II Denken FvD doen mee in alle provincies de Jong Intra vakanties NIEUWS 15 Burgemeester hoopt dat beide partijen in gesprek gaan De pepernoten zijn weg, maar de strijd tegen Zwarte Piet woekert door. Zaterdag wordt in het Friese Grouw gedemonstreerd tegen Swarte Pyt, een wat verlate en lokale versie van Zwarte Piet. www.dejongintra.nl/busreizen Als Sint Piter zaterdag aanmeert aan de Nieuwe Kade in Grouw (Fries: Grou), lijkt dat verdraaid veel op de jaarlijkse aankomst van Sin terklaas in de rest van Nederland. Ook Piter heeft een mijter, baard en staf. Het verschil: deze Sint heeft geen rode, maar een witte mantel, en geen wit, maar een zwart paard. Ook loopt er in zijn gevolg geen hele stoet pieten, maar slechts één Zwarte Piet mee. Wat dan wel weer hetzelfde is als afgelopen novem ber: ergens langs de route zal een groep demonstranten actie voeren tegen die Swarte Pyt. Karikatuur De organisatie achter dat protest, de actiegroep Kick Out Swarte Pyt (KOSP), bestaat uit dezelfde men sen die afgelopen november al actie voerden tijdens de Sint-intochten in Leeuwarden en Groningen. Zij vinden ook Swarte Pyt een racisti sche karikatuur. Pyt is in Grouw volledig zwart geschminkt, heeft We willen het onderwerp het hele jaar op de agenda hebben, niet alleen in november een pruik met zwarte krullen op en zijn lippen zijn rood gestift. „Waarom we naar Grouw komen? We willen het onderwerp het hele jaar op de agenda hebben, niet al leen in november'', zegt woord voerder Dimitri Knobbe van KOSP. Burgemeester Ferd Crone van Leeuwarden, waar Grouw onder valt, heeft liever dat de actievoer ders in gesprek gaan met het Sint Pitercomité, dan dat ze komen de monstreren. De burgemeester overlegde met beide partijen. ,,De inzet was: geen demonstratie, maar wel een overleg de komende maan den tussen beide partijen over het uiterlijk van Swarte Pyt in 2020.'' Demonstreren tijdens de intocht is namelijk nogal lastig, vindt Crone. ,,Het is een klein dorp en de rol van de kinderen tijdens de in tocht is ook groot: er is maar één Piet. De kinderen zouden er dus nogal snel last van hebben, terwijl het een kinderfeest is. Ik zou graag willen dat iedereen de loopgraven dichtgooit en samen gaat praten.'' Loopgraven De loopgraven zijn vooralsnog open. KOSP is van plan hun actie van aanstaande zaterdag door te zetten, ze kregen niet het idee dat er veel beweging aan de andere kant zat. Er werd één keer eerder gede monstreerd in Grouw, in 2016. ,,Toen waren er vooral mensen uit Rotterdam, nu ligt het initiatief echt in het Noorden'', zegt Knobbe. De demonstraties afgelopen no vember leverden ook tegendemon- straties op, in Leeuwarden en Eind hoven werden demonstranten be laagd. In 2017 werd in Friesland een bus vol actievoerders op de snelweg tegengehouden. Ook nu is er weer stand en komen er mogelijk tegen- demonstraties, meldt KOSP. Crone: ,,We blijven praten met alle partijen.'' Gisteravond was er een informatiebijeenkomst in het dorp. Daar zal ook het Sint Pitercomité een toelichting geven, het comité heeft tot nu toe nog niet gereageerd. Waarom Sint Piter, een traditie van vele decennia, nu pas aankomt? De een vertelt dat Sinterklaas ooit Grouw vergat in december, waarop zijn broer dat twee maanden later goed kwam maken. De ander stelt dat het gaat om een oud voorjaars feest, dat ooit werd gevierd uit de naam van Sint Petrus. Dat is de be schermheilige van Grouw, van oudsher een vissersdorp. Uit de kandidatenlijsten die de Kiesraad gistermorgen heeft be kendgemaakt, blijkt dat FvD en Denk op 20 maart in alle provin cies meedoen. Bij de gemeente raadsverkiezingen in maart 2018 deed Denk voor het eerst mee in veertien Nederlandse gemeen ten. Forum voor Democratie deed alleen in Amsterdam mee en haalde daar drie zetels. Ook 50Plus en de PVV hebben zich in alle provincies aange meld, blijkt uit de lijsten, evenals VVD, CDA, PvdA, GroenLinks, D66, SP, ChristenUnie en de Partij voor de Dieren. De SGP neemt in negen van de twaalf provincies deel aan de verkiezin gen, niet in Noord-Holland, Groningen en Limburg. De isla mitische partij Nida is in Noord Holland en Zuid-Holland op de lijsten te vinden. De hervor mingsbeweging Code Oranje wil op de stembiljetten in Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. De leden van de Provinciale Staten kiezen de Eerste Kamer. Op basis van de meest recente peiling van Maurice de Hond zou FvD uitkomen op tus sen de vijf en zeven zetels. Denk zou genoeg stemmen hebben voor twee tot drie zetels. De coalitie lijkt in de provin cies de grote verliezer te worden. Behaalden VVD, CDA, D66 en ChristenUnie in 2015 gezamen lijk 38 van de 75 zetels in de Eer ste Kamer, nu zijn ze volgens De Hond goed voor 25 tot 31 zetels. Daarmee verliest de coalitie de meerderheid in de senaat. jimmies Boeiend Berlijn 5-daagse busreis Dresden, Leipzig en Weimar 6-daagse busreis Zwarte Woud en de Elzas 6-daagse busreis Wolfach in het Zwarte Woud 8-daagse busreis Frankenland en het Steigerwald 6-daagse busreis Moezel en Rijn 8-daagse busreis donderdag 7 februari 2019 Wéér een pietenprotest, nu tegen Swarte Pyt Cyril Rosman Rotterdam/Grouw Sint Piter en zijn Swarte Pyt worden verwelkomd in Grouw. foto anp Dimitri Knobbe, KOSP Het centraal stembureau beslist morgen formeel welke partijen voldoen aan de voor waarden en of Forum voor Democratie en Denk daad werkelijk mogen meedoen aan de Provinciale Statenver kiezingen. Maar dat is in de regel een formaliteit. Maarten van Ast Den Haag reiscode: efberOI vanaf €339 reiscode: ebglc021 vanaf 419' reiscode: ebend061 vanaf €369 reiscode: ebwlf021 vanaf €469 reiscode: ebebr021 vanaf €399 reiscode: eblof031 vanaf €549 Auto Vlieg reizen reizen Bus reizen Verre Steden reizen reizen Reissom exd.€ 19,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15