25 Daniel Sprong (21) is de enige Nederlandse ijshockeyer in topcompetitie NHL Op zijn zevende verhuisde Daniel Sprong met zijn familie naar Canada om zijn NHL-droom na te jagen. De Amsterdammer speelt nu voor Anaheim Ducks in de Noord- Amerikaanse profcompetitie. a i W Het ijs is verlaten als Daniel Sprong (21) in zijn eentje nog een paar pucks in het lege doel schiet. De Neder lander kan het niet laten. Scoren is zijn tweede natuur, ook al is het maar tijdens een warming-up. De klappen van zijn stick galmen door de hal. Het is een paar minuten voor de uitwedstrijd tegen New Jersey De vils. Het Prudential Center in Ne wark is nog halfleeg als Sprong van het ijs hupt, op weg naar de kleedkamer. De enige Nederlan der in de Amerikaanse ijshockey- competitie NHL mag starten na mens Anaheim Ducks, de club die hem vorig jaar december overnam van Pittsburgh Penguins. Sprong is opgebloeid in Ana heim, een voorstad van Los Ange les. Bij de Penguins was hij dit sei zoen op een zijspoor beland. Het geduld van de club die hem in 2015 als 46ste koos bij de jaarlijkse NHL draft (evenement waarbij clubs beurtelings talenten kiezen) was opgeraakt. In de schaarse minuten die Sprong dit seizoen kreeg, kwam hij niet tot scoren. Verdedi gend zag zijn coach hem als onbe trouwbaar. In november raakte de winger zijn plaats in de selectie zelfs even kwijt. Schreeuw In New Jersey staat Sprong amper een paar minuten op het ijs of het is raak: uit een rebound schiet hij de puck in de rechterbovenhoek. De man met rugnummer 11 balt zijn vuist, de rechterknie gaat de lucht in. Een schreeuw bereikt de bovenste ringen van het stadion. De honger is weer voor even ge stild. Het is zijn zevende doelpunt in negentien wedstrijden voor Ana heim. Later geeft hij de assist voor de 2-1, in een wedstrijd die de Ik krijg vertrouwen en speel hoger in de line-up. Het is goed om bij Anaheim Ducks te zijn gestald bij zijn juniorenteam in het Canadese Charlottetown, vo rig jaar werd hij uitgeleend aan het ontwikkelingsteam van de Pen guins in Scranton, Pennsylvania. Sprong maakte er indruk met 32 doelpunten en 33 assists. Bij aan vang van het huidige seizoen, waarin hij definitief een plek in de selectie van Pittsburgh verdiende, waren de verwachtingen dan ook hooggespannen. Dat het niet verliep zoals hij wilde, bracht hem niet van de wijs. Sprong: ,,Dat ligt achter me. Ik krijg hier nu een nieuwe kans." Op 11 januari maakte hij een doel punt tegen de club die hem had la ten gaan. ,,Ik ga niet liegen, dat was wel lekker." Fans De familie Sprong, zijn ouders en jongere zus, woont nog in Quebec. De afstand met Los Angeles is groot, ook het tijdsverschil. Bellen doet hij in de ochtend, vanuit zijn appartement in Anaheim. Als men in Nederland wakker is, spreekt hij geregeld met zijn opa en oma in Amsterdam, zijn grootste fans. In Amsterdam, waar Sprong zich als piepjonge ijshockeyer meldde bij Amstel Tijgers, kwam hij al ja ren niet meer. 'Veramerikaniseerd' (of 'Vercanadiseerd') is hij in be perkte mate. Het woordje 'dus' verruilt hij steevast voor 'so', maar verder is de Amsterdamse tongval onmiskenbaar. In het weekend kijkt hij nog altijd naar samenvat tingen van Ajax, de club van zijn vader en dus ook van hem. ,,Rood en wit, hè", zegt hij. ,,Altijd." Zijn eerste pucks schoot Sprong op het ijs van de Jaap Edenhal. Nu speelt hij voor stadions gevuld met 15.000 toeschouwers, zoals deze zaterdag in New Jersey. In Anaheim zegt hij een nieuw thuis te hebben gevonden. De onzeker heid van de laatste jaren is ver dwenen, tenminste voor even. ,,Ik ben weer blij om naar de ijsbaan te gaan." Ducks met 3-2 winnen. ,,Het ver schil zit 'm in de minuten die ik krijg", zegt Sprong, die nu op ne gen treffers in 23 duels staat. ,,Ge- middeld veel meer dan bij Pitts burgh. Ik heb het vertrouwen van de coach en speel hoger in de line up", doelt de Amsterdammer op zijn promotie naar de tweede aan- valslijn. ,,Het is goed om hier te zijn." Sprong herhaalt het zinnetje in elk antwoord dat hij geeft. Hij doelt op Anaheim. New Jersey zal hij na Kwartet een douchebeurt verlaten. Na een reeks van twaalf verloren wed strijden hebben de Ducks zich herpakt. De play-offs zijn in zicht. In de kleedkamer heeft Sprong zich ontdaan van de talloze lagen van zijn ijshockeypak. Om zijn nek hangt een gouden kettinkje, het ontblote bovenlichaam ziet bleek. Zonnen is er nog niet van gekomen in Los Angeles. ,,Daar- voor hebben we te veel wedstrij den gespeeld." In Pittsburgh zag hij in zijn laat ste weken slechts wolken, geeft hij aan. ,,Het is een donkere stad." In Los Angeles schijnt de zon veel va ker. Als hij tijd heeft, zal hij zijn nieuwe thuis gaan verkennen, laat Sprong weten. Aan verhuizen is hij de laatste jaren gewend geraakt. In zijn drie seizoenen bij Pittsburgh werd hij dinsdag 5 februari 2019 BS Jongensdroom komt uit in VS Koen van der Velden Anaheim Daniel Sprong scoort namens Anaheim Ducks tegen New Jersey Devils. FOTO AP -Daniel Sprong (21) Daniel Sprong is pas de vierde Nederlander ooit in de NHL, de sterkste ijshockeycom- petitie ter wereld. Zijn voorgangers: Ed Kea (1967-1983), John Wen- sink (1970-1983) en Ed Beers (1977-1986). De Amsterdammer bloeide op bij Anaheim Ducks. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25