Tijd van praten is voorbij Lang leve de liefde op middelbare scholen Benefietconcert Racoon uitverkocht Wisselen 2 JUMBO KLEINE LETTERTJES De medewerkster van de servicebalie snelt naar de kassa, waar Annemarie en Rob Viveen net willen afrekenen. ,,U was de vierde wachtende in de rij. Dat betekent gratis boodschappen. Gefeliciteerd!" Commentaar Ze heten Greta Thunberg, Anuna De Wever, Kyra Gantois, Jovanna van den Berg. Het zijn zeer jonge mensen die in verschillende West-Europese landen voorop gaan in de strijd tegen klimaatverandering. Zij spijbelen en voeren actie omdat ze zich grote zorgen maken. Waarom zou je feiten leren als politici feiten negeren? Wanneer begint het de regeringen te dagen dat de tijd van praten voorbij is? Greta Thunberg begon haar actie een paar weken voor de Zweedse verkiezingen. Zij is een mooi voorbeeld voor de Ne derlandse jeugd. Hier nemen we een aanloop naar de verkie zingen voor Provinciale Staten, 20 maart. Dus het is goed aan staande donderdag een duidelijk punt te maken met een pro testmars in Den Haag. Sommige Zeeuwse middelbare scholen zullen niet moeilijk doen over het spijbelen. Dat is de juiste re actie. Want het is prima als leerlingen hun betrokkenheid kun nen tonen bij een fundamentele maatschappelijke kwestie. Hopelijk hoeven de jongeren niet elke week aan de bak, zoals in België. Veel zal afhangen van de reacties, vooral in hun directe omgeving. Want al die jonge demonstranten hebben kiesgerechtigde mensen om zich heen. Als die het protest steunen met hun keuze in de aanstaande Statenverkiezingen en indirect dus met veranderingen in de Eerste Kamer, dan kan de regering niet op haar handen blijven zitten. Dan kunnen de jongeren zich weer met een gerust hart op school aan hun toe komst wijden. Middelbare scholen moeten niet moeilijk doen over spijbelen voor klimaatmars in Den Haag Soa Aids Nederland en Rutgers houden samen met GGD'en rond Valentijnsdag De Week van de Liefde. Van 11 tot en met 15 februari kunnen scholen in het voortgezet onderwijs en mbo op een laag drempelige manier kennismaken met lesgeven over relaties en seksu aliteit. Zeeuwse middelbare scholen lo pen voorop in het structureel aan bieden van lessen in relationele- en seksuele vorming. Negentien van de 21 locaties voor voortgezet on derwijs in Zeeland werken volgens de lesmethode 'Lang leve de liefde'. Seksueel gezond Jeugdverpleegkundigen van de GGD Zeeland zetten het afgelopen jaar in opdracht van het CZW bu- ALMANAK De vijfjarige Dagmar uit Drei- schor was helemaal in de gloria. Ze was zo opvallend vrolijk dat haar moeder driftig aan het ra den sloeg om het enthousiasme van haar dochter te begrijpen. Nieuw klasgenootje misschien? Of een leuk feestje in de plan ning? Maar niets van dat alles, zo reau en met subsidie van de twee Zeeuwse regenbooggemeenten (Goes en Middelburg het project 'Iedereen op school veilig en seksu eel gezond' op de kaart. Door te praten over het thema relaties en Door te praten over het thema relaties en seksualiteit maken scholen jongeren weerbaarder seksualiteit maken scholen jonge ren weerbaarder, weten ze beter hun grenzen aan te geven en leren ze gezond omgaan met seksualiteit. Aandacht voor seksuele vorming draagt bij aan het voorkomen van onbedoelde zwangerschap, soa's en seksuele grensoverschrijding. bleek uit de reactie van dochter lief. „Binnenkort krijg ik iemand an ders z'n tanden'', deelde zij haar moeder plechtig mee. ,,Hoe bedoel je?'', reageerde die verbaasd op dat vreemde nieuws. ,,Nou, ik ga toch wisselen?!" Man vast wegens bezit harddrugs Deel tunnelweg afgesloten LEWEDORP Fietser gewond bij aanrijding met auto De supermarkten van Jumbo han teren - als enige in Nederland - de regel dat de klant de boodschappen gratis krijgt als hij de vierde wach tende in de rij is terwijl er nog een kassa open kan. Het is één van de 'zeven zekerheden' waarmee Jumbo adverteert: 'Lekker snel boodschappen doen'. Niet alleen nummer vier - geteld vanaf degene die geholpen wordt - krijgt zijn boodschappen vergoed, ook dege nen die daarna komen. Afgelopen zaterdag dachten klanten van de Jumbo in Dauwendaele dan ook spekkoper te zijn, toen een van de kassa's kapotging en lange rijen ontstonden. Helaas: bij overmacht, zoals een kapotte kassa, geldt de re gel niet. Op Facebook regende het reacties van mensen die Jumbo be tichtten van oplichting en het niet juist toepassen van regels óf het juist voor Jumbo opnamen. ,,Wij geven meerdere keren per week boodschappen weg", ver klaart bedrijfsleider Michael Dee- len van Jumbo De Boeck in Oost Souburg. ,,Ik zie het als een vorm van reclame. Doordeweeks is dit een mandjeswinkel, alleen in de weekeinden lopen mensen met volle karren rond, dus gemiddeld zal het om een paar tientjes gaan. De Goese band geeft zaterdag 11 mei vanaf 20.30 uur een akoestisch op treden. De monumentale Oostkerk wordt momenteel, onder leiding van Leo Hannewijk, omgevormd tot een cultuurtempel. Het onder houd en de restauraties zijn verze kerd, maar de exploitatie moet Stichting De Oostkerk zelf rond zien te krijgen. Er is onder meer geld nodig voor een goede licht- en geluidsinstallatie en om nieuwe stoelen aan te schaffen. Met de ver koop van de concertkaartjes is al ruim 13.000 euro binnen. Ook Bl0f zal spelen ten bate van de kerk, op zaterdag 6 april geeft de band twee akoestische concerten. Die waren eveneens in een mum van tijd uitverkocht. Ook via allerlei andere initiatie ven probeert Leo Hannewijk, die behalve de Oostkerk ook de nabij gelegen Zeeuwse Concertzaal on der zijn hoede heeft, geld in het laatje te krijgen. Op 23 februari wor den bijvoorbeeld de oude stoelen verkocht tussen 10.00 en 17.00 uur. dinsdag 5 februari 2019 n Ondine van der Vleuten Middelburg Tip? redactie@pzc.nl HULST Een 22-jarige Rotterdam mer is zondagmiddag op gepakt op de Grote Markt in Hulst voor het bezit en dealen van hard drugs. Agenten contro leerden rond 13.30 uur de auto van de Rotterdam mer, na eerdere klachten over drugsoverlast op de Beestenmarkt. In de de auto zat een verborgen ruimte met daarin ruim tienduizend euro en een 'handelaars hoeveelheid' harddrugs. De politie wil niet aangeven om hoe veel drugs het gaat van wege het lopende onder zoek. In een huis aan de Beestenmarkt vonden agenten nog een bolletje cocaïne. TERNEUZEN Een groot deel van de rechterrijbaan op de Westerscheldetunneweg (richting Terneuzen) is tot vanavond afgesloten van wege een slecht wegdek. De toplaag van het asfalt is beschadigd. De tunnel organisatie voert van avond na de spits een noodreparatie uit. Mocht daar meer tijd voor nodig zijn, dan blijft de weg ook morgen afgesloten. Wie het tolplein nadert wordt al gewaarschuwd dat na de tolpoortjes een deel van de weg is afge zet. Het gaat om enkele kilometers. Op de linker rijbaan geldt een maxi mumsnelheid van 50 kilo meter per uur. Een fietser is gisteren gewond naar het zieken huis in Goes gebracht, na een botsing met een auto in Lewedorp. Het slachtoffer reed rond 12.00 uur op de kruising van de Zand- kreekstraat met de Scheldestraat. Daar kwam de fietser in bot sing met een auto. De oorzaak daarvan is on duidelijk. Ambulancepersoneel bracht het slachtoffer naar het ziekenhuis. De auto liep geen schade op. De automobilist mocht na een verklaring aan de politie verder rij den. Ophef over Ondine van der Vleuten Oost-Souburg Annemarie en Rob Viveen uit Oost-Souburg vallen in de prij zen bij de Jumbo in Oost-Sou burg. Het echtpaar was vierde in de rij wachtenden en krijgt daarom de boodschappen gra tis. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een paar minuten. In dat tijdsbe stek waren de 350 kaarten voor het benefietconcert van Racoon in en voor de Middelburgse Oostkerk gisterochtend ver kocht. Luc Oggel Middelburg Jumbo De Boeck de winter door, win mooie prijzenl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34