pc NIEUWS 15 Generaals profiteren al jaren van president UNHATE KUS NU ECHT^ Zijn positie staat of valt met de steun van twee belangrijke delen van de samenleving: de strijd krachten en de allerarmsten in de sloppenwijken. Tot nu toe blijven zij achter Maduro staan, maar het begint wel te broeien. De eerste generaal, Francisco YSnez, is al overgelopen naar de oppositie. De loyaliteit van lagere officieren en manschappen is geen vast gegeven als de staatskas leeg raakt en er geen soldij wordt uitbetaald. De allerarmsten in de sloppenwijken plukten jarenlang de vruchten van de Bolivariaanse Revolutie van Hugo Chavez en opvolger Maduro. In ruil voor allerlei subsidies, be taald met olie-inkomsten, knap ten zij in knokploegen vuile zaak jes op. Nu lijden zij ook honger en klinkt er gemor in de sloppenwij ken. Kort na zijn aantreden als presi dent heeft Hugo Chavez, zelf ooit parachutist, de strijdkrachten flink gezuiverd. Alleen officieren die zijn socialistische revolutie deelden, bleven in functie. In ruil voor hun loyaliteit kregen de ge neraals functies in het kabinet, toegang tot banken en de private sector. Zo wordt de voedseldistri butie geleid door generaal Padrino (tevens minister van Defensie) en staat generaal Manuel Quevedo aan het roer van het staatsolie en - gasbedrijf PDVSA. Generaals heb ben ook met corruptie en repressie vuile handen gemaakt. Sommigen van hen worden beschuldigd van ernstige schendingen van de rech ten van de mens. Bovendien doen sommigen van hen lucratieve za ken met drugshandel. De VS en Rusland staan met de koppen tegen elkaar. Trump Maduro's positie staat of valt met de steun van het leger en de allerarmsten steunt Guaidó omdat communis ten land en volk kapotmaken. Poe- tin beschermt Maduro omdat het Westen zich niet moet mengen in de binnenlandse aangelegenhe den van Venezuela. De VS pro beert ook andere generaals los te weken van Maduro. Zij leunen daarbij sterk op informatie van de overgelopen generaal Yanez en ko lonel Jose Luis Silva, de militaire attaché van Venezuela in Was hington. Zij kennen de 'zwakke plekken' in het militaire netwerk. Rusland dient Venezuela van 'mi litair advies' met een grote verte genwoordiging in de hoofdstad Caracas. Het Kremlin laat in het midden waar dat advies uit be staat. Washington vent vooral de ver klaring van generaal Yanez uit. Volgens hem is 90 procent van het leger inmiddels tegen Maduro. Niemand kan dat bevestigen. Waarschijnlijk gaat het om een ge- valletj e 'de wens is de vader van de gedachte'. Volgens inlichtingen experts probeert de Amerikaanse geheime dienst ongetwijfeld een militaire opstand aan te wakkeren. De meeste geruchten gaan over Russische bemoeienis. Zo zouden er commando's zijn gesignaleerd in groene, 'kale' gevechtskleding. Zonder insignes en naar het voor beeld van Russische militairen bij de annexatie van de Krim. Ook de Venezolaanse goudvoorraad is een bron voor geruchten. Rusland zou tonnen goud naar Moskou hebben gebracht. Het Kremlin ontkent dat. Volgens anderen zou Maduro, geplaagd door geldtekort, 29 ton aan een land in het Midden-Oos ten hebben verkocht. Winter in het Zwarte Woud Lente aan de Costa del Sol Rondreis Spanje en Portugal maaskant maaskantreizen.nl/0412 482828 3 i dinsdag 5 februari 2019 Het leger is loyaal aan president Maduro. Generaal Padrino (l) is ook minister van Defensie. foto afp Leger kan niet zonder Maduro EU-lidstaten, waaronder Ne derland, erkennen Juan Guaidó als president van Venezuela. De oppositieleider is blij met de steun, maar rivaal Nicolas Ma duro ligt er niet wakker van. Hij heeft grotere zorgen. Hans van Zon Rotterdam/Caracas Wanneer wordt het voor Nico las Maduro pas echt gevaarlijk? Waarom krijgt Maduro de steun van de strijdkrachten? Demonstraties doen Maduro niets, zolang het leger hem steunt. foto afp Wie in Venezuela de steun van het leger heeft, is machtheb ber. Hoe spelen de belangrijk ste buitenlandse spelers, de VS en Rusland, daarop in? Bij elk oproer doen er veel ge ruchten en complottheorieën de ronde. Wat zijn de belang rijkste? In 2011 zoenden ze elkaar op de mond in een ongevraagde fo tomontage van het Italiaanse modemerk Benetton (foto onder): toenmalige paus Benedictus XVI en imam Mohamed Ahmed el-Tayeb. Gisteren kusten de huidige paus Francis- cus en de imam el kaar in het echt. Bei den zijn aanwezig in de Verenigde Arabi sche Emiraten, waar ze gisteren een inter religieuze bijeen komst bijwoonden. De paus drong daar aan op een dialoog tussen de geloofs- stromingen, in het bijzonder tussen christenen en mos lims. Nog nooit be zocht een paus het Arabisch Schierei land, waar de islam ooit het levenslicht zag, maar waar nu ook een miljoen ka tholieken wonen. Hoogtepunt van het driedaags bezoek is een mis vandaag in de stad Abu Dhabi. FOTO'S AFP BENETTON 5-daagse busreis 21-daagse busreis 8-daagse busreis BloemenrivièraenCoted'Azur h 14-daagse busreis Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Straatsburg, Riquewihr, Colmar, Triberg, Eguisheim en Titisee! Data: 3 maart Per Comfort-Class touringcar met studio in 4-sterren aparthotel en half-pension! Data: 3 maart Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Monaco, Cannes en Portofino! Data: 22 maart, 6,13 april Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Olympia, Athene, Delphi, Epidaurus, Kalambaka, Poros en Oud-Korinte! Data: 26 mrt, 16 april, 14 mei e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Algarve, Porto, Lissabon, Sevilla en Madrid! Data: 24 mrt, 19 mei, 8 sept e.a. Er Is nagenoeg altijd een opstapplaats In uw regio!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15