Tholenenaren blijven afval nog scheiden II Julianabad nog steeds niet definitief kopje onder, gesprekken met gemeente hervat 7 VERKROTTING DWANGSOM Woningeigenaren die het niet zo nauw nemen met onderhoud, zijn gewaarschuwd door de gemeente Reimerswaal. Wie het vertikt om dichtgetimmerde ramen te vervangen door nette kozijnen, hangt een dikke boete boven het hoofd. Joeri Wisse Yerseke fgelopen maand kre gen eigenaren van twee onbewoonde, verkrotte huizen in ^^^^^«Yerseke een stevige brief op de deurmat. Als ze binnen een halfjaar de verpauperde pan den aan de Damstraat en de Irene- straat niet in fatsoenlijke staat hebben gebracht, wacht hun een boete van 2500 euro per week. ,,Die kan oplopen tot maximaal 25.000 euro", zegt wethouder Dirk Verburg (Leefbaar Reimerswaal, handhaving). De dwangsom moet volgens Verburg gezien worden als een 'steuntje in de rug' voor de eigena ren. „Mensen hebben echt jaren de tijd gehad om de woning te her stellen, dat is niet gebeurd. Het verschilt van geval tot geval, maar bij deze woningeigenaren in Yer- seke loopt het uiteen van zeker vijf jaar tot een tiental jaren. Er zijn dus al vele pogingen gedaan om mensen te bewegen tot normaal onderhoud. Als daar geen gehoor aan wordt gegeven en het gaat van kwaad tot erger, dan moet je wel wat." In november legde Reimerswaal de eigenaar van een verpauperd pand aan de Hartoogstraat in Yer- seke ook al een dwangsom op. Grote kans dat het niet bij deze drie huizen blijft. ,,In totaal heb ben we een twintigtal eigenaren van woningen die in zeer matige staat van onderhoud verkeren aan geschreven." Als in deze gevallen vriendelijke brieven niet helpen, kan de gemeente op grond van de 'excessenregeling' uit de wel standsnota meer boetes uitdelen. Verburg weet dat verloederde Als ergens niet meer gewoond wordt, nodigt het ook minder uit tot onderhoud woningen voor veel veel inwoners van de gemeente Reimerswaal een grote bron van ergernis vormen. ,,Het is beslist geen sieraad voor je buurt. Bovendien leidt het tot waardevermindering van omlig- gende panden." Opvallend is dat de drie huizen waar tot op heden een dwangsom is opgelegd vol gens de wethouder niet bewoond worden. ,,Het is lastig te bepalen wat oorzaak en gevolg is, maar als ergens niet meer gewoond wordt, nodigt het ook minder uit tot het plegen van onderhoud." De exacte adressen van de aan geschreven woningen maakt de gemeente Reimerswaal niet be kend. Maar in de verder keurig on derhouden Irenestraat, kan het bijna niet anders dan dat het het behoorlijk verzakte vrijstaande huis op de hoek met de Breeweg betreft. Ook in de Hartoogstraat laat het zich niet moeilijk raden welk pand het betreft. In de Dam straat gooit een tussenwoning ter hoogte van Bosburg hoge ogen als het gaat om het meeste verkrotte pand van de straat. Volgens Ver burg lijdt het in alle gevallen geen twijfel wie de rechtmatige eige naar is. De brief met de dwangsom heeft op één adres tot actie geleid. Maar in plaats van de woning grondig onder handen te nemen, heeft de eigenaar officieel bezwaar gemaakt tegen de opgelegde dwangsom. De hoorzitting vindt later deze maand plaats. ARNEMUIDEN 'Geef niet op. Belangrijke dingen hebben tijd nodig.' Met deze boodschap laat Stichting Behoud Julianabad Arnemuiden weten dat zij toch weer in gesprek is met de ge meente Middelburg over het heropenen van het zwembad. ,,De deur staat zeker op een kier", bevestigt Sander de Nooijer namens de stichting. ,,Wij hebben onze knelpunten nog eens toegelicht en het col lege heeft zijn visie opnieuw uitgelegd. Het college gaat nu een aantal dingen op papier uit werken en daar wachten wij op. Er zijn voldoende aanknopings- punten om verder te praten." De stichting wierp in decem ber de handdoek in de ring om dat zij niet de harde toezeggin- gen kreeg die zij noodzakelijk vond om financiële tegenvallers in het eerste jaar na een herope ning op te vangen. Dat zorgde voor teleurstelling in de raad en bij het college. Wethouder Chris Simons benadrukte in een commissievergadering half januari dat hij onmiddellijk re paraties kan laten uitvoeren als in het eerste jaar dingen kapot gaan aan de installaties. ,,Wij blijven zoeken naar ze kerheden", zegt De Nooijer. Maar de uitleg van Simons vormt volgens hem wel vol doende basis voor nieuwe ge sprekken. Inwoners van Tholen moeten voor lopig hun afval blijven scheiden. De gemeente laat zich niet verleiden door een proef van afvalverwerker AVR, dat met een nieuwe installa tie zélf plastic kan scheiden van restafval. Volgens de SP op het eiland zou deelname aan die proef van AVR een hoop rompslomp schelen. Dan kan immers al het afval in de grijze container. De gemeenten Terneu- zen, Noord-Beveland, Borssele en Reimerswaal doen er wél aan mee. Maar Tholen ziet dat niet zit ten. ,,De proef is beperkt'', vinden burgemeester en wethouders. ,,Al- leen het plastic verpakkingsmateri aal wordt er uit gehaald." Dat is niet genoeg om de doelstellingen te ha len. Grijze container Bovendien heeft Tholen in 2016 het afvalsysteem al veranderd. Bewo ners kunnen nog maar eens in de vier weken hun grijze container aan de weg zetten. Met als resultaat dat het restafval daalt: van 233 kilo (2016) per huishouden naar 162 kilo (2018). Het plastic afval wordt eens in de twee weken opgehaald, net als de gft-container. dinsdag 5 februari 2019 'Een krot is geen sieraad voor je wijk' Verwaarloosde huizen en tuinen, zoals hier aan de Damstraat in Yerseke, vormen een bron van ergernis in de buurt. Niet in de laatste plaats omdat het de waarde van de naastgelegen huizen omlaag haalt. foto marcelle davidse -Dirk Verburg, wethouder Heropening van het zwembad is nog niet volle dig verkeken. Michiel Bouwman Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52