II II Heibel over kernbommen onder F-35 NIEUWS 3 Tweede oud-partijgenoot van Geert Wilders die radicaal van geloof switcht Hij zou in zijn boek nog eens haarfijn opschrijven wat er niet deugt aan de islam. Maar nadat hij zich in de religie heeft verdiept, noemt Joram van Klaveren zichzelf moslim. Ooit was Joram van Klaveren (40) vertrouweling van Geert Wilders. Een hardliner die in de Tweede Ka mer pleitte voor maatregelen tegen de islam, onder meer via een boer- kaverbod en een ban op minaret ten. „Wij willen geen islam of in elk geval zo min mogelijk islam in Ne derland." Dat was in 2011. Inmiddels kent Van Klaveren twee hoofdstukken van de Koran, is Mohammed zijn profeet en gaat hij door het leven als moslim, zo onthulde hij gisteren in NRC Handelsblad en op Radio 1 bij Dit is de dag. De opmerkelijke radicale beke ring is het sluitstuk van zijn zoek tocht naar de achtergronden en be tekenis van de islam, in het kader van zijn nieuwe boek: ,,De insteek was een boek te schrijven waarin ik uiteenzette wat er niet deugt aan de islam", zei hij op Radio 1. Maar tij dens het schrijfproces viel Van Kla veren, opgegroeid in een protes tants nest, van zijn christelijke ge loof. ,,Het is heus niet alleen pais en vree, natuurlijk zijn er problemen in de islam. Alleen dacht ik altijd dat de fundamenten daarvoor m het geloof lagen." Na nauwkeurige bestudering van tal van bronnen is zijn oordeel an- ban, waar ze je voor gek verklaren, maar ook vanuit de moslimge meenschap. Daar is scepsis, men kijkt de kat uit de boom: meen je het wel echt? Is het geen poging om undercover te gaan?" Opsteker Saïd Bouharrou, bestuurslid van de Raad van Marokkaanse Mos keeën Nederland, noemt de pu blieke bekering 'een opsteker': ,,Het is heel fijn dat ie mand die zo veel scherpe kritiek had op de islam, tijdens zijn zoek tocht vaststelt dat de islam hele maal niet zo naar of pervers is. En het is moedig dat hij ervoor uit durft te komen." Het is moedig dat hij ervoor uit durft te komen De oud-PVV'er wacht een warm welkom in de moslimgemeen schap, voorspelt Bouharrou: ,,Bin- nen het geloof is extra veel waarde ring voor mensen die als niet-mos- lim geboren zijn, maar tijdens hun leven de islam gevonden hebben." Van Doorn: ,,Je hebt echt een heel lange weg afgelegd, het is niet met de paplepel ingegoten." Van Klaveren gaat de komende tijd zijn nieuwe geloof belijden, kondigde hij op de radio aan. En ja: ook vijf keer per dag bidden, Ara bisch leren en een reis naar Mekka horen daar 'op termijn' bij. ,,Het is de bedoeling om nu de praktische vertaling te maken." ders: de islam is het ware geloof. Veel van zijn aanvankelijke kritiek op de profeet Mohammed bijvoor beeld, was gebaseerd op 'leugens' vanuit 'concurrerende geloven'. ,,Mijn twijfels over het christen dom had ik ook al langer." Wending De religieuze wending verraste gis teren vriend en vijand. ,,Als dit geen pr-stunt is voor zijn nieuwe boek, dan is het een heel bijzondere keuze voor iemand die de mond vol had van wat er allemaal niet deugde aan de islam", zegt Jan Roos, die lijsttrekker was van Voor Neder land (VNL). Dat was de partij die Van Klaveren in 2014 oprichtte toen hij vertrok bij de PVV. ,,Maar hij mag aanbidden wie hij wil, daar voor hebben we vrijheid van gods dienst." Van Klaveren is opvallend ge noeg niet de eerste ex-PVV'er die de grote ideologische oversteek van Wilders naar Mohammed waagt. In 2013 ging het Haagse ex-PVV- raadslid Arnoud van Doorn hem voor. Van Doorn, inmiddels voor man van een lokale islampartij, is dan ook weinig verrast: ,,Je ziet het wel vaker als mensen zich gaan ver diepen in het geloof, dan stap je over de vooroordelen heen." Het raadslid waarschuwt zijn ge loofsgenoot alvast voor de ladingen kritiek van de buitenwacht: ,,Je krijgt veel bagger over je heen aan het begin. Vanuit je oude achter- Als dit geen pr-stunt is voor zijn nieuwe boek, dan is het een heel bijzondere keuze D66-fractievoorzitter Rob Jetten zei afgelopen weekend dat de op volger van de F-16 niet de mogelijk heid moet krijgen om kernbom men af te werpen. Daarmee loopt Jetten vooruit op een besluit van het kabinet. Premier Mark Rutte wilde er afgelopen vrij dag nog niets over zeggen, maar nu blijkt dat de regeringspartijen verdeeld zijn. VVD en CDA willen namelijk wél dat de F-35 nucleaire bommen kan vervoeren. De Christenunie was vroeger ook tegen, en dat is volgens Kamerlid Joël Voordewind nog steeds zo. ,,D66 is inconsequent", vindt VVD-Kamerlid André Bosman. ,,De partij pleit altijd voor meer Eu ropese samenwerking op defensie gebied, maar wil in dit dossier ineens een Alleingang maken. We hebben een verantwoordelijkheid voor onze Navo-partners. Daar kunnen we ons niet ineens aan onttrekken.'' CDA'er Martijn van Helvert ver wijt zijn coalitiegenoten 'onverant woord gedrag'. ,,Je kunt Navo-af- spraken niet eenzijdig opzeggen'', zei hij gisteren op Radio 1. Volgens hem heeft Nederland de F-35 juist gekocht, mede omdat hij kernwa pens kan vervoeren. In een tijd waarin de spanningen met Rusland oplopen, moet Nederland volgens het CDA niet voor zijn verantwoor delijkheid weglopen. t Coalitiepartij D66 is nu ook, net als de CU, tegen kernwapens aan boord van toestel Vorige week werd het eerste F-35- gevechtstoestel afgeleverd. De ko mende vijf jaar krijgt de Neder landse luchtmacht er 37. Nederland is een van de weinige Navo-landen waarvan de luchtmacht nucleaire bommen kan vervoeren. Op de mi litaire vliegbasis Volkel liggen waarschijnlijk ook nucleaire bom men die door onze huidige F-16's kunnen worden afgeworpen. Dat moeten de opvolgers van de F-16 ook kunnen, bepleitte de Ad viesraad Internationale Vraagstuk ken (AIV) vorige week nog. Juist in een tijd van oplopende dreiging, moeten we een eventuele vijand kunnen afschrikken, vindt de raad. Volgens Bosman hoeft de F-35 niet per se te worden verbouwd voor het vervoeren van nucleaire bommen. ,,Het is een universeel ophangsysteem onder het toestel. Het is dus vooral een politieke af weging.'' dinsdag 5 februari 2019 GO Ex-PVV'er Van Klaveren bekeert zich tot de islam Niels Klaassen Den Haag Joram van Klaveren in 2013, toen hij namens de PVV in de Tweede Kamer zat. foto anp - Saïd Bouharrou, Raad van Marokkaanse Moskeeën -Jan Roos, oud-lijsttrekker VNL Binnen de regeringscoalitie is onenigheid over de inzet van het nieuwe gevechtsvliegtuig F-35 (voorheen de JSF). VVD en CDA ergeren zich aan de opstelling van coalitiepartner D66. Hans van Soest Den Haag D66-fractievoorzitter Rob Jet ten. FOTO BART MAAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3