9 ~rü?' O partij nog eens goed bekeken. Hij raakt me eigenlijk niet vaak, hoor. Ik las in de krant twee jaar terug over Ali's dood. Hij had parkinson, tragisch...'' Lubbers schudt zijn hoofd. ,,Zelf heb ik niet veel met ziekten. Ik ben nooit ziek.'' Hij is taai, dat is zeker. Zijn knuis ten zijn enorm. Zijn handdruk is stevig. De kracht zit weer in zijn lichaam. ,,Al heb ik het koud gehad, hoor," zegt hij, over de acht maanden in dat busje. ,,Man, ik voel m'n poten pas nu weer. Ik kom weer tot leven.'' Behalve over Ali is er nóg een onderwerp waar hij uit zichzelf over begint. In de jaren 80 werd Rudi Lubbers in Portugal veroor deeld tot acht jaar cel wegens drugsbezit. Hij ontkent en is nog steeds kwaad over zijn veroorde- ling. Telkens als hem wordt gevraagd of hij terug wil naar Nederland', zegt hij: ,,Ik wil wel terug.'' Als memand maar zegt dat hij een boef is. ,,Ik ben geen schoft. Ik wil naar Nederland als vrij mens, ik ben geen viezerik, ik ben een goed mens.'' Een dag later, zondag, is het prachtig weer in Kosharitsa. 18 graden, zon. Ondanks dat is de 7 Ste^i'SroHl kilometer verderop gelegen bad plaats Sunny Beach een spookstad. Niemand op straat. In de heuvels scharrelen wél nog steeds de vijf honden van Rudi Lubbers en Ria rond bij het wrakkige bestelbusje, dat stinkt naar urine. Die honden. Ze zijn cruciaal in het leven van Rudi en Ria. ,,Vooral Ria gaat dood als ze niet weet waar ze zijn," zegt Rudi. ,,Zonder dat er voor de hon den wordt gezorgd, ga ik niet terug naar Nederland.'' Zoon Marco en ook Arie Grins- ven weten dat. Godzijdank weet Arie een Engels stel te vinden dat een hondenpension runt. Deze zondag worden ze opgehaald. Opgelucht Rudi en Marco gaan mee. Als Rudi bij het busje komt, vliegen de hon den op hem af. Het is ontroerend. De dieren hebben hem ook ge mist. ,,Aaahhhh, mijn hondjes'', zegt Rudi. ,,Kom, kom, kom, kom, kom, ach, mijn schatjesAls Ria die kwijt is, gaat ze dood...'' Een van de honden heeft een overbeet. 'Tandje', noemt Rudi het dier. Een voor een worden de hon den in de wagen van het pension geladen. ,,Hoe moet ik dit nu aan Ria uitleggen'', zegt Rudi. Als de honden weg zijn, is Rudi opgelucht. Ria wordt verzorgd in het ziekenhuis, de honden zijn veilig, hij is zelf oké. ,,Hoe het ver der gaat? Ik ben overgeleverd aan de mensen die voor me zorgen. Ik ben blij dat ik katholiek ben, ik dank God hiervoor. De honden gaan nu naar een hotel. Als straks alles normaal is, en Ria weer opge knapt, hoop ik dat we de hondjes ook weer terugzien.'' Zal dat in Nederland zijn? Daar heeft oud-wielrenner Rini Wagtmans inmiddels 22.000 euro voor Lubbers ingezameld. Zoon Marco geeft antwoord: ,,Dat is mooi. Maar mijn vader is en blijft een vrije geest.'' maandag 4 februari 2019 GO V 'A f i ff s Rudi Lubbers is gered 'Als je Ali hebt overleefd...' Rudi Lubbers probeert een van de honden te vangen. foto reuters Samen met zijn zoon Marco. foto adr site bij /video hoe Rudi Lubbers afscheid neemt van zijn honden. Kijk op onze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9