B u sva ka n t i esiDu i ts la njd EUWS 11 Abdellah Mehraz werd zelf in Marokko achtergelaten, nu steunt hij ouders donderdag 7 februari 2019 vraagd als een kind wegblijft'', zegt Smits van Waesberghe. „Vermoe dens moeten gemeld worden.'' De Federatie van Somalische Asso ciaties Nederland (FSAN) heeft een speciaal project om achterlating te voorkomen. ,,We helpen ouders bij het opvoeden van hun kind in twee culturen en maken taboes bespreek baar", zegt bestuurslid Ahmed Ab- dulwahab. „Ouders zijn opgevoed met strenge normen en waarden, en gehoorzaamheid, terwijl hun kind vaker 'nee' zegt.'' Migranten weten de weg naar hulpinstanties niet te vinden of heb ben daar een negatief beeld over. Ab- dulwahab: ,,Ze horen verhalen dat je beter niet naar jeugdzorg kunt gaan, omdat die je kinderen afpakken. In plaats daarvan vragen ze advies over de opvoeding aan familieleden. Dan kiezen ze voor de makkelijkste oplos sing: naar het buitenland sturen.'' Abellah Mehraz keerde in 1995 te rug naar Nederland. Zijn adviesbu reau helpt migrantenouders - met name vaders - bij de opvoeding, en traint hulpverleners bij het voeren van gesprekken over opvoedproble- men. Mehraz vindt dat kennis over het Nederlandse schoolsysteem een verplicht onderdeel moet zijn van de inburgeringscursus. ,,In Marokko is een sterke sociale controle en houdt de school zich bezig met de opvoe ding. In Nederland ligt de focus op onderwijs en ligt de verantwoorde lijkheid voor de opvoeding bij ou ders. Migranten begrijpen dat niet al tijd. Het is belangrijk om te weten wat iedereen van elkaar verwacht.'' De strenge aanpak in Marokko waseen nachtmerrie. Iedereen mag corrigeren en slaan - Abdellah Mehraz, Trias Pedagogica Abdellah Mehraz werd als kind door zijn ouders achtergelaten bij familie in Marokko. Nu ondersteunt hij migrantenouders in hun worsteling met de opvoeding. Zodat ze kinderen hier houden. Tonny van der Mee Diemen Abdellah Mehraz (45), directeur en oprichter van adviesbureau Trias Pe dagogica, was 8 jaar toen zijn ouders hem en zijn zus tijdens een vakantie achterlieten bij oma in Marokko. Ze waren bang dat hij zou ontsporen. ,,Ik was een druk kind. Ik ging soms weg van school of verstopte me in een boom terwijl iedereen me zocht. Mijn vader wist niet wat hij met mij aan moest.'' Toen zijn vader hem vertelde dat hij bij oma moest blijven, vond Mehraz dat aanvankelijk geen pro bleem. ,,Ik vond het fascinerend hoe veel vrijheid de kinderen in Marokko hadden. Tot de vakantie voorbij was en ik daar naar school moest'', vertelt Mehraz. ,,De strenge aanpak was een nacht merrie. Iedereen mag corrigeren en slaan. Dat was ik niet gewend. De eerste twee jaar was het alleen maar ellende en had ik angst voor de harde hand van de leraar. Het kostte veel tijd om mijn plek te vinden. Ik moest me aanpassen aan een nieuwe cul tuur en werd gepest.'' Kinderen die worden achtergela ten, komen terecht bij familie die ze soms niet kennen, of op een kost school waar ze fysiek en psychisch geweld ervaren. Volgens Eliane Smits van Waesberghe, onderzoeker van het Kennisplatform Integratie Sa menleving (KIS), zijn ouders zich onvoldoende bewust dat achterlating een traumatische ervaring kan zijn. ,,Ze hebben een te romantisch beeld dat in het buitenland normen en waarden worden bijgebracht en realiseren zich niet dat het leven van het kind in Nederland ontwricht wordt. Een kind vijf jaar achterlaten, is een enorme tijd, zeker als het in die periode geen goed onderwijs krijgt.'' Het Landelijk Knooppunt Huwe- lijksdwang en Achterlating (LKHA) probeert samen met Buitenlandse Zaken en de Raad voor de Kinderbe scherming een kind terug te halen naar Nederland. In vier op de tien ge vallen lukte dat vorig jaar. Steeds va ker wordt advies van het LKHA ge vraagd over achtergelaten kinderen. In 2017 kwamen er 34 verzoeken bin nen, vorig jaar 79. Alert Scholen moeten extra alert zijn als ouders nooit op gesprekken komen of als na de vakantie een stoel van een leerling leeg blijft. De meldcode huiselijk geweld biedt de mogelijk heid om aan de bel te trekken. ,,Zelden wordt een inschrijvings- bewijs van een andere school ge- Zorgeloos vakantie vieren, want aan alles is gedacht Kras.nl/22603 Kras.nl/39631 Kras.nl/39357 Kras.nl/39445 Kras.nl/46443 Singlereis Sauerland Beierse Woud Compleet Leipzig, Dresden Saksen Hanzesteden Oostzee Fietsreis Oostzeekust T~Wï i 'We helpen bij opvoeding in twee culturen' In per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskostèit eri Calamiteitenfonds Met o.a. Winterberg en Warstein 1-persoonskamer inclusief Klantbeoordeling 8,4 Volop natuur, Regensburg en Pitsen Hotel met groot wellnesscenter Óók drankjes in hotel inbegrepen De mooiste Duitse cultuursteden 4-sterrenhotel met zwembad Klantbeoordeling 8,2 Natuur, cultuur en vrije tijd O.a. Schwerin, Lu beck en Rostock Uitstekend 4-sterrenhotel Beleef de Oostzeekust Radweg Terrasjes pikken in badplaatsen Met Nederlandse reisleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11