Natuurgebied Oranjezon komt in handen van Evides Middelburg zet zich in voor omwonenden 6 Middelburg worstelt met de groei van het aantal plannen voor zonne- en windparken. Er zijn snel duidelijke regels nodig, vindt de gemeenteraad. Door de groei van het aantal plan nen voor zonne- en windparken wil de gemeenteraad van Middelburg voor het einde van het jaar duide lijke regels hiervoor hebben. Die re gels zijn er nu niet, waardoor niet duidelijk is wat op welke plek wel of niet mag. Terwijl Middelburg de op wekking van duurzame energie op haar grondgebied wel toejuicht. De gemeente heeft immers uitgespro ken dat zij in 2050 energieneutraal wil zijn. De aanleg van zonneparken helpt daarbij. Daarom wil het ge meentebestuur ook meewerken aan een plan van het bedrijf ZonXP voor een park met zonnepanelen in de Quarlespolder bij Nieuw- en Sint Joosland. Omwonenden Toch gebeurt dat niet zonder slag of stoot. De raad sprak er vorige week al over, maar besloot toen op aan dringen van de SP er op 1 april een extra raadsvergadering aan te wij den, alleen voor dit ene besluit. Dat geeft nog ruim tijd voor omwonen den en andere belanghebbenden om te reageren op het plan. Daar kan de raad dan rekening mee houden. De Quarlespolder grenst aan de Bernhardweg-West, die rond ha ven- en industriegebied Vlissingen- Oost ligt. En aan de rand van de pol der, langs de weg, staan al windmo- lens. De zonnepanelen zijn dus goed aan te sluiten op bestaande infra structuur, vindt het gemeentebe stuur. Bovendien worden de pane len wat verder uit elkaar gezet, zodat er schapen kunnen blijven grazen op het weiland onder de panelen. Fonds Politiek lijkt er geen obstakel te zijn. Al vraagt de gemeenteraad wel wat terug voor haar goedkeuring. De raad steunde een motie van de PvdA waarin ZonXP wordt gevraagd elk jaar een bedrag te storten in een fonds waaruit voorzieningen voor meerdere wijken in de gemeente Middelburg worden betaald. De raad wil die bijdrage van ZonXP vastleggen in de overeenkomst voor de bouw van het zonnepark, zodat dat geld ook echt beschikbaar komt. Hoeveel ZonXP jaarlijks zou moeten betalen, is nog niet vastgelegd. Intussen wordt een duidelijk be leid voor zonne- en windparken steeds noodzakelijker, vindt de ge meenteraad. Middelburg wil ruimte maken voor zulke parken, maar wil ook de belangen van omwonenden niet uit het oog verliezen. Daar komt bij dat het onzeker is hoe de energie voorzieningen van de toekomst eruit gaat zien, stelt de raad: wordt wind de belangrijkste bron of zon of water of waterstof? Het college van B en W heeft daarom de opdracht gekregen voor 1 januari duidelijke regels op papier te zetten. Vrouwenpolder Eigenaar van Oranjezon is nu nog energiebedrijf PZEM, maar dat wil ervan af. Bezit en beheer van het natuurgebied passen niet in de 'kerntaken'. De gemeente Middel burg koopt het als oude eigenaar te rug en verkoopt het weer door aan Evides. Want ook Middelburg hoeft het natuurgebied niet te hebben. De gemeente Middelburg was ooit wel eigenaar toen zij nog een gemeentelijk waterbedrijf had. Middelburg bracht het waterwin gebied in de jaren tachtig in bij de Waterleidingmaatschappij Zuid west-Nederland, waarin ook het gemeentelijk waterbedrijf opging. De WMZ fuseerde in 1992 met de toenmalige PZEM tot NV Delta Nutsbedrijven. Nu is de nieuwe PZEM nog eige naar. Middelburg had destijds een recht van koop bedongen als het waterwingebied weer verkocht zou worden. Dat is nu dus het geval, schrijven B en W aan de gemeente raad. Het college wil dat 'Oranjezon als natuurgebied en als toekomstig waterwingebied behouden blijft'. Volgens B en W vindt Evides Oranjezon een strategische locatie als mogelijk waterwingebied in de toekomst. Middelburg stelt wel als voorwaarde aan de verkoop dat Evi des een erfpachtovereenkomst sluit met Het Zeeuws Landschap. Middelburg loopt financieel geen risico met deze constructie, die juist bedoeld is om het gebied toe gankelijk te houden voor natuur liefhebbers en voor wandelaars. In tegendeel zelfs, Middelburg houdt aan de transactie juist 217.000 euro over. IN DE REGIO Nieuwe expositie Galerie T Digicafé Theaterlezing Maarten van Rossem MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE dinsdag 5 februari 2019 WA Regels nodig bij energieparken Maurits Sep Middelburg Naast de Mortiereboule vard in Middelburg is in 2017 een zonnepark ge bouwd. Natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder wordt verkocht. Nieuwe eigenaar wordt water bedrijf Evides. Het publiek blijft er welkom en het beheer blijft in handen van Het Zeeuws Land schap. Maurits Sep Duingebied Oranjezon. archieffoto dirk-jan gjeltema MIDDELBURG Galerie T toont vanaf donderdag een nieuwe exposi tie. Sandra van der Meulen exposeert schilderijen. Op delen van het can vas heeft ze tekst afgedrukt en daar overheen weer een laag bewerkt rijst papier aangebracht, waardoor er trans parante lagen ont staan. Eelko van Iersel toont organi sche kleurvlakken en composities. De officiële opening is op zondag 10 fe bruari om 14.00 uur. De expositie is tot 23 maart te zien. GRIJPSKERKE Donderdag houdt Stichting Welzijn Veere in samenwer king met ZB Plan bureau een digicafé in Nimmerdor (Bak- kersland 29). Hier kan men terecht met alle vragen en problemen over iPhones, smartpho- nes, en tablets. Be zoekers moeten een eigen apparaat meenemen. Toe gang is gratis, in loop tussen 11.15 en 12.15 uur. 0118 583687 of info@ welzijnveere.nl. TERNEUZEN Onder de noemer 'leren en lachen' geeft historicus en tv-persoonlijkheid Maarten van Ros- sem donderdag avond in het Terneuzense Scheldetheater een theatercollege. Hij zal op zijn be kende, ietwat cyni sche wijze ingaan op actualiteiten, maatschappelijke vraagstukken en politieke kwesties. De lezing begint om 20.00 uur, entree 27,50 euro, inclu sief pauzedrankje. MIDDELBURG In het voorjaar gaat Middelburg ruim zestig bomen rooien. Sommige zijn oud, andere zijn zwak en vor men daardoor een gevaar. Alle bomen worden vervangen, onder meer op Boomfeestdag. Het gaat om 10 populieren aan de Overloper in Dauwendaele (foto), 19 populieren aan de Schroeweg/Schoutstraat in Zuid, 6 populieren aan het Groenewoud, 15 elzen aan de Poelendaeleweg, 5 essen aan het Meiveldpad en een aantal bomen op een parkeerplaats aan de Prinsenhove in Zuid. Verder verdwijnt een kastanje aan de Kastanjelaan vanwege bloedingsziekte, moeten vier eiken aan het Toorenvliedtwegje gekapt worden omdat de kronen afsterven en heeft een linde aan de Kerklaan in Arne- muiden korsthoutkoolzwam en vormt daardoor een gevaar. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00-16.30 uur: Soos voor se nioren met onder meer biljar ten, kaarten en koersballen GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmerdor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaar ten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Activiteiten avond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehandwerkt wordt MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00-12.00 uur: Tafeltennis voor senioren (50+); Padma, Verwerijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soelen; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning Woman at War OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Sportdorp Oostkapelle houdt Dynamic Tennis; 14.00-16.30 uur: Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maan den; 10.15-11.45 uur: Spel- en sport- morgen voor 55+'ers VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Handwerk- café VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijssen, Troelstraweg 473, 16.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE Markt 65, 14.00-16.30 uur: Soos voor ouderen met onder meer koersbal. BOMENKAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38