tt I bij Ajax een onmisbare schakel Voetbalbond wil VAR-beelden in stadion laten zien rr, r'7v Blessure van PSV-spits Bergwijn lijkt mee te vallen 23 Van Geel zo creatief zijn als in zijn eerste jaren Bart Nieuwkoop heeft een aflo pend contract komende zomer, de enige speler in de selectie met die status. Verdonk speelt veel en is ui teraard meer waard geworden, maar Feyenoord heeft met Ridge- ciano Haps en Tyrell Malacia al twee linksbacks in huis die nog jarenlang vastliggen in de Kuip. En groeibril jant Orkun Kökcü moet eerdaags wel eerst een nieuwe verbintenis tekenen, want hij heeft nog maar anderhalfjaar te gaan in Rotterdam. Nieuwe spelers? Er is niets mogelijk op dit moment. In die situatie zitten we helemaal niet Er zijn ook slechts twee spelers in de selectie die meer dan 10 miljoen waard zijn: Tonny Vilhena en Steven Berghuis zouden op dit mo ment een waarde rond de 12 mil joen vertegenwoordigen. Maar als Feyenoord besluit hen te verkopen zal een speler van vergelijkbaar ni veau terughalen voor een betaal bare prijs bijna een utopie zijn. En veel spelers die wel zouden moeten 'sneuvelen' als de club echt een frisse wind wil laten waaien in de selectie, liggen nog jarenlang vast. Van Geel kon na de landstitel kiezen: de spelers flink belonen voor hun prachtige prestatie met een nieuw en verbeterd contract. Of meedogenloos doorselecteren en spelers op het juiste moment van de hand doen. Hij koos duide lijk voor het eerste. Om de nieuwe trainer volgend seizoen in elke linie minimaal één nieuw gezicht te kunnen geven, moet Feyenoord bijna weer net zo creatief zijn als in de eerste jaren onder Van Geel, die in de zomer van 2011 startte in Rotterdam. Een slimme huurconstructie, een trans fervrije speler of een jongen met een krasje weer tot bloei laten ko men, dat werk. Vers bloed dus, maar wel met een kwaliteitskeur merk, dat wordt een hels karwei. Aan de andere kant deed Van Geel zijn allerbeste zaken voor Feyen- oord in de periode dat hij een nage noeg lege portemonnee had. Toen kwam de categorie Guidetti, Pellè, Bakkal en Janmaat naar Rotterdam. Toen er vervolgens wel miljoe nen te besteden waren, werden dat opeens Tapia, Kramer, Gustafson, Vejinovic, Amrabat, Boëtius en Si- nisterra. Het is één van de redenen waarom de clubkas nagenoeg leeg is, juist op het moment dat Advo caat perspectief moet worden geboden om ja te zeggen. Daley Sinkgraven. Tagliafico heeft het allebei. Zag hem ook zaterdag tegen VVV tackelen, aanvallen, gaten dichtlopen, rennen, sprinten, vlie gen. Je kunt er niet omheen: de Ar gentijn is met zijn manier van spe len een invloedrijke factor in de selectie van Ajax. Ja, ook thuis te gen VVV was dat blijkbaar nodig. Het elftal, dat toch echt nog een beetje aangeslagen was, putte er overduidelijk vertrouwen uit. Tagliafico is dus nog maar ruim een jaar Ajacied. Het voelt veel lan ger, zo vertrouwd is hij bij de club en andersom. Vier miljoen euro tikte Ajax af, een schot in de roos. Zijn status groeide bliksemsnel. Bij Ajax, maar óók bij het Argen- tijnse elftal waar de verdediger de laatste interlands zelfs aanvoerder was bij afwezigheid van ster Lio nel Messi. Dat aanstekelijke spel, zelf gebruikte Tagliafico er afgelo pen weekend een prachtig Spaans woord voor: contagio. Letterlijk betekent het besmetting of ver spreiding. ,,Als ik zo speel, dan hoop ik dat mijn collega dat ziet en het óók doet.'' Om er een tekst aan toe te voe gen die in vijf zinnen duidelijk maakt waar eerder bij voetbalbond een rapport over vol werd ge schreven: ,,Nederlandse voetbal lers gaan uit van techniek, van goede passing en goed positiespel. Maar er zijn momenten of wed strijden waarin je moet vechten. Dan moet je soms meer verdedi gen dan aanvallen. Ik ben zo opge voed. Ik voetbal al mijn hele leven zoals ik nu doe.'' Oefenmeester Erik ten Hag zegt het zo: „Tagliafico stapt vóóruit waar anderen misschien terug stappen. Hij brengt gif en heeft de lef en de moed om de duels in te gaan.'' Een teamspeler in al zijn vezels. Zo'n type dat op de minuut af op tijd is voor een interview. Ie mand die binnen de lijntjes kleurt zonder te veel de ideale schoon zoon uit te hangen. Het gaat Ajax nog pijn doen als hij nog meer wedstrijden mist door een bles sure of schorsing. Je kunt het als armoede betitelen, al moet je op passen Tagliafico te kort te doen. Scheidsrechterbaas Van Egmond snapt maar al te goed dat een in greep van de VAR voor grote ver warring in stadions kan zorgen. Zelf zat hij zaterdag in de Gelre- dome, waar Vitesse vlak voor tijd 3-1 dacht te maken maar even later uit een strafschop de 2-2 om de oren kreeg. ,,Dat was wel een bij zonder moment'', zegt de coördi nator scheidsrechterszaken van de KNVB. ,,Toen de aftrap werd uit gesteld, wist ik al dat ze aan het kijken waren.'' Terwijl het publiek in Arnhem de goal van Martin 0degaard vierde, oordeelde de VAR dat Heerenveen in de aanval die aan de treffer van Vitesse vooraf ging een strafschop verdiende. Om meer begrip voor dergelijke in grijpende beslissingen te creëren zouden beelden van de lang niet voor iedereen duidelijke overtre ding in het stadion moeten wo den getoond. ,,We zijn daar mee bezig'', zegt Van Egmond. ,,Maar het vergt tijd en organisatie. De uitvoering er van is lastig. En als we ermee be ginnen, moet het ook goed gebeu ren. Het kan bijvoorbeeld niet zo zijn dat het publiek al beelden te zien krijgt terwijl de scheidsrech ter er nog naar moet kijken.'' Openheid De meeste clubs in de eredivisie hebben tegenwoordig grote schermen in het stadion, dus dat zal het probleem niet zijn. Aan de bereidheid van de voetbalbond om openheid van zaken te geven, ligt het evenmin. Meer dan ooit geeft Van Egmond tekst en uitleg naar aanleiding van arbitrale be slissingen. En dat is niet voor niets, want het lijkt of de komst van de VAR eerder voor meer dan minder discussies over de scheidsrechter heeft gezorgd. Het kan niet zo zijn dat het pu bliek al beelden te zien krijgt ter wijl de scheidsrechter er nog naar moet kijken. ,,Dat hadden we al voorspeld'', zegt Van Egmond. ,,Er waren mensen bang dat er geen gespreksstof meer zou zijn door de VAR. Maar nu heb je de discus sie over de vraag 'waarom grijpt hij daar wel in en daar niet?' Het is nieuw dus wordt er extra over ge sproken.'' Over de afgelopen speelronde in de eredivisie heeft de scheids- rechtersbaas overigens geen kla gen. ,,We hadden weer een goed weekeinde. De genomen beslis singen waren allemaal juist.'' Hadden weer een goed weekeinde. De beslissingen waren allemaal juist Daar dacht FC Utrecht-trainer Dick Advocaat in Zwolle anders over. ,,Opmerkelijk'', vindt Van Egmond. ,,De strafschop van PEC was volkomen terecht. De aanval ler staat met anderhalve voet in het strafschopgebied en wordt van de sokken gelopen.'' Ook met de rode kaarten voor Urby Ema- nuelson ('een gevaarlijke overtre ding') en Riechedly Bazoer ('handtastelijk tegen de arbitrage, dat kan écht niet') was volgens Van Egmond weinig mis. PSV'er Donyel Malen had geluk dat zijn overtreding op Fortuna- speler Diemers slechts met geel werd bestraft. ,,Hij nam een risico. Als hij rood had gekregen, had de VAR die kaart ondersteund. Het was een discutabel moment.'' EINDHOVEN De blessure van Steven Bergwijn lijkt mee te vallen. PSV laat weten dat het voorlopig van dag tot dag bekijkt wanneer de vleugelaanvaller weer inzetbaar is. De Eindhovense club doet geen exacte mededelingen over de aard van de blessure die Bergwijn zondag tegen For- tuna Sittard opliep. Maar de aanvaller ligt er in ieder geval niet voor maanden uit, zoals even werd gevreesd. Volgens de eerste berichten zou Berg- wijn zijn kuitbeen misschien wel hebben gebroken. Berg- wijn liet zich zondag en giste ren onderzoeken in een ziekenhuis. Het nieuws over de blessure is niet alleen goed nieuws voor Mark van Bommel die zondag met zijn ploeg op bezoek gaat bij FC Utrecht. Het lijkt er op dat Bergwijn in maart ook voor het Nederlands elftal in actie kan komen tijdens de kwalifi catieduels voor het EK met Wit-Rusland en Duitsland. dinsdag 5 februari 2019 GO -Giovanni van Bronckhorst Het publiek in de eredivisie moet beter worden geï- nofrmeerd over de beslissin gen van de VAR. Als het aan de bond ligt, worden beelden die nu alleen door de arbitrage te zien zijn, op grote schermen getoond. Wietse Dijkstra Rotterdam - Scheidsrechtersbaas Dick van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23