4 Met frisse impulsen loopt koploper uit naar 5-0-overwinning Twee jonge invallers helpen PSV over het dode punt heen. Gakpo en Ihattaren tonen het beeld dat PSV steeds meer ruimte maakt voor eigen jeugd. Eindhoven Bij de bar in de perszaal van het Philips Stadion stootte Willy Dul- lens even Toon Gerbrands aan. ,,Die Cody Gakpo, daar gaan jullie veel plezier aan beleven,'' zei de oud-prof over wie Johan Cruijff vroeger altijd hoog opgaf. ,,Want Gakpo,'' vervolgde Dullens, ,,Da's er ene die zijn kop omhoog heeft tijdens het voetballen. Niet om laag.'' Daarna schoof Mark van Bom mel aan voor zijn persconferentie. Met de trainer van PSV ging het over Mo Ihattaren. Deze andere in valler, zestien jaar pas, nam tegen Fortuna al meteen de corners. Met een vanzelfsprekendheid alsof er geen pikorde bestaat. ,,Tja, hij heeft die trap,'' zei Van Bommel glimlachend. ,,De rest ziet dat ook. Dus ja, als Steven Bergwijn er al uit is, waarom zou Mo ze dan niet nemen?'' Het is nu bijna vijfjaar geleden dat PSV beleidsmatig het roer om gooide. In de zomer van 2013 kwam technisch manager Marcel Brands met hervormingsplannen voor de jeugdopleiding. De 'koop- Ik voelde geen spanning bij mijn invalbeurt, alleen maar plezier club' van weleer moest ook meer en meer 'opleidingsinstituut' wor den. Daar kwam het op neer. Het moest er op termijn naar toe dat 50 procent van de A-selectie zou gaan bestaan uit zelf opgeleide voetbal lers. In dat streven was Brands bij voorbeeld één van de aanjagers achter de toetreding van 'Jong'- teams tot de eerste divisie. Brands zit intussen zelf bij Ever- ton. Maar de vrucht van zijn visie en inspanningen wordt steeds meer zichtbaar in het eerste elftal. Zoet, Hendrix, Gakpo en Ihattaren vormden gisteren tegen Fortuna na rust een kwartet van eigen kweek in de opstelling. Tel Berg- wijn en de onlangs ook al debute rende tiener Michal Sadilek erbij op en je praat in potentie over de helft van het elftal. ,,Ik voelde geen spanning bij mijn invalbeurt, alleen maar ple zier,'' zei Ihattaren, die deze maand 17 wordt. ,,De trainer heeft vertrouwen in me, dus waarom zou je dan druk voelen? En ver trouwen voel ik ook bij mijn me despelers. Het zijn lieve jongens. Ze helpen me met alles en vangen me goed op.'' Tussen zijn eerste interviewtjes door keek het talent steeds even op zijn mobieltje. Glunderend: ,,De app stroomt vol met bericht jes.'' Cody Gakpo is 19 jaar en op zijn gsm blinkt een foto van Pelé. ,,Ja, ik ben een beetje een ouwe ziel,'' ver telde de vleugelspits daar laatst over. ,,Ik vind dat ik ook wat moet weten van de historie van mijn sport.'' Hij kijkt ook graag naar oude beelden van een dribbelende Thierry Henry. ,,Mijn broer wees me daarop. Hij vindt dat ik in mijn spel op Henry lijk.'' Gakpo combineerde de oplei ding van PSV met het VWO en heeft het voetbaltalent van geen vreemde. Vader J ohnny Gakpo was jeugdinternational van Togo. Broer Syndey zat eerder bij FC Eindhoven. Tegen Fortuna gaf Gakpo de assist bij de 2-0 van Luuk de Jong, een kantelpunt in de wedstrijd. Tot dat moment leek het of veel PSV-spelers voetbalden met een zak aardappelen op hun rug. Dat kan vermoeidheid zijn, in voor sommigen (Dumfries, Ange- lino) pas het eerste seizoen bij een topclub. Het kan ook een gebrek aan ritme zijn in combinatie met de spanning van een verwach tingspatroon dat aan het verande ren is. Zie Donyell Malen, gisteren de ongelukkig spelende vervanger van Hirving Lozano. Gakpo, die Malen in de rust af loste, maakte zelf de 3-0 met een fraai krulschot in de hoek. Het was behalve een typisch trainingsdoel- punt óók een treffer van een gebo ren Eindhovenaar. Of Gakpo weet wie de laatste Eindhovenaar was die voor PSV scoorde. „Jazeker. Dat was Otman Bakkal.'' Inderdaad. Alweer acht jaar gele den. maandag 4 februari 2019 Cody Gakpo speelde zich in de kijker bij PSV. foto bsr/soccrates Invallers uit eigen jeugd geven PSV nieuwe energie tegen Fortuna Maarten Wijffels - Mo Ihattaren De telefoon van Mo Ihattaran stroomde gisteren vol met be richten. I PSV - FORTUNA 1 8. Pereiro 1-0 54. De Jong 2-0 56. Gakpo 3-0 76. De Jong 4-0 87. De Jong 5-0 Opstellingen Zoet Koselev Dumfries Essers Schwaab Rodriquez Viergever Heerings Angelino 52. Dembele Rosario Pinto 1 80. Gutierrez Balic Pereiro 35. Ciranni Hendrix El Messaoudi Bergwijn Smeets 66. Ihattaran Hutten De Jong Novakovich Malen 80. Ramirez 46. Gakpo Diemers Scheidsrechter: Blom Toeschouwers: 34.400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32