Kans op heropenen van Julianabad PvdA/GroenLinks: Alleen trillingsarm heien in Dishoek 7 MUSEUM VERNIEUWD Het Polderhuis is vanaf vrijdag niet langer alleen het museum van Westkapelle, maar ookeen gedenkplaats. Stichting Rootzz staat stil bij burn-out In een 'stilteruimte' kunnen bezoekers slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog her denken, onder meer van het bombardement. De gedenk- plek bevindt zich in het midden van het museum. Ronde wanden schermen de herdenkingsruimte af, maar laat de plek tegelijkertijd bij de rest van de verdieping ho ren. De burgerslachtoffers uit Westkapelle worden persoonlijk met een foto herdacht. Op een kleinere wand kunnen bezoekers stilstaan bij de slachtoffers uit het dorp, de geallieerde bevrijders en de Duitse bezetters. Van de Duitse gevallenen zijn niet alle namen bekend. Maar Het Polderhuis wil in het huidige tijdsgewricht niet voorbijgaan aan het feit dat ook een aantal bezet ters omkwam bij de strijd om Westkapelle. ,,We laten daarom een foto zien van een begraafplaats met een graf van een onbekende Duitse soldaat", verklaart Ada van Hoof. Van Hoof, in Westkapelle beter bekend als 'Ada Polderhuus', is de drijvende kracht bij de verbou wing. Zij was vijftien jaar geleden een van de oprichters en kwam ook met de eerste opzet van de metamorfose. ,,Maar mijn eerste plannen worden lang niet allemaal uitgevoerd. Ik ben met een hele boel mensen door het museum gelopen en heb iedereen gevraagd naar suggesties. Bijna de helft van de plannen voor de nieuwe inrich- ting heb ik daarna weer aangepast aan de ideeën van museumgidsen, regelmatige bezoekers, jongeren, betrokken dorpelingen en buiten staanders." De inbreng van een brede groep mensen heeft er onder meer toe geleid dat de maquette van het dorp bezoekers nog meer zegt. Ada: „Iemand kwam met het idee om de maquette van het dorp op de grond neer te zetten en er een nieuwe foto boven te hangen. Mede door de luchtfoto zie je nu makkelijker hoe Westkapelle eruit ziet." Ook in de nieuwe opzet was Jacob Brasser aanvankelijk verge ten, meldde een nabestaande van Een foto van dichter Jan Campert moest het veld ruimen, hij keek te eng de plaatselijke verzetsheld. Omdat mensen zelf nog materiaal had den, waarmee Brasser en zijn da den tot leven konden worden ge wekt, heeft hij een plek in Het Pol derhuis verworven. Ada is heel blij met de ideeën van anderen. ,,Het Polderhuis is niet mijn museum, maar het mu seum van heel het dorp. Het is mooi als iedereen zich bij Het Pol derhuis betrokken voelt." Van Hoof vroeg daarom ook jongeren specifiek naar wat ze in het mu seum wilden behouden. Ze was verrast dat de jeugd niet vroeg om het behoud van de vissen op de vloer of het circuspaard. ,,Ook jon geren zagen niet wat die zaken met de geschiedenis van het dorp te maken hebben en waren daarom voor verwijdering. Ook een foto van Jan Campert, de dich ter die een groot deel van zijn le ven in het dorp woonde, moest het veld ruimen. Hij keek te eng, von- den veel kinderen." Campert komt overigens tegen Pasen met Adri- aan Viruly en Koos van Elsacker als 'Zonen van Westkapelle' terug in het museum. Een paar dagen voor de herope ning van Het Polderhuis, vrijdag 8 februari, is de wisseltentoonstel ling van de Franse schilder-foto- graaf-Albert Depré opgebouwd. Depré legde ruim een eeuw terug Westkappelse straattaferelen vast in veel portretten van toenmalige inwoners. Vrijwilligers waren gisteren nog druk bezig. Ada: ,,Er moet nog veel werk worden verzet, maar straks is het piekfijn in orde." TERNEUZEN Stichting Rootzz voor en door Zeeuws-Vlaamse j ongeren houdt vrij dagavond al weer het zesde Rootzz College. Thema van deze keer is: burn out. De sprekerslijst vermeldt drie deskundigen. Het gaat om stress- en burn-out coach Ruud Verschoor, voedingsdeskundige Marloes van de Lavoir en leef- stijlcoach Christian de Die. Het college is in de trainingsloods van Christian de Die aan de Haarmanweg 51a in Terneuzen. Mbo- en hbo-studenten en jonge werkers zijn welkom. Het college begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. DISHOEK Om verdere schade aan woningen in Dishoek te voorkomen, moet de gemeente bij toekomstige bouwprojecten alleen nog 'trillingsarm' heien toestaan. De grondstructuur in Dis hoek zorgt voor zodanige tril lingen bij heiwerk dat er grote kans is dat huizen elders in het dorp scheuren en andere schade oplopen, stelt de PvdA/GroenLinks. De Veerse oppositiepartij vraagt burge meester en wethouders 'aan vullende eisen' te stellen bij het verlenen van bouwvergunnin gen. Heien in Dishoek moet met zo weinig mogelijk trillin gen gebeuren om de leefbaar heid in het kustdorp niet ver der aan te tasten. PvdA/GroenLinks wijst erop dat bij dorpelingen nog veel onvrede uit het verleden leeft. Diverse inwoners zijn nog be zig met schade- en andere pro cedures. Om problemen bij de verbouwing van een bestaand hotel en nieuwe bouwpercelen te voorkomen, is aanpassing van het beleid nodig. De oppo sitiepartij vraagt het college ook na te gaan of elders in de gemeente ook eisen aan hei werk moeten worden gesteld. 'Geef niet op. Belangrijke dingen hebben tijd nodig.' Met deze bood schap laat Stichting Behoud Julia- nabad Arnemuiden weten dat zij toch weer in gesprek is met de ge meente Middelburg over het her openen van het zwembad. ,,De deur staat zeker op een kier", bevestigt Sander de Nooijer na mens de stichting. ,,Wij hebben onze knelpunten nog eens toege licht en het college heeft zijn visie opnieuw uitgelegd. Het college gaat nu een aantal dingen op papier uit werken en daar wachten wij op. De stichting wierp in december de handdoek in de ring, omdat zij niet de harde toezeggingen kreeg die zij noodzakelijk vond om finan ciële tegenvallers in het eerste jaar na een heropening op te vangen. Dat zorgde voor teleurstelling in de gemeenteraad en bij het college van B en W. Wethouder Chris Simons benadrukte in een commissiever gadering half januari dat hij onmid dellijk reparaties kan laten uitvoe ren als in het eerste jaar dingen ka pot gaan aan de technische installa ties. ,,Wij blijven zoeken naar zeker heden", zegt De Nooijer. Maar de uitleg van Simons vormt volgens hem wel voldoende basis voor nieuwe gesprekken. dinsdag 5 februari 2019 WA 'Het Polderhuis is van heel het dorp' René Hoonhorst Westkapelle -Ada van Hoof, Polderhuis Maurits Sep Arnemuiden Ada van Hoof luistert naar een verhaal van een ooggetuige van het bombardement op Westkapelle eind 1944. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39