Protest tegen EU en Rutte NIEUWS 3 Oranje Fonds zoekt vrijwilligers voor ouderen, tienermoeders en autisten De autistische Aart ten Have zoekt iemand om leuke dingen mee te doen. Na zijn oproep van het Oranje Fonds heeft nog niemand gereageerd. Deze krant ging met hem op stap. Aart ten Have kent het spoorboekje van de NS bijna uit zijn hoofd. Als de rode lichten bij de spoorwegovergang gaan knipperen, de bellen rinkelen en ie dereen denkt dat de Sprinter eraan komt, weet hij al dat de naderende trein niet zal stoppen in 't Harde. ,,De intercity komt hier elk heel en half uur langs'', zegt hij onverstoor baar als de sneltrein voorbijdendert en het kleine station links laat liggen. ,,Deze komt vanuit Amersfoort en gaat naar Zwolle.'' Vroeger zou hij bij een passerende trein met zijn neus tegen de rand van het perron zijn gaan staan. Nu is hij voorzichtiger en stapt hij enkele meters naar achteren als het geel- blauwe gevaarte een kleine wervel wind veroorzaakt op het ijskoude perron. ,,Hij rijdt 140 kilometer per uur.'' Aart (51) is gek op treinen. Hij leest erover en weet veel. Hij weet ook dat de Sprinter die om 15.36 uur op sta tion 't Harde zal aankomen een dub beldekker is. ,,Ik ga altijd beneden zitten'', vertelt hij eenmaal in de trein. ,,Dat vind ik prettiger. Ik heb het liefst een sneltrein, hoewel de nieuwe Sprinter er wel mooi uitziet.'' Aart heeft PDD NOS, een autisti sche stoornis. Hij is zelfstandig, kan vrij goed communiceren en contact leggen met anderen, maar hij vindt het moeilijk contacten te onderhou den en is een beetje passief. Drie maanden geleden plaatste hij voor de jaarlijkse campagne 'Maatjes Gezocht' van het Oranje Fonds een oproep (maatjesgezocht.nl). Hij kreeg geen reactie. ,,Dat vind ik jammer. Ik vind het gezellig om met iemand af en toe een treinreis te maken.'' Het treinritje naar Harderwijk duurt heen en terug een half uur. Hij geniet van elke minuut, staart dro merig uit het raam naar de bossen en huizen die langs glijden en vertelt over fascinatie voor treinen. „Vroeger Met mijn ouders reden we overal naar toe. Maar mijn vader is er al 32 jaar niet meer ging ik vaak met de trein, samen met mijn ouders. We reden overal naar toe. Ik heb nog in de oude Hondekop- treinen gereden. Maar mijn vader is er al 32 jaar niet meer. Hij had kanker, was 56. Mijn moeder is enkele jaren geleden overleden.'' Elke dag Het liefst zou Aart elke dag een trein- ritje maken. Dat kan alleen als ie mand meegaat. In zijn eentje een kaartje kopen en in de juiste trein stappen, is met zijn beperking lastig. Bovendien voelt hij zich niet prettig tussen vreemde mensen zonder be kende. ,,Ik moest een keer een stukje al leen met de trein. Dat ging goed, maar ik vond het wel eng. Dat durf ik echt niet meer. Ik ben met een bege leider ook een keer in de verkeerde trein gestapt. Ik moest van Arnhem naar Utrecht, maar kwam uit in Am sterdam.'' Vijf dagen in de week werkt hij bij de dagbesteding pal naast - hoe kan het ook anders - het treinspoor. Hij vouwt zakken, draait schroeven in elkaar. Als hij weer thuiskomt, leest hij boeken of zit in de tuin. Hij is niet hulpbehoevend. ,,Mensen als Aart vallen een beetje tussen wal en schip'', zegt Rianne Bolhuis, een van de begeleiders van wooncentrum De Steenrots, waar Aart samenwoont met mensen met een verstandelijke beperking. ,,We zijn druk bezig mensen zorg te bie den. We hebben niet altijd tijd om even mee te gaan naar het dorp.'' Juist voor mensen als Aart steunt het Oranje Fonds maatjesprojecten, waarin vrijwilligers worden gezocht voor mensen die extra aandacht, ondersteuning en begeleiding nodig hebben, zoals bijvoorbeeld ouderen, tienermoeders en autisten. Helaas is de vraag naar Maatjes groter dan het aanbod. ,,Het verhaal van Aart staat niet op zichzelf', zegt Nerina Vilchez van het Oranje Fonds. ,,Er is een groot tekort aan vrijwilligers. Het hoeft niet veel tijd te kosten: een paar uur tjes in de week of twee weken. Maar het vereist wel commitment. Het zit in de kleine dingen: aandacht, een kopje koffie, een luisterend oor. Deze mensen hebben vaak een klein soci aal netwerk. Een beetje aandacht kan al een enorm verschil maken in hun leven.'' Koffie Dat geldt ook voor Aart. Hij vindt het al fijn een praatje te maken of ergens wat te drinken. Nu gaat hij geregeld in zijn eentje naar het dorp voor een kopje koffie of taartje. Hij maakt een vast rondje langs de supermarkt, bak ker en het cafetaria. ,,In mijn eentje fietsen doe ik niet meer. Ik let niet goed op in het verkeer. Ik ben een keer tegen een vrachtwagen gebotst. Ik had niks, maar mijn fiets wel.'' Natuurlijk zou het fijn zijn als zijn maatje ook van een treinritje houdt, maar het is geen verplichting,. ,,Ik hou ook van fietsen, wandelen, zwemmen, spelletjes en de tablet. Ik zoek gewoon een maatje om leuke dingen mee te doen. Dat zou ik al heel fijn vinden.'' maandag 4 februari 2019 GO MAASTRICHT Enkele honderden mensen uit binnen- en buitenland zijn gisteren afgekomen op een demonstratie van Gele Hesjes in Maastricht. Ze liepen in op tocht van het MVV-stadion naar het Plein 92, voorzien van spandoeken en vlaggen. Aan de demonstratie deden mensen mee uit alle delen van Nederland en uit onder meer Duitsland en België. De Ne derlandse Gele Hesjes keren zich tegen premier Mark Rutte en willen dat Nederland net als het Verenigd Konink rijk uit de Europese Unie stapt. Gekozen was voor Maastricht, omdat daar in 1992 de Europese Monetaire Unie is gesmeed. foto anp Gezocht: (trein)maatje voor Aart Tonny van der Mee 't Harde —Aart ten Have Reizen met de trein is voor Aart ten Have (51) zijn lust en zijn leven. Maar door zijn stoornis heeft hij moeite met alleen rei zen. foto's koen verheijden Kijk op de site bij /video hoe we een treinreisje maakten met Aart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3