LIEFDE. Zó ging dat vroeger met contactadvertenties M A Sï lieve jonge Maagd, ft be?JjQES'l n Waarom moest Mar iet,je uw ptata innomen op de Tan dem bij ï°m Russen weer in ban van horrormysterie op 'Dode Berg' 12 NIEUWS De Juffrouw, die hedenmor- crpu op den Dam stond to fraten wordt verzocht Dins dag- of Woensdagochtend te, halftwaalt uur voor het Post kantoor te komen. Fanbase Mijn schuchterheid heb ik afgelegd. i nog eens. Ik smacht; ik brand. I April 95. 2182 Kom, schrijf' nu JOH AN Niet om te trouwen, Maar KERMIS TE HOUDEN, wordt er gevraagd: een Op brieven met portret, wordt het sterkst gelet, on* der No. 1741, bur. v. d. blad. Soms lief en vol verlangen, maar vaak ook schaamteloos smachtend naar heimelijke minnaars. De oude contactadvertenties uit de verzameling van Mark Traa geven een prachtig inkijkje in de liefde tussen 1840 en 1940. Dit jaar maakt hij kans op de Geschiedenis Online Prijs. 'WILLEM! Kom in godsnaam terug of geef adres. Je wanhopigeM.' Het is moeilijk om je bij deze advertentie uit het Algemeen Han delsblad van 1905 niets voor te stellen. Want was Willem de man van de wanho pige M.? Of was hij misschien haar min naar? En waarom is Willem met de noor derzon vertrokken? We zullen het nooit weten. „En dat hoeft ook niet", vertelt Mark Traa (50), die de advertentie over Willem tijdens een van zijn speur tochten vond, en hem opnam in zijn online verzameling op het instagram- account Liefde van Toen. Juist het mysterie achter de bericht jes zorgt ervoor dat Traa het speuren naar de decennia oude contactadver tenties nog steeds leuk vindt. Hij doet het nu zo'n twee en een halfjaar 'en het verveelt nooit'. „Al die berichten zijn geplaatst door echte mensen, met echte le vens en echte verhalen. Er komt geen jour nalist of schrijver aan te pas. Ze geven daar door een prachtig en uniek inkijkje in hoe mensen vroeger met elkaar omgingen. Dat vind ik heel intrigerend." Traa - in het dagelijks leven is hij redacteur bij tijdschrift Quest - probeert elke dag een oude advertentie te plaatsen op Instagram. Met succes, want zijn fanbase groeit gestaag en dit jaar dingt hij mee naar de Geschiede nis Online Prijs. De winnaar wordt 7 fe bruari bekend gemaakt. Al die oproepjes, smeekbeden en contactverzoekjes vindt hij via Delpher.nl, een databank van de Koninklijke Bibliotheek met ruim honderd miljoen pagina's uit onder meer oude kranten en tijdschriften. Het urenlange speuren en graven in al die oude kranten heeft Traa een kenner gemaakt van hoe de liefde er eind negentiende en begin twintig ste eeuw uitzag. Want hoe ging dat eigenlijk? Als je in die tijd een nieuwe vlam wilde opduiken? Zo- li. Ik ben gelukkig en heb een braven, goeden man. Wil niets meer van mij hooren laten en alles vergeten. 12162 8 K. maar een jongen uit de kroeg meenemen was namelijk uit den boze. En waag het niet om als protestants meisje met een katholiek thuis te komen. Die leuke dochter van de kolenbrander? Geen sprake van. Veel te arm. ,,Daten in die tijd was allesbehalve vrij blijvend", weet Traa. ,,Je werd vaak gekop peld en er waren weinig mogelijkheden om zelf iemand te ontmoeten. Eigenlijk was er maar één plek waar dat wel kon, behalve via de krant: de plaatselijke kermis. Je ziet dan ook dat contactadvertenties in de aanloop naar de kermis steeds vrijpostiger worden: iedereen ging op zoek naar een afspraakje." Een krant als Het Rotterdamsch Nieuws blad (een voorganger van het AD Rotterdams Dagbladplaatste veel van zulke adverten ties, vertelt Traa. ,,Als de kermis eraan kwam, stonden de pagina's vól met oproep jes van jonge mensen, op zoek naar een date om samen 'de kermis te passeeren'. (oude spelling) Vertier De kermisadvertenties (vaak voorzien van de duidelijke boodschap: 'Brieven zonder portret komen niet in aanmerking') zijn ty perend voor een tijd met weinig vertier. „Nu kan je elk weekend wel naar een festi val, maar vroeger was er gewoon niks te doen. Er waren twee kermissen per jaar. Dus als je iemand wilde ontmoeten, dan moest het daar gebeuren." De kermisadvertenties waren vaak jolig en romantisch, in tegenstelling tot veel contactadvertenties die de rest van het jaar in de kranten stonden. Het merendeel is namelijk zeer zakelijk en direct Naast het uiterlijk en de geloofs overtuiging was in die tijd vooral het vermogen van groot belang. „Ik zag ooit het opmerkelijke verzoek van een man die specifiek zocht naar een dame die wees was. Pas later besefte ik dat het hier ging om geld. Een wees heeft immers van beide ouders geërfd, en zal dus een vermo gend vrouw zijn. Daar was het hem om te doen." De negentiende-eeuwse krantenpagina's beginnen Traa na al die jaren speuren nog niet voor de ogen te zweven, en hij droomt er gelukkig ook niet van. ,,Maar als ik door Amsterdam loop en een bepaalde locatie zie uit een van de advertenties, dan denk ik wel eens: Ja, hier hebben Jan en Marie el kaar vroeger misschien wel voor het eerst ontmoet. En dat allemaal via die éne advertentie." In 1959 deden al de bizarste geruch ten de ronde. Waren de slachtoffers aangevallen en verminkt door buitenaardse wezens? Had de verschrikkelijke sneeuwman ze gegrepen of waren ze per ongeluk in een nucleair testgebied verzeild geraakt en betaalden ze daarvoor met hun leven? De Russische tele visie kondigde aan binnenkort met een nieuwe serie te komen over het Djatlovpasincident. Bijna tegelij kertijd meldde openbaar aanklager Andrej Koerjanov dat het onder zoek naar de bizarre gebeurtenissen is heropend. Omdat er geen overlevenden wa ren, geen getuigen en het drama zich afspeelde in extreme weers omstandigheden ten tijde van een streng regime dat grossierde in geheimzinnigheid, wordt al decen nialang gespeculeerd over wat er gebeurde met de negen skiërs. Er worden 75 theorieën bestudeerd in de hoop de zaak eindelijk te sluiten. ,,De meest fantastische theorieën met ontvoeringen door buiten aardse wezens en paranormale ver- schijnselen hebben we uitgesloten. Wel zullen er nieuwe autopsies plaatsvinden'', aldus aanklager Koerjanov. Het incident op een bergpas aan de oostkant van de 'Dode Berg' in het noordelijke deel van het Oeral- gebergte was in 1959 al gerucht makend. Er waren wel vaker onge lukken in het gebied, maar wat deze groep overkwam, was bijzonder. Een aantal leden van de expeditie werd honderden meters van het tentenkamp dood en bevroren ge vonden aan de rand van een bos, al leen gekleed in hun ondergoed. Bij een ander die even verderop lag, ontbrak de tong. Twee maanden la ter werden de vier laatste lichamen gevonden onder een dikke laag sneeuw. Deze lijken droegen de kleren van de expeditieleden die eerder waren gevonden. Op die kleding zou straling zijn gecon stateerd. Daarbij vertoonden de lichamen zwaar letsel aan het hoofd en de borst. Volgens de Sovjetauto riteiten waren de slachtoffers na een lawine door onderkoeling ge storven. De zaak werd na drie maanden gesloten. dinsdag 5 februari 2019 Bonne Kerstens Soest Daten? GO A Mark Traa plaatst elke dag op Instragram een contactadverten tie uit een oude krant. De Russische televisie en de openbaar aanklager richten zich op het misschien wel grootste mysterie van Rusland: het Djat- lovpasincident uit 1959, waarbij negen skiërs onder bizarre omstandigheden overleden. Een horrorverhaal uit de Oeral vol complottheorieën. Bob van Huët Moskou De skiërs voordat ze aan hun tocht begonnen. archieffoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12