rSÉSip.: ïmmm* HbmIk 24 ZEELAND Beroeps- en sportvissers in Zuidwest-Nederland komen vooral in het nieuws als ze het aan de stok krijgen met elkaar, op het water of in de rechtszaal. Maar niet op alle viswateren is de situatie gespannen. De voormannen van de visserij •fv,- V: Tholen Op het Volkerak-Zoom meer is het al jaren pais en vree tussen beroeps- en sportvissers. On langs ondertekenden ze zelfs een nieuw visplan, het derde op rij, waarmee de rust voor de ko mende vijfjaar opnieuw verzekerd lijkt. Iets wat niet overal in het gebied van de Benedenrivieren is gelukt. Toch dreigde vorig jaar ook op het vredige Volkerak-Zoommeer een kink in de viskabel te komen. Onbe kenden pleegden vernielingen aan vistuigen en twee boten van be roepsvissers, mogelijk omdat ze dachten dat er illegaal op paling werd gevist. Abusievelijk, want op het westelijk deel van het Volkerak is deze visserij vorig jaar weer vrijgege ven voor de beroeps, nu blijkt dat daar geen sprake (meer) is van dioxi nevervuiling. ,,Dat was niet leuk: ruiten inge gooid, elektriciteitskabels doorge knipt, aalfuiken kapotgemaakt. Tja, dat zette de boel even op scherp'', vertelt voorman Peter Kooistra van de beroepsvissers. In de kajuit van zijn boot de Tholen 1 drinkt hij een bakje koffie met Björn Schutz, zijn 'tegenpool' bij de sportvissers. De sfeer is ontspannen. Eigenrichting Schutz: ,,De daders zijn nooit gepakt, maar we gaan er allemaal van uit dat het waarschijnlijk boze sportvissers waren. Dat is eigenrichting. Je zou zulke lui het liefst een soort stadion verbod geven. Ik schaam me er best voor dat ik het erover moet hebben. Wij zeggen tegen onze leden: meld stroperij, treed niet zelf op.'' Het ondermijnende incident heeft de harmonieuze samenwerking uit eindelijk niet gebroken. Kooistra: „Visserijoorlog? Niet bij ons hoor. Wij weten ook wel dat het bestuur en de meeste sportvissers dit vreselijk vinden. Een enkeling verziekt het op het water voor de rest." Vissen is emotie die prevaleert va en Schutz: ,,Vissen is emotie, en die prevaleert vaak. Maar Peter en zijn collega's zijn rustige mensen, ze luis teren naar verstandige argumenten. Daarom is het nieuwe visplan zo be langrijk. We maken daarin afspraken voor de komende jaren, bijvoorbeeld over vangsthoeveelheden. Het stuk is gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek naar de visstand en adviezen van biologen. Zij luisteren, wij luiste ren. Hier wordt met de ratio gevist, duurzaam en met controle. Met deze beroepsvissers kunnen we bijvoor beeld vangstquota afspreken, wat el ders niet altijd lukt.'' Kooistra: ,,We zijn transparant, la ten onze vangstregistratie zien. We verbergen niets, dat lost misverstan den op. Ik heb zelf nooit problemen THOLEN Peter Kooistra (62) uit Tholen is de voorzitter van de Vereni ging van Beroepsvissers Volkerak-Zoommeer met vijf leden uit Tholen (3), Bruinisse (1) en Bergen op Zoom (1). Ze vissen met fuiken en de ze gen (netten - red.) op soorten als paling, wolhandkrab, snoekbaars en brasem. Behalve Kooistra verdienen ook zijn zoon en een bemanningslid hun dagelijks brood in het bedrijf. Björn Schutz is directeur van Sportvisserij Zuidwest Nederland, een overkoepelende belangenorganisatie van 220 hengelsportverenigingen in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland met in totaal 160.000 leden. Het Volkerak-Zoommeer staat bij sportvissers in heel Europa bekend om zijn grote roofvissen, zoals snoek en snoekbaars. met sportvissers. Ze halen bij mij al tijd aasvisjes. Dat komt ook omdat hier geen oud zeer zit. We zijn hier samen met een schone lei begonnen toen het water zoet werd door de Deltawerken. Elders ligt dat anders, gevoeliger. Daar hebben families soms al generaties lang visrechten." Wat waren de belangrijkste uit komsten van het laatste visstand on derzoek? Kooistra: ,,De visstand verandert. Er zit minder snoekbaars en jonge bra sem op het Volkerak-Zoommeer, maar steeds meer snoek. Dat komt omdat het water helderder wordt door de quagga-mossel. Deze exoot eet algen die het voedsel vormen voor watervlooien, die weer voedsel zijn voor brasem." Schutz: ,,In het nieuwe vis plan is afgesproken dat het brasemquotum voor de beroeps in vijfjaar ge faseerd wordt terugge schroefd van 95 naar 55 ton per jaar. Maar als tussentijds blijkt dat het beter gaat met die vis mo gen ze meer vangen. Want de he ren verdienen er wel de kost mee." Afgesproken is ook om samen de snoekbaars te ontzien, een zowel commercieel als sportief interes sante, druk bejaagde vis. ,,Alleen exemplaren tussen de 50 en 70 centimeter mogen mee. De klei nere moeten eerst paaien en de hele grote zijn belangrijk als tro- feevis. Daar komen ze uit heel Eu ropa voor naar ons toe.'' Dat er intussen meer snoek zwemt, weet Kooistra uit eigen er varing: ,,We vangen ze soms van 1,4 meter lang in de netten. Wij zetten alle snoeken terug. Die zijn voor de sport. Ik zie er steeds meer hengelaars op vissen. Dat is een nieuw publiek met prachtige bo ten, hengels en dieptemeters, het beste." Schutz hoopt dat het goede voor beeld op het Volkerak-Zoommeer doet volgen. Hij wil dolgraag ook afspraken maken met be roepsvissers elders op de Benedenrivieren. „Daar zijn we nu ook in ge- maandag 4 februari 2019 'Visserijoorlog? Niet bij ons op het Volkerak-Zoommeer' Hessel de Ree Sportvisdirecteur Björn Schutz Sportvisdirecteur Björn Schutz (links) en voorzitter Peter Kooistra van de be roepsvissers op het Volkerak-Zoommeer kunnen het uitstekend met elkaar vinden aan boord van de visboot Tholen 1 in de haven van Tholen. foto peter VAN TRIJEN/PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24