mm. Sint Jansteen gaat weer op de schop Y - -5! Jouw Marktkraam sluit plotseling de deuren V - 7 DIJK AFGEGRAVEN Een historisch moment gisterochtend: het laatste stukje van de Internationale Dijk in Het Zwin is afgegraven. De zee kan het uitgebreide natuurgebied nu in- en uitstromen. 'y Mfêj&ïg. Stichting Rootzz staat stil bij burn-out Eerlijk is eerlijk, zout water stroomde tijdens het officiële moment nog niet het uitbrei dingsgebied in. Dat ge beurt pas bij hoogtij, maar een flinke hoeveelheid regenwater door een hap uit de dijk zien stro men was óók al indrukwekkend. Het afgraven van de Internationale Dijk is de kroon op de werkzaam heden van de afgelopen jaren. Die eer was aan Vlaams minister Joke Schauvliege, gedeputeerde van de provincie Zeeland Carla Schön- We hebben vijf bunkers uit de Tweede Wereldoorlog gevonden knecht, gouverneur van West- Vlaanderen Carl Decaluwé, Stefan Borry, directeur Operationeel Ter reinbeheer van Natuur en Bos, en Nathalie Balcaen, administrateur- generaal van het Agentschap voor V" i$0i: Maritieme Dienstverlening en Kust. De vijf schepten verwoed in de kleigrond van de dijk die in 1872 is aangelegd, terwijl een graafma chine iets verderop grotere happen nam. Dat ging gepaard met ijzige kou, striemende regen en even la ter zelfs hagel. Schönknecht deed het met trots: ,,Het is een histo risch moment." In augustus 2016 was ze er ook, toen Nederland en België proostten op de eerste spa die de grond van het nieuwe Zwin in ging. De uitbreiding van het natuurgebied is een gezamenlijk project van de twee landen. Het grensoverschrijdende natuurge- bied is nu 333 hectare groot; 120 hectare is eraan toegevoegd, waar van tien aan Nederlandse zijde. De uitbreiding geldt als natuurcom pensatie voor de verdieping van de Westerschelde en moet verzan ding voorkomen. Superstormvloed Dat had letterlijk heel wat voeten in de aarde. De afgelopen jaren is de zwingeul breder, dieper en lan ger gemaakt, zodat er drie keer meer zeewater bij een getij kan binnenstromen. Ook is een nieuwe dijk rond het uitbreidings gebied aangelegd. Die is 7 meter hoog, 55 tot 70 meter breed en biedt meer bescherming dan voor heen: de dijk moet een super stormvloed kunnen doorstaan, die eens in de 4000 jaar voorkomt. De slikken en schorren zijn ook gun stig voor natuur en dieren. Voor de vogels is er een extra broedeiland aangelegd en het gebied is aan trekkelijk voor de beschermde boomkikker. De werkzaamheden zorgden daarnaast voor verrassin gen, vertelde Nathalie Balcaen. ,,We hebben vijf bunkers uit de Tweede Wereldoorlog gevonden, die verbonden waren door een loopgravenstelsel. Die zijn door ar cheologen in beeld gebracht en daarna verwijderd." Met het afgraven van de Interna tionale Dijk is de laatste fase be gonnen. Komende maanden wor den paden en uitkijkpunten afge werkt. In de lente van 2019 kun nen wandelaars en fietsers over de nieuwe dijk. Er komt een ingang bij het Zwin Natuur Park in Knokke-Heist en bij het Infocen trum Zwin in Cadzand. Het naast gelegen dorp Retranchement pro fiteert ook mee, op aandrang van de dorpsraad. De kerk wordt om gebouwd tot dorpshuis en klein infocentrum voor passanten. Ook komt er een groot parkeerterrein buiten het dorp. Zie ook video op pzc.nl TERNEUZEN Stichting Rootzz voor en door Zeeuws-Vlaamse j ongeren houdt vrij dagavond al weer het zesde Rootzz College. Thema van deze keer is: burn out. De sprekerslijst vermeldt drie deskundigen. Het gaat om stress- en burn-out coach Ruud Verschoor, voedingsdeskundige Marloes van de Lavoir en leef- stijlcoach Christian de Die. Het college is in de trainingsloods van Christian de Die aan de Haarmanweg 51a in Terneuzen. Mbo- en hbo-studenten en jonge werkers zijn welkom. Het college begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. TERNEUZEN De winkel Jouw Marktkraam aan de Kers straat in de Terneuzense bin nenstad, waar particulieren een ruimte konden huren om eigen spullen te verkopen, is vrij plotseling gesloten. Alle klanten zijn ondertussen inge licht. Zij worden de komende tijd in de gelegenheid gesteld hun spullen op te halen. De winkel ligt nog vol. Eigenaren van de artikelen en mensen die nog geld tegoed hebben voor verkochte spullen, kun nen ook contact opnemen via mailadres jouwmarktkraam- terneuzen@gmail.com, ver- meldt een biljet op de voor deur. Jouw Marktkraam is een landelijk concept met meer dere, zelfstandige vestigingen. Zimry Poortvliet opende half augustus 2017 naar dat voor beeld de winkel in Terneuzen. Zijn opa Henk Poortvliet zag het als een mooie, nieuwe in vulling voor zijn pand dat en kele jaren leegstond na het vertrek van discounter Big Ba zar. Hij dreef er oorspronkelijk een verlichtingszaak. Direct naast Jouw Marktkraam sloot april vorig jaar ook al lunchroom De Rode Beuk vanwege exploitatietekorten. Amper twee jaar na de grootscha lige werkzaamheden aan de Ge- slechtendijk, wacht Sint Jansteen al de volgende wegenwerken. Bewo ners worden woensdag 27 februari bijgepraat over het vervangen van meerdere rioleringsstelsels. Die klus duurt bijna een jaar. Februari 2017 was de oplevering van onder meer de 'nieuwe' Ge- slechtendijk en Martje van Wartje. Het project betekende maanden lang omrijden 'op Steen'. In sep tember begint een nieuwe klus: het vernieuwen van de verouderde rio lering in de Henri Dunantstraat, Jos Everaardstraat, Pastoor Schets- straat, Sint Antoniusdreef, Burge meester Geirnaerdtstraat, Oude Drydijck en Pastoor Mertensstraat. Naderhand worden de wegen op nieuw ingericht. De gemeente Hulst schat in dat de werken tot en met de zomer van 2020 duren. De eerste werken beginnen waarschijnlijk al eind april. Delta Netwerkgroep start dan met het aanpassen van de kabels en lei dingen. Woensdag 27 februari krijgen omwonenden meer informatie tij dens een bijeenkomst in gemeen schapscentrum De Warande. Deze informatieavond duurt van 18.30 tot 20.30 uur. dinsdag 5 februari 2019 VL Zee stroomt nieuw gedeelte Zwin in Sophie Stockman Retranchement Nathalie Balcaen s rtrr-nrnmra-i.V - - - *•-- ijé - Stefan Borry, Carl Decaluwé, Nathalie Balcaen, Joke Schauvliege en Carla Schönknecht scheppen zich symbolisch een weg door de In ternationale Dijk. FOTO BOAZ TIMMERMANS Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54