GEZOND Wees voorzichtig met een dna-test Vraag het onze specialisten 20 Wie wil afvallen, kan een dna-test laten doen waaruit een voedingsadvies volgt. Het is nuttiger met een deskundige te overleggen, zeggen hoogleraar Jaap Seidell (61) en psycholoog Jutka Halberstadt (47). Wanneer weet je of liefde echt is en je ervoor moet gaan? Ik (vegetariër) slik B12 en ijzer. Plas je een teveel ervan uit? Mijn vrouw wil bij me weg. Ineens! Wat moet ik doen? We weten al veel dankzij bloed- en urinetesten Min of meer bij toeval ontdekt de Noorse arts Ivar F0lling in 1934 een afwijkende stof in de urine van twee kinderen met ernstige mentale en fysieke beperkingen. Dankzij bio chemisch speurwerk weet F0lling de structuur van de stof te achterhalen. Dezelfde stof vindt hij ook in de plas van een aantal andere patiënten met ernstige handicaps. Het komt in de urine terecht doordat zij een bepaald aminozuur (een bestanddeel van eiwitten) niet kunnen afbreken. Het gaat om fenylalanine, dat veel voor komt in ons voedsel. Vrij snel wordt duidelijk dat als het defect vlak na de geboorte wordt opgespoord en het aminozuur wordt gemeden, de mentale en fysieke aftakeling uit blijft. Dit is een vroeg voorbeeld van een persoonlijk voedingsadvies, op basis van een afwijking in het erfelijke materiaal. Een op de 18.000 kinderen heeft deze afwijking. Screening hierop gebeurt sinds 1974 bij alle baby's die in Nederland worden ge boren. Inmiddels wordt hun bloed, dat kort na de geboorte met een hiel- prik wordt afgenomen, op twintig aangeboren stofwisselingsziekten onderzocht. Dat aantal ziekten wordt mogelijk uitgebreid tot 31. In de Verenigde Staten kunnen al negenhonderd (zeldzame) stoornis sen worden opgespoord. Dat lijkt prettig, maar het geeft veel werk en veel onrust. Want wat los je ermee op alles te weten? Een afvaladvies op basis van dna is niet zinvol zijn talrijke afwijkingen en variaties gedocumenteerd. Sommige hangen samen met een verhoogd risico op welvaartsziekten, zoals obesitas. Dat opent de mogelijkheid tot een 'Dna bevat onze meest persoonlijke informatie die kan worden gebruikt en misbruikt' grotere variatie in voe dingsadviezen. Mensen zijn benieuwd naar een advies dat is afgestemd op hun persoonlijke kenmerken. De laboratoriumanalyse geeft inzicht in wat je staat te wach ten qua gezondheid. Het advies kan helpen je lot bij te stellen. Tal van bedrijven willen een persoonlijk voedingsadvies geven op basis van een dna-analyse. U stuurt wat speeksel en druppels bloed op, u maakt een fors bedrag over en vult een onlinevragenlijst in. Vervolgens krijgt u een advies dat u bijvoorbeeld koolhydraten, vetten of eiwitten moet eten om af te vallen. Al die adviezen heten wetenschap pelijk te zijn onderbouwd en zijn gebaseerd op een tak van voedings wetenschap die 'nutrigenetics' is ge doopt. Iedereen heeft, zo is de theorie, een uniek dna-pro- fiel, waarbij een bepaald voedingspatroon optimale jjt gezondheid waarborgt. Helaas zijn er in de wetenschappelijke lite ratuur geen testen bekend die mensen helpen bij het afvallen. Dna verzamelen lijkt vooral een goed verdienmodel De voedingsmiddelenindustrie investeert fors in de mogelijkheden van personalized nutrition op basis van dna. Ruim 100.000 Japanners hebben WIE? dinsdag 5 februari 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl -:{.:7ÏT f v Liefdesexpert Huisarts - - Psycholoog Jan Drost Rutger Verhoeff Steven Pont Ik zou kunnen antwoorden: volg je gevoel. Maar als het zo simpel was zou je niet met deze vragen rondlopen. Het punt is dat we vaak verschil lende dingen tegelijk voelen en dat het ene gevoel misschien minder betrouwbaar is dan het andere. Nadenken over wat je voelt, en wat dit betekent, lijkt mij daarom een beter advies. Aarzel je dan nog, dan is het goed je af te vragen waaruit die aarzeling bestaat. Is het angst, bijvoorbeeld om te wor den verlaten of te worden ge kwetst? Dat is helaas niet uit te sluiten, maar zou geen reden moeten zijn niet aan een relatie te beginnen, want dan mis je ook het geluk, het sa menzijn, de liefde en het ple zier. Trouwens, volgens de filo soof Jean-Paul Sartre kunnen we ons gevoel niet volgen. Hij draait het zelfs om: ons gevoel blijkt uit wat wij doen. Echte liefde is dus meer een kwestie van handelen dan van voelen. Wil je weten of je liefhebt? Doe dan lief. En met wat geluk volgt het gevoel. -Jan Drost Ik ga ervan uit dat u, omdat u supplementen slikt, uw vita mine B12-gehalte heeft laten bepalen via uw huisarts, en dat het te laag was. Het is normaal gesproken geen noodzaak om bij een volwaardig vegetarisch voedingspatroon extra vita mine B12 in te nemen. Er is vol doende voeding die het gemis aan vlees opvangt (vis, eieren, (melk)producten). Kijk des noods met een diëtist naar je voedingspatroon. Ik snap dat u bij moeheid aan een ijzer tekort denkt, maar voordat u bloed laat prikken, is het van belang te weten wat u ermee bedoelt. Slaapt u meer, bent u futloos of benauwd bij inspan ning? Ik adviseer patiënten een afspraak te maken als de moe heid langer dan drie maanden duurt of samengaat met klach ten als langdurig hoesten, eet- lustverlies, depressieve klach ten. Een teveel aan ijzer kan maag-darmklachten geven (misselijkheid, overgeven, diar ree) en ook moeheid tot gevolg hebben. Het is beter goede vleesvervangers te kiezen. -Rutger Verhoeff Taal is in deze belangrijk. Heeft ze u verteld dat ze bij u weg wil, of dat ze bij u weg gaat? Als ze weg wil, is alles wellicht nog niet verloren. U kunt pro beren er achter te komen waarom. De beste manier is door goed naar haar te luiste ren. Dat lijkt simpel, maar bijna niets is zo moeilijk als aan dachtig luisteren. Met als basis dat u het echt wilt weten. U verdedigt uzelf niet als ze iets zegt waarmee u het oneens bent, u zegt niet dat dingen niet kloppen en u lost ook even niets op (ik zei al dat het moei lijk is). Laat uw vrouw merken dat u enorm bent geschrokken van haar boodschap en wilt snappen wat er speelt. Dat u haar er alle ruimte voor geeft dat aan u te vertellen. Ook als het pijnlijk is, vraag haar u niet te ontzien. Eerst communice ren, dan repareren. In een vol gende fase kunt u wellicht een systeemtherapeut in de arm nemen. Tot slot, chanteer haar niet met uw kinderen. Denk niet dat ze een en ander niet zelf al goed heeft overdacht en u onder schat haar als u denkt dat ze niet zelf allang aan haar kinde ren heeft gedacht. -Steven Pont Afvallen na bloedtest of gesprek? Inmiddels zijn alle 25.000 genen van de mens in kaart gebracht en Jaap Seidell is hoogleraar voeding en gezondheid bij de Vrije Universiteit (VU) Amsterdam. Jutka Halber stadt is psycholoog en uni versitair docent kinderobe- sitas bij de VU. Van de au teurs verschenen de boeken Jongleren met voeding; kleine en grote vragen over een leven lang gezond eten (2018), Het voedsellabyrint; een weg uit het doolhof van eetadviezen en trends (2014) en Tegen wicht. Feiten en fabels over over gewicht (2011).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20