EUWS 11 dinsdag 5 februari 2019 Jeannette den Boer en Stefan Coppers. ,,We willen de gevolgen van klimaatverandering inzichtelijk maken.'' foto arie kievit te laten zien wat mensen op deze plek ken ervaren, hopen we de gevolgen inzichtelijk te maken'', zegt Jeannette. ,,In Nederland denken we bij klimaatverandering misschien: lekker, een graadje erbij. Maar in een Keni- aans dorpje in the middle of nowhere voelen de mensen als eersten de con sequenties. Terwijl ze - met die paar geiten en kippen rond hun hutjes - natuurlijk niks aan het broeikaseffect hebben bijgedragen. Dat is wrang.'' Behalve naar Kenia reisden ze naar Miami, Mexico Stad, Groenland en Jordanië. Onder meer Vietnam, China en Kirabati - het exotische eilanden rijkje in de Stille Oceaan dat bij een stijgende zeespiegel als eerste ver drinkt - staan nog op het programma. Momenteel zijn ze even in Nederland om de eerste afleveringen over scher mutselingen om drinkwater, smel tende ijskappen en klimaatvluchte lingen te monteren. Dat water hier gewoon uit de kraan komt, ervaren ze ineens als een gods geschenk. Stefan: ,,Na een week bij de Masai waren we echt van slag. Water is een levensbehoefte, maar die vrouwen hebben er een halve dagtaak aan.'' Consumptiedrift In Mexico-Stad filmden ze de ge volgen van bevolkingsgroei terwijl de watervoorraden slinken. Alleen in de lager gelegen, rijkere wijken komt daar nog water uit de kraan, zegt Stefan. ,,Wij bezochten een arme wijk. Daar kwam een tankwagen die water voor drie huizen bij zich had, maar waar dertig mensen voor in de rij stonden. Wie niet aan de beurt kwam, moest de volgende dag opnieuw in de rij gaan staan. Dus hebben deze mensen geen tijd om te werken. Tegelijkertijd wor den ze gedwongen flessen water te kopen, die veel duurder zijn en milieu belastend.'' Woensdag vertrekt het koppel naar India, waar Jeannette in de Ganges gaat zwemmen. Je moet er maar zin in hebben, een duik in een rivier waarop riolen uitkomen en waarin afval wordt geloosd en lijken worden verbrand. Maar dat is nou eenmaal wat Indiërs zelf ook doen om zich te wassen, ver klaart Jeannette. ,,Een kwart van de In diase bevolking is van die rivier afhan kelijk. En met onze westerse con sumptiedrift zijn wij medeplichtig aan wat daar gebeurt. Ik koop zelf ook kleren van merken die ze laten maken in fabrieken die hun verfstoffen in de rivier lozen.'' Wat we hier in Nederland zelf kun nen doen om de aarde leefbaar te hou den? Ook dat komt aan de orde in hun korte, luchtige documentaires. Het is iets waar ze zelf ook mee worstelen, zegt Stefan. ,,We begonnen superposi- tief aan deze reis, maar veel mensen die we spreken, zijn behoorlijk nega tief. Wat klimaatverandering betreft is het niet vijf vóór, maar vijf óver twaalf. Tegelijkertijd is het helaas nog altijd een stoffig onderwerp. In de voetbal kleedkamer voel je je toch een zeur als je zegt dat de kraan best even uit kan als je je scheert. Maar de moraal is wel dat we allemaal wat zullen moeten veranderen.'' Kijk op de site bij /video Bekijk vijf weken lang de serie Waterlanders op de site van deze krant. Elke maan dagmiddag is er een nieuwe aflevering. Deze week: Groenland. VIDEOSERIE KLIMAATVERANDERING Annemieke van Dongen Rotterdam Jeannette den Boer en Stefan Coppers reizen de wereld rond en filmen hoe klimaatver andering het leven op aarde nu al ontregelt. De rode draad: water. Het is een maf gezicht. Op de steppe, tussen een stel Masaivrouwen, loopt een lange blonde Nederlandse in korte broek te sjouwen met een jerrycan aan een band om haar hoofd. In de achter grond struinen giraffen voorbij. Vijf dagen achter elkaar ging Jean- nette den Boer (30) met de inwoners van een Keniaans dorpje water halen. Een tamelijk helse ervaring, vertelt de Amsterdamse, terwijl ze op haar lap top de filmbeelden laat zien die haar vriend Stefan Coppers (37) schoot. ,,Elke ochtend om zes uur op om 10 ki lometer te lopen: 5 kilometer naar het waterbassin en met 10 liter water op de rug weer terug. Bij 40 graden. Na drie dagen had ik vreselijke nekpijn. Je voelt je smerig, maar het enige waar mee je je kunt afspoelen, is een kopje slootwater. Dat vervolgens wordt her gebruikt om kleren in te wassen.'' Wrang Het stel logeerde bij de Masai om te ervaren wat het betekent om te leven met waterschaarste. ,,Je hoort zo veel over klimaatverandering, maar hoe erg is die eigenlijk? Als je erover nadenkt, blijken bijna alle vervelende conse quenties watergerelateerd. Enerzijds de stijgende zeespiegel, anderzijds de tekorten aan zoet water'', licht Stefan het idee achter hun documentaireserie Waterlanders toe, die vanaf vandaag te zien is op de website van deze krant. Jeannette en Stefan - hij is tv-maker, zij organiseerde congressen - zegden hun banen op voor een reis langs plek ken waar de waterproblemen van de toekomst zich nu al openbaren. ,,Wij zijn geen klimaat-experts, maar door Kras.nl/oostmidzee Kras.nl/noordeuropa Kras.nl/caribbean-cruise Middellandse Zee cruises Adriatische kust cruises Noord-Europa cruises Caribische cruise parels Last Minute cruises 'Het is al vijf óver twaalf' O.a. Canarische Eilanden en Dubai Vertrek binnen één maand Beslis snel en boek nü! Spanje, Frankrijken Italië Een cruise vol hoogtepunten O.a. Costa, MSC en Royal Caribbean Griekenland, Kroatië en Italië Beleef de mediterrane sferen O.a. Costa, MSC en AIDA Noorse fjorden en IJsland Vertrek uit Nederland of Duitsland O.a. Holland America Line en CMV Witte stranden en prachtige cultuur Bewonder exotische gebieden O.a. MSC, NCL en Pullmantur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11