10 NIEUWS Een recordvangst aan cocaïne in Suriname, geruchten over betrokkenheid van de staat en een doodgeschoten verdachte. De politie worstelt met het onderzoek naar de monsterpartij, die volgens insiders bestemd was voor Nederland. De drugs waren verstopt tussen rijst in containers die al waren gescreend Politieagenten uit Guyana rijden op 14 januari over het strand als ze een man dood op zijn rug in het zand zien liggen. Hij draagt een zwarte broek, zwart-witte sneakers en een felblauw Nike-shirt. Precies in het midden van zijn voor hoofd zit een kogelgat. In zijn broekzakken vinden de po litieagenten een mobiele telefoon en Surinaamse en Amerikaanse dollars. Dit is geen standaardberoving, weten ze. Dit is het werk van een profes sionele killer die wilde dat het lijk gevonden werd. Het slachtoffer blijkt de Suri naamse rijstexporteur Nitender Oemrawsingh (40) te zijn. Samen met zijn broers produceert hij rijst in het noordoostelijke district Nickerie, dat tegen Guyana aan ligt. Als vogel liefhebber haalt hij soms de plaatse lijke pers. Hij wint meerdere zang vogelwedstrijden, die in Suriname populair zijn. De moord op de rijsthandelaar komt niet helemaal uit de lucht vallen. Een kleine week eerder is Oemrawsing in verband gebracht met de grootste drugsvangst ooit in Suriname. In de Jules Sedney-haven in Paramaribo zijn 94 zakken met cocaïne gevonden. In de pastelkleu- rige zakken zit maar liefst 2344 kilo cocaïne, verstopt tussen zj rijst. Direct na de recordvangst wordt Oemrawsingh naar het politiebureau gebracht, maar lang hoeft hij daar niet te blijven. Twee uur en één tele- foontje later staat hij weer op straat. Daarna is de rijsthandelaar spoor loos, tot op 14 januari blijkt dat hij is doodgeschoten in Guyana. Volgens zijn advocaat Irwin Kanhai had Oemrawsingh een dag later bij de politie een verklaring willen af leggen. In Suriname gonst het van de geruchten rond de drugszaak en de koelbloedige moord. Zo wekt het verbazing dat Oemrawsingh vrijwel meteen op vrije voeten is gekomen, nota bene in zo'n grote drugszaak. ,,Dat versterkt het vermoeden dat de staat zelf is betrokken bij de interna tionale doorvoer en handel van drugs, met name cocaïne'', schrijft opiniewebsite Sondé. Volgens oud-minister van Justitie Chan Santokhi, nu fractieleider van de Vooruitstrevende Hervormings partij (VHP) moet de douane zijn omgekocht. ,,De drugs waren ver stopt tussen rijst in containers die al waren gescreend en verzegeld door de douane. Pas daarna werden ze ontdekt. Dit is een indicatie dat de drugsgeorganiseerde misdaad heel wat controle-instituten, die belast zijn met drugsbestrijding, onder zich heeft'', zegt de politicus in Dagblad Suriname. Bouterse Oppositieleider Paul Somohardjo (van de partij Pertjaja Luhur) wijst met de beschuldigende vinger naar president Desi Bouterse, die in 2000 in Nederland tot elf jaar celstraf werd veroordeeld wegens cocaïnesmokkel. De voormalige legerleider is sinds 2010 aan de macht in Suriname. „Na tuurlijk heeft Bouterse hierbij een belang!'' aldus Somohardjo, doelend op het drugstransport. Toeval of niet, onder het bewind van Bouterse neemt het aantal coketransporten vanuit Suriname naar Nederland en België weer flink toe. De politie nam vorig jaar een complete duikboot in beslag, bedoeld voor internationale drugstranspor ten. En alleen al het afgelopen voor jaar werd meer dan 6000 kilo cocaïne uit Suriname onderschept in Rotter dam of Antwerpen. Daar zat een par tij bij van 3800 kilo, die in Rotterdam in beslag werd genomen. De Landelijke Eenheid van de Nederlandse politie bevestigt dat er een toename is van drugstransporten uit Suriname. ,,Het heeft onze aan dacht", zegt woordvoerder Thomas Aling. Ook de recente partij van 2344 kilo cocaïne, verstopt tussen de rijst van Oemrawsing, was bestemd voor een Nederlandse groepering. Dat zeggen bronnen in het criminele circuit en bij de politie tegen deze krant. Vol gens de vrachtpapieren zouden de containers rijst via het Caribische eiland Guadeloupe naar Frankrijk worden verscheept. ,,Dat de lading volgens de papieren naar Frankrijk zou gaan, hoeft niet alles te zeggen'', zegt een politiebron. ,,Het is bij de drugssmokkel een bekende tactiek om containerschepen tussentijds van eindbestemming te laten verande ren.'' Bovendien lijkt het erop dat Oemrawsing vorig jaar al containers met drugs richting Nederland en België heeft gestuurd. In oktober vorig jaar kreeg de Belgische politie een tip dat in een container met rijst van Gebroeders Oemrawsing NV naar Antwerpen een lading cocaïne zat, zo schrijft weblog Crimesite op basis van dossierstukken. De Belgi sche politie wilde de container inspecteren, maar kwam te laat. De container bleek inmiddels te staan in een loods in Vrasene, zo'n 10 kilo- meter ten westen van Antwerpen. Bij die loods zagen Belgische recher cheurs een Mercedes, een Chrysler, een Opel en een Peugeot met Neder lands kenteken het terrein op rijden. De Belgische politie vermoedt dat met die auto's de drugs zijn op gehaald. Toen de container met rijst uiteindelijk bij eindbestemming Moldavië arriveerde, werd deze gewogen. De weegschaal gaf 700 tot 800 kilo minder aan dan toen de con tainer in Antwerpen werd ingevoerd. De Lange Volgens de Belgische politie is crimi neel Flor B., alias De Lange, de op drachtgever achter het transport. In politiekringen wordt B. ook wel 'de universitair' genoemd, omdat hij een academische titel in criminologie zou hebben. B. zit in Nederland vast en hoort deze maand of hij wordt overgele verd naar België. Volgens zijn advo caat Marcel van Gessel is nog niet bewezen dat er drugs in de container hebben gezeten. ,,En anders vraag ik me af waarom België 800 kilo drugs heeft doorgelaten. Is de Nederlandse politie eigenlijk wel gewaarschuwd nadat die auto's naar de loods kwa men?'' Het is aan Suriname om uit te vin den of vogelliefhebber Nitender Oemrawsingh de man was achter een grote drugslijn vanuit Suriname naar Nederland. Dat hij binnen enkele dagen is vermoord, komt het onderzoek niet ten goede. Mede daardoor is er felle kritiek op de han delswijze van de Surinaamse politie. Waarom is de verdachte zo snel vrij gelaten? Waarom dook zijn naam meteen op in de media? Op een persconferentie na de su pervangst geeft waarnemend korps chef Roberto Prade toe dat zijn poli tiemensen het niet makkelijk heb ben. Zo hint hij dat het OM hen soms tegenwerkt. ,,Het is niet zo gemakke lijk om de grote boys achter dit soort ladingen in de kraag te vatten.'' dinsdag 5 februari 2019 In de haven van Suri name werd een week voor de moord op Nitender Oemrawsing tussen een partij rijst van zijn bedrijf een enorme lading cocaïne aangetroffen, 2344 kilo om precies te zijn. FOTO'S DEWATERKANT PC De Surinaamse rijstexporteur en vogelliefhebber Nitender Oemraw- sing werd met een kogel in zijn hoofd aangetroffen op een strand in buurland Guyana. Zat gedode rijsthandelaar uit Suriname achter coke? Koen Voskuil Rotterdam/Paramaribo Chan Santokhi, fractieleider VHP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10