Teachers for .future 9 bekende Zweden. Haar vader Svante is - net als haar opa - acteur. Haar moeder, Malena Ernman, is een in ternationaal succesvolle operazange res. Zij vertegenwoordigde Zweden tien jaar geleden op het Eurovisie Songfestival. Depressie Greta is open over het feit dat ze het syndroom van Asperger heeft, een vorm van autisme, en nog een paar andere stoornissen. Die aandoenin gen (een obsessieve-compulsieve stoornis en selectief mutisme) maken dat zij dingen zwart-wit ziet. En dat ze zich vastbijt in het issue dat haar het meest aan het hart gaat: kli maatverandering. Een onderwerp dat een van haar voorvaderen, Nobel prijswinnaar Svante Arrhenius, mede op de kaart heeft gezet. De scheikundige berekende eind negen tiende eeuw als eerste hoe CO2 een broeikaseffect veroorzaakt. Toen Greta jaren geleden op school over het broeikaseffect hoorde, raakte ze daar zo van in de war dat ze lang zaam afgleed in een depressie. ,,Ik leerde dat klimaatverandering ons bestaan bedreigt. En toch gaat ieder een maar door alsof er niks aan de hand is. Als ons leven wordt be dreigd, moeten we stoppen met uit stoten van broeikasgassen. Zo simpel is dat, voor mij'', zegt ze daarover. Zo'n vijf jaar lang praatte ze alleen tegen haar ouders en haar zusje. Die overtuigde ze om niet meer te vlie gen, een elektrische auto te kopen en geen vlees meer te eten. Zelf at ze bijna niks meer. Ze wisselde twee keer van school. Pas nadat ze afgelo pen zomer - waarin ook Zweden werd geteisterd door extreme droogte en bosbranden - besloot in actie te komen, klom ze volgens haar vader uit het dal. Hij zag het niet zitten dat Greta ging staken, vertelt Svante Thunberg later op de dag als hij haar lunch komt brengen. ,,Mijn vrouw en ik maakten ons heel veel zorgen over haar. Maar ze was vastberaden. Na de eerste dag kwam ze gelukkiger thuis dan we haar in jaren hadden gezien. De tweede dag begon ze te praten met vreemden. Op een dag bracht iemand haar veganistische noodles. Die at ze op. Ze kwam weer tot leven. Ze lacht weer, danst thuis rond en barst van de energie.'' Praat hij echt over hetzelfde meisje dat hier wezenloos in de koffiebar zit? En dat, op de vraag of ze aan het einde van zo'n dag niet kapot is, antwoordt: ,,Ik ben nu al doodop''? In Zweden wordt wel beweerd dat Svante Thunberg achter de acties van zijn dochter zou zitten. Het zou geen toeval zijn dat op vrijdag 20 augustus, de dag dat Greta voor het eerst staakte, het boek van haar ouders over hun familie verscheen. Ook zou haar vader het brein zijn achter Greta's krachtige speeches, die on- Ook in de klas kan ze extreem krachtig haar punt maken mogelijk door een 16-jarige geschre ven zouden kunnen zijn. Onzin, reageert Svante. ,,Die publi catiedatum was wel degelijk toeval.'' Hij wijst erop dat de opbrengsten van het boek naar goede doelen gaan. En dat Greta haar speeches zelf schrijft. ,,Natuurlijk help ik haar weleens. Maar meestal luistert ze niet naar mijn suggesties. Ze is veel te eigen wijs.'' Wie er dan achter Greta zit? Volgens sceptici is het op zijn minst opmerkelijk dat op Greta's eerste stakingsdag 'toevallig' net de baas van een bekend Zweeds pr-bureau langsliep en een foto maakte die viral ging op sociale media. Deze zaken man, Ingmar Rentzhog, richtte de klimaatbeweging #WeDontHave- Time op en is lid van het klimaatnet werk van Al Gore. Dat die klimaatbeweging achter het succes van Greta zit, is eveneens nonsens, zegt Svante. ,,Alleen Greta zit achter Greta.'' En ze wordt door niemand betaald, zegt hij. ,,Wij be talen zelf haar reizen.'' Greta heeft 'een uitzonderlijk ta lent om zich uit te spreken', zegt de directeur van haar school. ,,Ook in de klas kan ze extreem krachtig haar punt maken. Ze steekt met kop en schouders boven haar klasgenoten uit'', zegt rector Sirkka Persson aan de telefoon. Mede om die reden faci- liteert de speciale school, waar Greta sinds dit schooljaar zit, haar staking. ,,We hebben haar rooster aangepast. We merken dat zij, met haar speciale behoeften, hier gelukkig van wordt. Ze presteert uitstekend. We maken ons geen zorgen over haar.'' En Greta zelf? We vragen haar, buiten het zicht van de camera's, of ze een halfjaar geleden aan haar pro test was begonnen als ze had gewe ten waar dat allemaal toe zou leiden. ,,Nee.'' Om zich snel te herpakken: ,,Ik bedoel, ik ben blij met alle aandacht voor het klimaat. Maar het zou niet moeten draaien om mij. Ik ben m'n hele leven onzichtbaar geweest, niemand sprak met me. Nu sta ik voortdurend in het middelpunt. Daar voel ik me niet prettig bij.'' Maar alles wat ze doet, komt uit haar eigen koker, verzekert ze. ,,Ik ken de beschuldigingen, maar ik laat me door niemand brainwashen.'' Ja, ze heeft soms ook wel het gevoel dat anderen haar actie kapen. ,,Ik snap het wel. Het klimaat is groot en abstract. Ik ben concreet en klein.'' Ze kijkt verstoord op. In het kielzog van een groep klimaatactivisten is het Duitse camerateam de koffiezaak binnengekomen. Vanaf een afstandje staat een cameraman haar te filmen. Greta staat op. ,,Ik moest maar weer eens naar buiten gaan.'' dinsdag 5 februari 2019 Greta's actie voor de toekomst vindt navolging bij allerlei groepen. foto's annemieke van dongen ,,Ik ben blij met alle aandacht voor het klimaat, maar het zou niet moeten draaien om mij." FOTO AFP - Sirkka Persson, rector op de school van Greta Thunberg Kijk op de site bij /video In gesprek met Greta over haar stakingsacties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9