II 6 Na drie jaar is de regenboogtrui terug bij Mathieu van der Poel (24), de beste veldrijder van allemaal. „Zoveel dagen zonder, dat was te veel. Maar daarom zit-ie nu zo lekker.'' WK VELDRIJDEN IN BOGENSE (DENEMARKEN) ,,Met Mathieu. Ja, dank je wel. 19 Het werd nog eens tijd, hè. Het is de kers op de taart. Oh, dat is leuk om te horen. Leuk dat je effe belt. Yo, dank je wel. Yo." Tot zover het telefoongesprek tus sen premier Mark Rutte en de kers verse wereldkampioen Mathieu van der Poel. Daarna schept hij voor zichzelf een kop Deense gou- lashsoep in en doet hij nog een plas bij de dopingcontrole. Het is de kenmerkende nonchalance van Van der Poel, met die regenboog trui om zijn schouders geeft het hem alleen maar meer flair. Een uur eerder is hij aan de haven van Bogense solo over de streep ge komen. Hij huilt, hij schreeuwt en tilt zijn fiets in de lucht. Eindelijk weer wereldkampioen. Want het missen van die wereld titel was een trauma in wording. Na het WK in Tabor van 2015 greep hij drie maal op rij mis, terwijl hij ook in die periode verder vrijwel alles won. ,,Als het dit jaar weer niet was gelukt, was het misschien wel in mijn hoofd beginnen te gaan spe len. Want voor de buitenwereld is dit de trui die telt en wat de rest van een seizoen kan doen vergeten.'' De regenboogtrui is terug bij de man die al jaren de beste van de we reld is, maar dat dus drie keer ver zuimde te bekronen met de we reldtitel. De afgelopen drie jaar won telkens Wout van Aert. Ondertus sen won Van der Poel meer dan tachtig van de ruim honderd wed strijden waar hij aan de start stond. Bij de 29 races die hij dit seizoen reed, greep hij maar twee keer naast de zege. Zo goed, zo dominant en zo ver lammend op de concurrentie. Daar hoort een regenboogtrui bij, beseft De eerste trui blijft heel speciaal, maar misschien is deze me nog meer waard Van der Poel zelf ook. Het is 1103 da gen geleden dat hij het tenue voor het laatst droeg, in een training daags voor het WK ,,Zoveel dagen zonder, dat is veel. Te veel. Maar daarom zit-ie nu zo lekker.'' De last is van zijn schouders en de hele familie Van der Poel deelt mee in de opluchting. ,,Nou is hij weer een jaar gerust'', zegt oudere broer David, nadat hij zich over de teleurstelling van zijn eigen twin tigste plek heeft gezet. Moeder Corinne is de eerste die de kers verse wereldkampioen na de finish om de nek vliegt. En zelfs vader Adrie besluit bij hoge uitzondering de fietsen later schoon te gaan ma ken om naar het Wilhelmus te ko men luisteren. ,,Ik denk dat weini gen beseffen hoe intens dit is. Want ook wij gingen de afgelopen drie jaar teleurgesteld naar huis.'' Powerlichaam In 2015 in Tabor was Van der Poel de jongste wereldkampioen ooit. De verrassing, de belofte. Nu de topfa voriet, die het eindelijk waarmaakt. Vier jaar terug oogde Van der Poel nog als een jongetje, in Bogense rijdt een verbeten man met een po- werlichaam over het parkoers. Het moest en zou hier gebeuren, langs de oevers van het Kattegat. ,,Ik moest blijven focussen en heb rede lijk hard afgezien. Ik heb me men taal gepusht om te blijven rijden. Die eerste trui blijft heel speciaal, maar misschien is deze me nog meer waard. Om het als topfavoriet waar te maken. Met de druk die werd opgelegd. Dat maakt deze heel mooi.'' Met een nagenoeg perfecte race zet Van der Poel zijn Belgische con currenten op een onoverbrugbare achterstand. Het is de oversteek van de schuine modderhelling halver wege die de doorslag geeft. Zelf moet Van der Poel één keer een voet aan de grond zetten, maar de beslissing is dan al gevallen, aange- zien Van Aert in de ronden vijf, zes en zeven op diezelfde plek van de fiets moet. ,,Ik wist dat dat het cru ciale punt was in de wedstrijd'', zegt Van der Poel. Vanaf het moment dat ik vrijdag op het parkoers kwam, zag ik dat iedereen het er redelijk moeilijk mee had. Terwijl het redelijk vlot ging als ik in het spoor reed. Het was het makkelijkste deel om het verschil te maken. Ik heb het ge daan zoals ik het in mijn hoofd had.'' Regenboogtrui Hij heeft dit seizoen nog vijf veldritten als wereldkampioen voor de boeg. Dan verruilt Van der Poel zijn regenboogtrui voor het rood-wit-blauw als Nederlands kampioen op de weg. Dan begint hij voor het eerst aan een klassiek voorjaar op de weg. ,,Ook weer iets om naar uit te kijken.'' Zoals Van der Poel het zegt lijkt het bijna nonchalance, maar het is de flair van een wereldkampioen. UITSLAGEN maandag 4 februari 2019 GO Eindelijk, de wereldtitel is weer voor de allerbeste Daan Hakkenberg Bogense -Mathieu van der Poel (24) Van der Poel, de beste op aarde, tussen Van Aert en Aerts (r). foto afp Mathieu van der Poel rijdt op het WK een nagenoeg perfecte race en wordt voor de tweede keer wereldkampioen. foto belga VELDRIJDEN WK in Bogense (Denemarken). Mannen: 1. Mathieu van der Poel 1.09.20 2. Wout van Aert (Bel) 0.16 3. Toon Aerts (Bel) 0.25 4. Michael Vanthourenhout (Bel) +0.50 5. Laurens Sweeck (Bel) 1.01 6. Lars van der Haar 1.10 7. Quinten Hermans (Bel) 1.24 8. Marcel Meisen (Dui) 1.29 9. Jens Adams (Bel) 1.31 10. Gianni Vermeersch (Bel) 1.33 13. Joris Nieuwenhuis 2.18 15. Sieben Wouters 2.27 Vrouwen: 1. Sanne Cant (Bel) 47.53 2. Lucinda Brand 0.09 3. Marianne Vos 0.15 4. Denise Betsema 0.25 5. Annemarie Worst 0.34 6. Jolanda Neff (Zwi) 1.16 7. Kaitlin Keough (VS) 1.21 8. Nikki Brammeier (Eng) 1.37 9. Sophie de Boer 1.59 10. Ellen Van Loy (Bel) 2.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34