2020: meer en snellere treinen II 4 Eerste doodgeboren baby's bij burgerlijke stand geregistreerd ONLINEGEDRAG KIND EN OUDER De meeste ouders vinden dat hun kind te veel aan zijn mobiel vastgeplakt zit, maar zelf zijn ze net zo erg. „Stel alleen regels die je zelf ook kunt nakomen", zeggen deskundigen. De eerste ouders hebben gis teren hun doodgeboren kind jes laten registreren. Het is vanaf gisteren mogelijk om kinderen die levenloos ter wereld zijn gekomen aan te geven bij de burgerlijke stand. Bij de gemeente Amsterdam stonden meteen vijf afspra ken gepland, evenals in Rot terdam. Ook in Utrecht werd de eerste registratie gedaan. De komende dagen staan er nog meer in de planning. Roos Schlikker, die met een veelbesproken column in 2015 aandacht vroeg voor de regis tratie van doodgeborenen aan de hand van haar eigen erva ring, is ook van plan met haar man aangifte te doen van hun in 2008 doodgeboren dochter Liv. Hoewel ze niet veel heeft met 'ambtelijke kwesties' vindt de columniste het fijn dat het gebeurt. ,,Het is een deel van de geschiedenis die niet verzwegen hoeft te wor den.'' Tot nu toe was het niet mogelijk om doodgeborenen te registreren, waardoor ze formeel niet bestonden. Het laat zien dat we onze jeugd opleiden tot kritische burgers Topontmoeting tussen Trump en Xi Jinping Eind deze maand staat een topontmoeting gepland tus sen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chi nese ambtgenoot Xi Jinping. Volgens Chinese media zien de twee leiders elkaar op 27 of 28 februari in de Vietnamese kustplaats Da Nang. Beide staatshoofden zullen onder meer praten over de slepende handelsoorlog tussen China en de VS. Trump zou dit heb ben gezegd tegen een Chinese handelsdelegatie in Amerika. Lia Breed overleden 262 wapens ingeleverd Pentagon: pas op voor IS De NS presenteert zijn voorstel, waarna reizigersclub Rover en re gionale overheden er op mogen schieten. Die reacties worden dan meegenomen in het uiteindelijke rooster. Wat de roostermakers bij de ver voersmaatschappij betreft, stijgt het aantal intercity's tussen Utrecht en Amersfoort van vier naar zes per uur. In de zomer gaan er zes strand- treinen rijden tussen Haarlem en Zandvoort, dat zijn er nu vier. Reizigers in Noord-Nederland gaan er wat de spoorwegen betreft flink op vooruit: dankzij de nieuwe generatie sprinters die dit jaar op het spoor komen, wordt de verbin ding tussen Groningen en Zwolle vier minuten sneller. ,,De sprinters trekken veel sneller op, wat minu ten scheelt'', zegt NS-woordvoerder Erik Kroeze. Dezelfde tij dswinst geldt voor de route Leeuwarden-Meppel. Door een betere overstap op Meppel zijn reizigers uit Friesland uiteindelijk een kwartier eerder in de Randstad. Inwoners van de regio Deventer gaan er eveneens op vooruit. Door dat het aantal reizigers tussen Utrecht en Deventer groeit, wil de NS het aantal intercity's dat rijdt op de route Utrecht, Apeldoorn en De venter in de spits van een naar drie per uur uitbreiden. Zo'n duizend mensen per dag profiteren hiervan. Dankzij het nieuwe rooster wordt de treinreis dagelijks voor 51.000 mensen zeker drie minuten sneller, 5500 mensen zijn mini maal drie minuten langer onder weg, soms meer. Voor 95 procent van de treinreizigers verandert er niets of nauwelijks iets. NS is verder met Eurostar in ge sprek om het aantal treinen tussen Amsterdam en Londen uit te brei den naar vier per dag. De vorig jaar gestarte dienst is een succes. Vandaag heeft ze al drie uur naar het schermpje van haar mobiel ge staard en de avond is nog niet eens aangebroken, biecht Marjolijn Bonthuis, coördinator van Safer In ternet Centre Nederland (SIC), op. ,,Regelmatig zeg ik tegen mijn kin deren dat ze hun mobiel eens moe ten wegleggen. Doe het zelf ook, snauwen ze dan. Terecht! Ik schaam me diep." Bonthuis is niet de enige. Een derde van de ouders geeft toe dat ze te vaak online is en hierdoor een slecht voorbeeld geeft. Dat blijkt uit een nieuwe studie van SIC onder ruim tweeduizend ouders en kin deren van 12 tot 17 jaar. Ondanks hun eigen gedrag lijken de ouders wel een punt te hebben. Zes op de tien kinderen heeft zijn smartphone altijd aanstaan. Vier op de tien hebben hem zelfs altijd bin nen handbereik, dus ook tijdens het eten of op het toilet. De meeste tijd besteden jongeren van 12 tot 17 jaar aan online gamen (3,2 uur per dag) en YouTube (3,1 uur per dag). Hoeveel uur ze in to- taal naar hun schermpje staren, is niet onderzocht. Volgens een eer dere peiling van EenVandaag is dat minimaal drie uur per dag. Ouders - vaker moeders dan va ders - praten minimaal één keer per week met hun tieners over hun on line activiteiten. Remco Pijpers, deskundige jeugd en digitale media bij Kennisnet, juicht dat toe. ,,Zeker als je tiener de 16 jaar nadert, zul je hem steeds meer verantwoorde lijkheid moeten geven. Hij moet de ruimte krijgen om zijn identiteit te vormen. Dus controleer dan 's avonds niet stiekem alle appjes, maar praat over wat hij online alle maal meemaakt, welke vrienden hij toevoegt en welke posts hij doet." Naaktfoto Pijpers bedacht 25 vragen voor ou ders en docenten om het gesprek over de gevaren van internet te vergemakkelijken, zoals: stel dat je een naaktfoto krijgt van een klas genoot. Wat doe je daarmee? ,,Daarmee vraag je niet direct: heb je wel eens zo'n foto gekregen of verstuurd, maar open je op een prikkelende manier het gesprek over privacy." Controleer niet stiekem alle appjes, maar praat over wat hij online meemaakt dinsdag 5 februari 2019 GO ROTTERDAM Ingrid Doornbos van de Alge mene Vereniging Schoollei ders staat achter scholieren die staken voor het klimaat. DA NANG Een mijnwerker is gered in een kolenmijn in Peru. De man kwam samen met drie anderen ondergronds vast te zitten, nadat een deel van de mijn door hevige regenval was inge stort. Na drie dagen kon het viertal worden bevrijd. De mijn ligt 200 kilometer oostelijk van hoofdstad Lima. foto afp VERSLAAFD Longpatiënte Lia Breed is zondag avond op 68-jarige leeftijd overleden. Ze leed aan de ziekte COPD, ver oorzaakt door zo'n 35 jaar rookversla ving. Samen met anderen klaagde ze de tabaksindu strie aan. Het werd geen rechtszaak, besliste het hof anderhalve maand geleden. Lia had nog een longcapa citeit van 23 pro cent. -pjHïw: ROTTERDAM Bij de politie in Rotterdam zijn de afgelopen weken 262 wapens, waar onder zestig vuur wapens, ingele verd. Mensen kon den wapens afge ven bij het politie bureau zonder te worden gestraft. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van De fensie vreest voor een heropleving van de Islamitische Staat (IS). De waarschuwing komt na de aan kondiging om de Amerikaanse troe pen terug te trek ken uit Syrië. Zon der Amerikaanse druk zou IS 'waar schijnlijk binnen zes tot twaalf maanden zichzelf nieuw leven kun nen inblazen'. Meer treinen tussen Utrecht en Amersfoort, een eerder vertrek kende Thalys die al voor ope ning van Eurodisney in Parijs aankomt plus snellere sprinters tussen het noorden en de Rand stad. Die verbeteringen wil de NS in het nieuwe treinrooster van 2020 doorvoeren. David Bremmer Utrecht 'Geef tiener ruimte om identiteit te vormen' Hanneke van Houwelingen Rotterdam Jongeren besteden uren aan online activiteiten. Maar hun ouders kunnen er ook wat van. FOTO ARIE KIEVIT -Remco Pijpers, Kennisnet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4