Greta gaat niet opzij cJS Angst dat kind porno en geweld ziet Walcheren JOL De Zweedse Greta Thunberg (16) stond aan de wieg van het klimaatprotest door scholieren. De Stockholmse staakt al 24 weken en oogst wereldwijd navolging. Den Haag volgt donderdag. ,,Wat jullie doen, is geweldig!'' Ouders checken de mobieltjes minder naarmate de kinderen ou der worden. Waar 70 procent van hen nog spiekt in de telefoon van 12- en 13-jarigen, is dit 32 procent bij kinderen van 16 of 17 jaar oud. Om uit te zoeken wat hun kind precies op internet uitspookt, gaan ouders nog verder. Ruim acht op de tien nemen één of meer voor zorgsmaatregelen. Zo kijken ze mee over de schouder van hun zoon of dochter als die online is, ze checken appjes en sociale media, blokkeren bepaalde inhoud, wei geren apps of games te kopen om dat hun kind er nog te jong voor is én een op de vijf ouders volgt we- leens zijn kind via gps. Dat blijkt uit een onderzoek on der ouders en tieners van 12 tot 17 jaar oud, uitgevoerd door Safer In ternet Centre Nederland. Dit plat form werkt onder meer samen met Mediawijzer en vraagt van daag, tijdens de internationale Sa fer Internet Day, aandacht voor veilig internetgebruik onder jon geren. De ondervraagde ouders zijn bang dat hun kind stuit op beelden waar het nog niet aan toe is, zoals porno, geweld of zelfmoordfilm pjes. Andere reden voor het spie ken is de vrees dat hun kind wordt opgelicht, gepest of lastiggevallen. Die zorgen lijken terecht, want tieners zeggen zelf ook dat ze één of meerdere keren online zijn las- Zorgen zijn terecht, want tieners zeggen zelf ook dat ze online zijn lastiggevallen tiggevallen (26 procent) of gepest (21 procent). Meiden zijn hiervan vaker slachtoffer dan jongens. Waar ouders - ondanks al hun waarschuwingen en controles - vaak geen weet van hebben, zijn de digitale kettingbrieven die hun kinderen krijgen, blijkt uit de stu die. Een derde van de tieners ont ving zo'n 'horror-appje'. Hierin wordt gedreigd met de dood wan neer de ontvanger geen geld over maakt of de berichtjes niet door stuurt. Vreselijk lot Een van de kettingbrieven waar in 2017 veel ophef over was, was de boodschap van ene Jason, een 8-ja- rig jongetje dat zogenaamd zijn arm had afgezaagd en zijn ogen uit de kassen had gestoken. Wie dit bericht niet doorstuurde, zou Ja son om klokslag twaalf uur voor zijn of haar slaapkamerraam zien verschijnen en een vreselijk lot te wachten staan. P4 Dat is nog eens leuk winkelen. Annemarie en Rob Viveen uit Oost-Souburg waren bij Jumbo vierde in de rij wachtenden en kregen daarom de boodschappen gratis. Deze regel geldt alleen als er nog een kassa open kan. Bij storingen of als alle kassa's al open zijn, vist de klant achter het net. dinsdag 5 februari 2019 6°C Nieuwsmedia 5 5 5 530" M Greta Thunberg met vastberaden blik in staking voor het parlement in Stockholm, eind vorig jaar. foto epa »P8, ZEELAND 1&2 Ouder gluurt op telefoon puber De helft van de ouders contro leert het mobieltje van hun kind, blijkt uit een nieuwe stu die onder ruim tweeduizend ou ders en tieners. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Kassa! ZEELAND2 Grotendeels bewolkt en zo goed als droog. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1