II 8 NIEUWS Actie: geen vervanger bij ziekte leerkracht REPORTAGE RUDI LUBBERS Na een reddingsactie van drie dagen zijn de in Bulgarije zwervende oud bokser Rudi Lubbers en zijn vrouw in goede handen. ,,Als Ria is opgeknapt, hoop ik dat we de hondjes terugzien.'' Daar zit-ie dan, zaterdagavond, in het enige res taurant van het Bulgaarse dorp je Kosharitsa waar Rudi Lubbers (73) de winter moest zien te overleven in een bestelbusje. ,,Ik mag God danken dat echte kou me bespaard is gebleven'', zegt de taaie bokser van weleer, terwijl hij in zijn salade prikt. ,,Het was vaak koud, maar het kan hier ook zo maar 20 graden vriezen met een meter sneeuw.'' Zoon Marco zit tegenover hem. Ze zijn kapot, maar Rudi ziet er opgefrist uit. Baard getrimd. Muts op. Schone kleren aan van Arie Grinsven, de Nederlander die in Bulgarije woont en afgelopen week alarm sloeg over de erbar melijke situatie van Rudi en zijn 'bijna overleden' vrouw Ria in het busje. Rietje, zoals Rudi haar noemt, werd zaterdag in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is nog steeds kritiek, maar al wel ietsje beter. Ook ha^r zoon Pascal is naar Kosharitsa gekomen. Hij woont in Bulgarije, maar ver weg. De vraag wierp zich op waarom die zoons pas nu in actie kwamen, nadat via Andere Tijden Sport (over de legen darische bokspartij van Lubbers tegen Muhammad Ali) duidelijk werd hoe slecht het ging. Marco kan zich daaraan ergeren. Hij wist het eerst niet. Kon zijn vader ook niet meer bereiken nadat die acht maanden geleden uit z'n huisje werd gezet met Ria, vanwege de overlast van al die zwerfhonden waar ze voor willen zorgen. Maar vóór Andere Tijden Sport was Marco al bezig met zijn vader. En Rudi kreeg tot zeer recent ook nog AOW. ,,Omdat hij bij mij in Nederland ingeschreven stond'', zegt Marco. Dus iets van geld had Lubbers nog wel. Ria niet. Dat steekt Rudi: ,,Van Rietje is haar AOW afgepakt, 22 maanden gele den al. Schande. Ze moeten beter zorgen voor oude mensen.'' Nooit ziek In het bestelbusje werd hun leven onmenselijk. Voor Ria vooral, die vrijdag ondervoed en onderkoeld meer dood dan levend uit het busje werd getild door Marco. Rudi leek het nog wel aan te kun nen. Hij maakt steevast hetzelfde grapje over z'n weerbaarheid: ,,Als je Ali hebt overleefd.Sowieso praat ie graag over Ali, van wie hij op punten verloor. ,,Ik heb de ,,Die zijn er natuurlijk niet altijd even enthousiast over als een groep naar huis moet. Tegelijker tijd zien ze ook dat er geen mensen zijn. Ik vind het ook vervelend als leerlingen naar huis moeten.'' ,,We kijken altijd of een groep al is verdeeld. We hebben van elke groep drie klassen, dus soms splitsen we een klas op en verde len we die over de twee andere klassen. Maar dat betekent dat een leerkracht voor 45 kinderen staat in een lokaal van maximaal 60 vierkante meter. Dat is eigen lijk niet te doen. We willen elke dag alle leerlingen goed lesgeven - dat is een belangrijke reden waarom we in het onderwijs zit ten. Dat gaat op zulke dagen bijna niet.'' ,,Dat doe ik zeker niet. Zij zijn daar niet voor opgeleid en we zijn geen opvang. Als we onderwijs een vak vinden, zullen we het ook zo moeten benaderen.'' ,,Ja, bij hoge uitzondering doe ik dat. Momenteel sta ik wekelijks een dag voor de klas. Maar dat betekent dat ik 's avonds mijn eigen werk nog zit te doen. Dat geldt ook voor een intern begelei der die een dag een groep draait. Het eigen werk blijft vervolgens liggen.'' ,,Nee, zo erg is het niet. Maar we hadden vorige week wel zieken, ja. Dat zijn er voor onze school erg veel. Dus toen konden we niet voor alle groepen een oplossing vinden.'' ,,We zien op sommige momenten dat de pot paracetamol sneller leeg gaat. Leraren vinden het moeilijk zich ziek te melden. Maar ja, ziek is ziek. En dan heb ben we ook nog leraren die bij scholing moeten volgen. Dat vinden we ook belangrijk om de kwaliteit van het onderwijs te kunnen garanderen. Onderwijs stond jarenlang niet hoog op de politieke agenda. Daarvan pluk ken we nu met ons allen de wrange vruchten.'' Het is zo'n beetje het ergste tele foontje dat schoolleiders op dit moment kunnen krijgen: een leraar die zich ziek meldt. Want hoe gaan ze het gat vullen als er nauwelijks een invaller te vinden is? Uit protest tegen de hoge werkdruk van directeuren roepen de Algemene Vereniging School leiders (AVS) en CNV Schoollei ders hen op om deze week geen moeite te doen en groepen naar huis te sturen. Boudewijn van Stuijvenberg, directeur van basisschool De Kwikstaart in Uithoorn, betrapte zichzelf op een trieste gedachte toen hij van de actie hoorde. ,,Bij ons op school is dat al bijna de praktijk. Er is geen invaller te krij gen. Als je me drie jaar geleden had gevraagd of ik weleens een groep naar huis stuurde, had ik gezegd: nooit. Maar ik ben het helaas normaler gaan vinden. Vo rige week nog gingen drie groe pen noodgedwongen naar huis.'' Leraren vinden het moeilijk zich ziek te melden. Maar ja, ziek is ziek maandag 4 februari 2019 'Ik vind het nu al normaler groepen naar huis te sturen' worsteling met het leraren tekort? Zijn er dan echt geen andere opties? Sommige scholen zetten vaders en moeders voor de klas als een leraar ziek is. Vervangt u zelf weleens een zieke leraar? Er is al enkele weken een griep- golf. Staat u 's ochtends bibbe rend op? Ziet u leraren die ziek door werken, omdat ze hun groep niet alleen willen laten? Uit protest tegen de hoge werk druk roepen de Algemene Ver eniging Schoolleiders (AVS) en CNV Schoolleiders schooldi recteuren op deze week geen vervanging te regelen als leer krachten zich ziek melden. Ellen van Gaalen Uithoorn Hoe reageren ouders op de -Boudewijn van Stuijvenberg Boudewijn van Stuijvenberg van De Kwikstaart in Uithoorn: ,,Soms gaat de pot paracetamol snel leeg.'' foto marlies wessels Victor Schildkamp Kosharitsa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8