088 - 70 70 600 Cruise Middellandse Zee Cruise Griekse Eilanden NIEUWS 13 Scholieren leren risico van soa te herkennen via inschatting aantal bedpartners ZEER SCHERP GEPRIJSD! In de strijd tegen onveilige seks heb ben gezondheidsorganisaties Soa Aids Nederland en Rutgers de exenmeter in het leven geroepen. Vorig jaar won het spel al een Lovie Award, een prijs voor het beste digitale project van Eu ropa. Volgende week wordt het onli- nespel voor het eerst ingezet op een mbo-school in Velp. Scholieren krijgen een virtuele bril op hun neus en moeten online invul len hoeveel bedpartners ze hebben ge had. Even later zien zij rondom hun (virtuele)bed niet alleen al hun exen verschijnen, maar ook de exen van hun exen. De drukte in de slaapkamer moet de scholier duidelijk maken dat hij wel heel veel mensen moet ver trouwen om zonder condoom te vrijen met zijn nieuwe partner. Want wie weet wat al die exen hebben uit gespookt? ,,Soms weten jongeren niet dat ze een soa hebben, maar geven die wel door aan een ander. Voor die risi co's willen we waarschuwen", vertelt Suzanne Meijer, programmaleider jongeren bij Soa Aids Nederland. De gezondheidsorganisaties kozen voor een aanpak die wel confronterend is, maar niet angstaanjagend. ,,Er zijn ge noeg enge plaatjes van soa's, maar we weten uit gedragsonderzoek dat dit vooral angst oproept en niet leidt tot preventief gedrag", vertelt Meijer. Drukke slaapkamer Van de jongeren van 15 tot en met 17 jaar heeft 16 procent één of twee bed partners gehad, 9 procent heeft het met meer dan drie mensen gedaan. Bij die laatste groep kan het dus een drukke boel worden in de virtuele slaapkamer als alle exen komen opda- gen. De één biecht op dat ze wel de pil slikte, maar niet dacht aan geslachts ziektes. De ander heeft zogenaamd een latexallergie, en een derde bleek te dronken en vergat het condoom. Verklaringen of smoesjes die Meijer bekend in de oren klinken. Uit onder zoek onder ruim 20.000 jongeren in 2017 bleek dat het slecht gesteld was met de kennis over seks. De meest voorkomende soa in Nederland is chlamydia. Wie daar te lang mee rondloopt zonder behandeling kan vruchtbaarheidsproblemen oplopen. Ook bleek uit hetzelfde onderzoek dat jongeren later beginnen aan seks - in 2017 had de helft van de jongeren van 18 jaar seks gehad, vijfjaar eerder gold dat voor de helft van de 17-jarigen - maar minder vaak een condoom ge bruiken. Meijer: ,,Praten over seks is belang rijk. Het maakt jongeren weerbaarder. Ze leren de risico's kennen, zijn beter beschermd tij dens het vrijen en weten beter hun grenzen aan te geven." Nu zijn jongeren vaak ontevreden over de seksuele voorlichting op school. Ze ge ven de lessen een 5,8. Ze krijgen vooral informatie over voortplanting, anti conceptie en soa's, maar minder over sexting of de leuke kanten van seks. Virtuele brillen Binnenkort liggen er bij alle GGD's virtuele brillen te leen voor scholie ren, die de nieuwe les willen uitpro beren. Soa Aids Nederland hoopt dat de onlineles aanzet tot meer lessen over relaties en seksualiteit, want die worden in Nederland nog te beperkt gegeven, stelt Meijer. Op de mbo's is er nog minder tijd dan op het voortgezet onderwijs, waar het vaak onderdeel is van de biologieles. Dat heeft te maken met het type opleiding, denkt ze. ,,De gemiddelde docent autotechniek vindt het ongemakkelijk om met zijn leerlingen over seks te praten. Voor leerlingen is het net zo onaangenaam. We hopen met onze lessen het onder werp aantrekkelijker te maken." Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! dinsdag 5 februari 2019 GO Veilig vrijen? Denk aan je exen! Het kan even schrikken zijn: al je ex-partners in je slaapkamer. Maar dit confronterende onlinespel moet scholieren wijzen op de risi co's op een geslachtsziekte. Hanneke van Houwelingen Rotterdam I Het kan zomaar erg druk worden in je virtuele slaapkamer als je alle exen van jou en je partner op een rijtje zet. FOTO SOA AIDS NEDERLAND All Inclusive cruisen... 8-daagse cruise per 3*+ MS Horizon Vliegreis vanaf Rotterdam Fooien t.w.v. 77,- p.p. inbegrepen O.a. Napels, Rome Monaco Verlenging Barcelona mogelijk! Vertrek april t/m november 2019 Vliegreis vanaf Amsterdam Fooien t.w.v. 77,- p.p. inbegrepen O.a. Santorini, Marmaris Kreta Ind. unieke overnachting in Athene Vertrek april t/m september 2019 korting zie stipreizen.nl/crprtb zie stipreizen.nl/crphgb We zoeken per direct leuke collega's! Ga naar www.stlpreizen.nl/vacatures Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds van 2,50 reservedngskosten 35,- per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderheving aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reisvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13