Dweilbands nemen voorproefje op carnaval SCHOUWEN-DUIVELAND 19 PvdA: apotheek Adrz is een goed alternatief VOGELTOERISME GREVELINGEN Ze zijn er weer, de flamingo's aan de Grevelingen. Maar nog meer dan de roze vogels zijn er veelal groengejaste vogelaars, met telescopen zo groot als trottoirpalen. Soms zo veel dat de flamingo's aftaaien. Braaf bovenaan de dijk staan ze, de vier Bra bantse vogelspotters. ,,We komen elk jaar een keer kijken", ver telt Mieke Baasbank uit Eindho ven. ,,Naar de flamingo's, maar ook naar de rietganzen, de patrijzen en de blauwe kiekendief. En we heb ben ook al een middelste zaagbek gezien. Gewoon, vanuit de auto." Af en toe werpen ze een blik door hun telescoop, maar de meeste tijd turen ze glimlachend in de verte. ,,We maken niet eens foto's. Ei genlijk genieten we gewoon. Plaat jes kun je ook via Google zien." Met het blote oog is te zien hoe de 63 flamingo's hun koppies tus sen de veren steken. Af en toe slur pen ze een garnaal uit het water. Het zijn Europese en Chileense exemplaren. De Caribische, de écht roze, zijn al een poosje niet meer waargenomen. Het maakt de vogelaars niet uit. Met hele bussen komen ze naar het haventje van Battenoord. De deur gaat open en één voor één stappen de wandelende telelenzen eruit. En de groep is nog niet het hekje door of daar arriveert een stoet van zes grote personenauto's. De mensen die uitstappen, strek ken even hun benen en zwaaien vervolgens de kofferbak open. Daarin liggen broodtrommels, Zijn ze er weer? Ja, ze zijn er weer. Toch wel een feestje hoor thermoskannen, schoenen en tas sen vol apparatuur keurig geor dend. Ieder pakt zijn spullen en stapt met grote passen de slikken in. ,,En denk erom", waarschuwt de leider, ,,een kwartiertje en niet langer!" Sander Elzerman, die in twee dagen 'een rondje Delta' doet met een groep vogelaars uit de Hoeksche Waard, wil de fla mingo's zo weinig mogelijk sto ren. ,,Anders vliegen ze weg. Vorig jaar zaten hier op de dijk drie bij zondere zangvogeltjes, fraters ge naamd. Binnen no-time stond er honderd man om dat struikje heen. Dat gaat eigenlijk nergens meer over. Mensen die direct op de dieren af duiken en ze niet met rust laten, hebben niet zo veel met de natuur." Dat is ook de insteek van Staats bosbeheer, die heeft aangekondigd vaker te gaan controleren. Mensen die over hekken klimmen of het water in gaan om de flamingo's dichter te naderen - ja, dat gebeurt - kunnen rekenen op een flinke bekeuring. Terecht, klinkt het in de dijkwo ning die uitkijkt over de slikken van Battenoord. Catelijne Hoogen- boom (,,mijn overgrootvader was burgemeester van Renesse, waar de Hoogenboomlaan naar hem is vernoemd") is vrijdag met Jeanet Parlevliet verhuisd naar het voor malige havenmeestershuis. ,,Maar ik ken het huis al veel langer", ver telt ze. ,,Mijn vader heeft hier 26 jaar gewoond. Die flamingo's za ten hier dertig jaar geleden al." Alleen waren er toen nog geen vogelaars met megatelescopen. ,,Nee, die zijn er eigenlijk pas sinds vorig jaar in het nieuws was dat hier met een drone was gevlogen. Ineens stond de hele parkeerplaats vol." In het anders zo verlaten ha ventje van Battenoord. Hoogen- boom lacht erom. ,,En het klinkt misschien pedant, maar wij zien die beestjes dus gewoon 's och tends als we opstaan. Zijn ze er weer? Ja, ze zijn er weer. Toch wel een feestje hoor." GOES De apotheek van het Adrz in Goes kan misschien een alternatief zijn voor inwoners van Zuid-Beveland die na 23.00 uur nog medicijnen nodig heb ben. Dat stelt de PvdA-fractie in Borsele. De partij maakt zich zorgen over het feit dat de nachtapo theek aan het Stationspark in Goes sinds 1 februari is gesloten. De apotheek in Vlissingen is de enige in Zeeland waar mensen nog terecht kunnen na 23.00 uur. Voor wie daar echt niet kan komen, rijdt overigens een koe rier rond. De PvdA spreekt van een onwenselijke situatie voor kwetsbare inwoners. Na een jaar afwezigheid werd in de kroeg aan de Nieuwe Rijksweg weer het dweilbandfestival Blêês je wêrm gehouden, het zevende in to taal. Dat het festival vorig jaar niet doorging, had volgens organisator Giovanni la Gasse te maken met het feit dat carnaval toen vroeg viel. ,,Dan hebben die dweilbands niet zoveel tijd om ook nog naar hier te komen. Ik heb er toen wel vijftien tot twintig aangeschreven en ik kreeg geloof ik twee reacties.'' Dit jaar hoefde La Gasse veel minder moeite te doen om de mu zikanten naar 's-Heer Hendriks kinderen te halen. De Pink Panthers uit Goes, De Blaosuuln uit Aardenburg, Te Geen Naom uit Philippine en De Orange Band uit Sas van Gent vermaakten zaterdagavond het publiek. De dweilband uit Aardenburg was tot nu toe tijdens alle edities van de partij. De Pink Panthers waren er al zes keer bij. Het volgende feestje in De Oran jeboom kan overigens al in de agenda worden gezet. Op zaterdag 13 juli vindt op het veld bij het café voor de tweede keer het Oranje Fes tival plaats. De eerste editie - met onder meer de populaire volkszan ger Django Wagner - was een groot succes. maandag 4 februari 2019 SD Europese en Chileense flamin go's vertoeven in de Grevelin- gen. In colonne richting het water. Gewapend met telescopen komen er bussenvol vogelaars op de roze vogels in de Grevelingen af. fotos marieke mandemaker Meer vogelaars dan flamingo's Wendy Wagenmakers Battenoord - Catelijne Hoogenboom, bewoonster havenmeestershuis Vier dweilbands namen zater dag in café De Oranjeboom in 's Heer Hendrikskinderen alvast een voorproefje op het carnaval. Rob Paardekam 's-Heer Hendrikskinderen De Pink Panthers uit Goes in actie in café De Oranjeboom. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50