91 Een op drie beveiligt smartphone niet 'Datahonger Google is doorgeslagen' 7 ZEGEN OF GEVAAR Brengt de wereld samen Hoewel het gebruik in Nederland voor het eerst flink terugloopt, hebben nog altijd ruim tien miljoen Nederlanders een Facebookaccount. Ze volgen nieuws, kijken filmpjes, houden contact met vrienden en kennissen of maken deel uit van een van de tig gemeenschappen, zoals de groep Ik loop hard (inderdaad, voor hardlopers) of Weelchair Mafia (een groep voor rolstoelers). Actiegroepen vinden in Facebook hun ultieme vliegwiel, neem PO in Actie of de komende scholierenstaking voor het klimaat. Zo maakt het bedrijf zijn motto 'breng de wereld dichter bij elkaar' waar, constateert hoogleraar psycho logie Paul van Lange (Vrije Universiteit Amster dam). ,,En het feit dat vooral ouderen actief blij ven op Facebook, laat zien dat hun sociale be hoefte een stuk sterker is dan de vrees voor pri- vacyperikelen. Facebook is in theorie een fan tastisch bindmiddel tussen generaties in fami lies en ouderen in andere sociale verbanden." Nepnieuws en dopamine-shot De voormalig topman voelt zich achteraf schul dig over het meebouwen aan het platform dat wereldwijd inmiddels meer dan twee miljard gebruikers heeft. ,,De door dopamine gedreven hang naar feedback onder gebruikers vernietigt de werking van de samenleving'', zei hij tijdens een lezing voor studenten. Want Facebook en andere sociale media geven stress bij gebruikers en blijven - ondanks steeds meer inhoudelijke controle - een broeinest van haatcampagnes, nepnieuws en virtuele heksenjachten. Zuckerberg belooft steeds beterschap, maar is dat genoeg? Wetgevers en toezichthouders broeden op boetes en interventies. Zal Facebook over vijftien jaar vrolijk het dertigjarig jubileum vieren? ,,In 2011 zei ik al eens dat Facebook snel zou verdwijnen", zegt José van Dijck, hoogle raar digitale samenleving aan de Universiteit Utrecht. ,,Maar toen hebben ze, heel slim, an dere sociale netwerken opgekocht. Dus ik waag me niet aan de glazen bol. Duidelijk is wel dat ze de marktmacht proberen te behouden door Whatsapp en Instagram verder te integreren met Facebook en Facebook Messenger. Dan wordt het voor veel mensen praktisch onmoge lijk zonder Facebook-apps te werken of te le ven.'' Buitenstaanders kunnen hier door toegang krijgen tot allerlei pri- vézaken zoals locatie, privéfoto's en telefoonlijsten. Dat meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Zo'n 17 procent van de smartpho- negebruikers doet niets om per soonlijke gegevens bij het installe ren van een app te verbergen, 12 procent weet niet eens dat dit kan. Vooral laagopgeleiden laten hun te lefoon 'wijd' open staan: zo'n 43 procent, tegen 23 procent hoogop geleiden. In Europa behoort Nederland desondanks tot het rijtje 'privacy- bewuste' landen. In ons land wei- gert of blokkeert 68 procent van de gebruikers de toegang. Dat wordt alleen overtroffen in Frankrijk (77 procent), Duitsland (75 procent) en Zweden en Luxemburg (70 pro cent). In Nederland is wel het per centage 'onwetenden' met 12 pro cent relatief hoog. In alle EU-landen heeft gemiddeld maar 7 procent nooit van zo'n beveiliging gehoord. Nederlandse smartphonegebrui- kers worden nauwelijks geplaagd door virussen of andere vijandige software. Slechts 3 procent is er ooit documenten, foto's of andere gege vens door kwijtgeraakt. Nederland is daarmee een van de veiligste EU- landen, terwijl het gebruik van de smartphone in ons land het hoogst is van alle landen in Europa: 87 pro cent van de inwoners tussen 16 tot 75 jaar heeft er een. Dat zeggen Kamerleden in reactie op het onder zoek naar de manier waarop het bedrijf per soonsgegevens opslaat, dat zaterdag in deze krant stond. Het onderzoek liet zien dat Google over veel privacygevoelige gege vens beschikt en dat dit grote impact kan hebben op het leven van inter- netgebruikers. Kees Ver hoeven (D66): ,,De data- honger van techbedrij- ven is doorgeslagen, mensen hebben geen controle meer over hun eigen gegevens. Sterker, techreuzen maken er misbruik van. Dat gaat ten koste van onze pri vacy, onze autonomie, economie en democratie. Het is tijd om mensen te beschermen. De politiek moet aan de slag.'' Chris van Dam (CDA): „Frankrijk heeft stren gere regels opgelegd. Ik ga naar aanleiding van dit verhaal aan minister Sander Dekker (Rechts bescherming) vragen of dat hier ook kan. Ik vind het erg dat Google zo veel van je weet. Het is een aantasting van je vrij heid, echt Big Brother." VVD'er Jan Midden dorp noemt het 'elke keer weer schokkend' om te zijn waartoe tech- bedrijven in staat zijn. ,,Om daarmee goed om te kunnen gaan, moet je over dezelfde kennis en kunde beschikken. De overheid moet dus flink investeren in meer ex perts. En burgers moeten zich beter bewust wor den van de risico's." De overheid zou ook moeten zorgen voor een klimaat waarin kleine techbedrijven kunnen concurreren met de Googles, vindt hij. Dat is er meer keuzevrijheid. Katalysator voor acties Zonder Mark Zuckerberg had modelvader Papa Jay gisteren die dikke cheque van bijna 95.000 euro misschien wel kunnen verge ten. De inzamelingsactie voor de populaire al leenstaande vader met vijf kinderen uit de tv- serie Een huis vol liep vooral dankzij Facebook als een tierelier, merkte initiatiefnemer Koen Joosen. ,,Toen ik in talkshow Jinek vertelde over de actie ging het hard, maar via Twitter en Face- book verspreidde het zich echt als een olievlek. Dan blijft het maar doorlopen, mensen reage ren weer, media delen het opnieuw. Op dit mo ment is Facebook echt onmisbaar voor zulke ac ties.'' Joosens aanvankelijke doel was vijfdui zend euro ophalen voor een steuntje in de rug van de vader die moeite heeft om rond te ko men. Maar mede dankzij de Facebookkatalysa- tor - like, deel, doneer - kon Joosen de Rotter damse voorbeeldpapa gisteren een klein fortuin overhandigen. Kassa! Datahonger Facebook heeft een bijna onstilbare data honger. Het platform is gratis, de gebruiker betaalt met zijn gegevens. Door je likes, je vrienden, je locatie en veel van je sitebezoek weet Facebook vrijwel beter hoe je in elkaar steekt dan je partner. En zo kunnen adverteer ders via Facebook hun klanten met een precisie- campagne bestoken. Maar zelfs die berg data is niet genoeg, bleek vorige week toen nieuwssite Techcrunch de zo veelste privacyrel onthulde. Wat was het geval? Via een speciale app van Facebook leverden tie ners en twintigers zo'n beetje hun complete te lefoon over aan het bedrijf dat mee kon kijken in hun berichten, appgebruik en mails. In ruil daarvoor kregen de jongeren tot 20 dollar per maand. De app is een goudmijn voor het tech- bedrijf, dat zo precies kan zien wat scoort bij de jeugd. „Het laat zien hoe ver Facebook wil gaan om haar dominantie te beschermen", aldus Techcrunch. Voor critici is dit schandaal het zoveelste bewijs dat de techreus niet te vertrouwen is. Vaak halen tegenstanders meteen die beroemde oude uitspraak van oprichter Mark Zuckerberg aan. In de begindagen van het platform - Zuckerberg was nog een jonge Har vard-student - maakte hij ge bruikers van de Facebookvoor- loper uit voor domme idioten (letterlijk 'dumbfucks') om dat ze zo veel intieme in formatie delen: „Mensen Vertrouwen me'." Facebook bestaat vandaag 15 jaar, maar het ene na het andere schandaal bederft de feestvreugde. Wat heeft het socialemediaplatform van oprichter Mark Zuckerberg ons gebracht? ,,Ze gaan ver om de dominantie te beschermen.'' maandag 4 februari 2019 GO Oud-collega's, schoolvrienden, familie in den vreemde, voormalige backpackbuddies: zo'n beetje iedereen is te vinden op Facebook. Facebook is een gevaar voor de samenle ving. Althans: dat vindt de man die tot 2011 verantwoordelijk was voor het genereren van meer gebruikers, Chamath Palihapitiya. DEN HAAG Bijna een derde van de Nederlanders met een smart- phone schermt persoonlijke ge gevens bij het installeren van een app niet af. De datahonger van Google is zo ver door geslagen dat maatre gelen moeten worden genomen om de pri vacy van gebruikers te beschermen. Pim Lindeman Den Haag D66-Kamerlid Kees Verhoeven: ,,Het is tijd om mensen te bescher- men. foto anp Facebook is jarig, maar wie viert er feest? Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7