boldBrmEin.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl MEDIA CULTUUR 23 Ik was al jaren fulltime comedian voordat ik iemand vertelde dat beroep was hem een work-out zijn. 'Laat de mensen maar zien dat je zweet.' En: 'Twijfel in de beginfase nooit aan je materiaal. Werk eraan op het podium, blijf schaven.''' Met zijn nieuwe show Fenomeen, zijn vierde sinds zijn debuut Drie keer Rayen (2013), trekt Panday momenteel langs de Nederlandse theaters. Een gave voorstelling, waarin de geboren Zaandammer van Surinaams-Hin- doestaanse ouders het publiek deel genoot maakt van zijn authentieke en humoristische blik op het bestaan. ,,In mijn eerste twee programma's had ik het veel over mijn ouders.'' Lachend: „Onvermijdelijk, want ik woonde tot mijn 31ste thuis. Veel te lang. Nu vertel ik verhalen over mijn leven. De zoektocht die iedereen wel kent, jezelf uitpluizen. Over mislukte relaties door mijn bindingsangst bijvoorbeeld. Maar mijn middel blijft altijd humor.'' Hij mag dan een van de weinige Hindoestaanse cabaretiers in ons land zijn, Rayen Panday voelt zich bovenal Nederlander. „Ik ben een Zaankanter, dol op echte winters en de knusheid van de Hollandse kerst. Ik spreek, op een paar woorden na, niet eens Hindoestaans. „Toen ik net begon, gaf ik mijn eerste try-outs voor een blank publiek. Ik wilde niet als Hindoestaanse comedian worden geafficheerd. In Rotterdam en Den Haag zitten veel Hindoe stanen in de zaal, buiten de Randstad minder. Ik ben er voor iedereen en ach, mensen halen er toch altijd iets voor zichzelf uit." New York Rayen Panday von in 2008 tijdens het Groninger Studenten Cabaret Festival de Persoon lijkheids prijs en trad ver volgens op in het circuit van kleine zaaltjes en open podia. Inmiddels laat hij zich ook op gezette tijden in het buitenland zien. In Suriname en Groot-Brittannië, maar ook in New York, waar hij zich geregeld voor een stand-up meldt. ,,Ik had een geweldige leerschool. Vallen en opkrabbelen. Ik herinner me mijn eerste voorstelling nog in Drachten. Zestig mensen in de zaal, één vrouw kende me. Maar ze kwa men wel allemaal voor mij. Echt genieten. Tegenwoordig noemt iedereen zich comedian. Ik kende een jongen die een artiestenpagina had aangemaakt op internet, nog voordat hij ook maar één keer had opgetreden. Dat zou ik nooit durven. Ik was al jaren fulltime comedian voordat ik iemand vertelde dat het mijn beroep was. Nog altijd wil ik me ontwikkelen." Idolen In Toomler, de Amsterdamse broed plaats van vaderlandse stand-upco- medians, beproeft hij steevast nieuw materiaal. ,,Toen ik daar destijds be gon kreeg ik adviezen van Henry van Loon en Jandino Asporaat. Nu stap ik op Theo Maassen of Ronald Goede- mondt af en vraag hun mening. Dat zijn mijn idolen: een stuk ouder, maar altijd bezig om zichzelf nog beter te maken. Dat vind ik mooi.'' Optreden noemt hij zijn 'grootste passie.' Thuis stond op tv André van Duin aan, en als jongetje verslond hij moppenboekjes uit de bieb. ,,Die magie van vier regels die mensen aan het lachen maken.'' Bovendien ontdekte hij dat het podium een vrijplaats is voor zijn gevoelens. ,,Ik heb een bescheiden, introvert karakter, maar op het podium voel ik me vrij. Daar kan ik mijn gevoelens écht kwijt. Toen ik begon wist ik: het kan twee kanten op. Of het voelt of je je beste vriend toespreekt of je staat voor een zaal vol vreemden.'' Zijn oprechtheid in het theater heeft soms een onbedoeld komisch effect. „Wanneer ik mijn vrienden een probleem toevertrouw, zeggen ze meteen: 'Daar moet je echt iets mee doen op het podium, Rayen.' Terwijl het iets kan zijn waar ik écht mee zit.'' 5 dagen Het eiland Rügen, Noord-Duitsland 299,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Bretagne en Normandië met de invasiestranden 8 dagen Devon en Cornwall 10 dagen Eilanden en kust van Dalmatië 10 dagen Rome en Florence 10 dagen Rondreis Ierland maandag 4 februari 2019 GO Rayen Panday staat ook geregeld in New York op het podium. FOTO HANS HORDIJK Speellijst: rayenpanday.nl v.a. slechts Vertrekdata: 8,22 apr/ 6,27 mei 7 10 jun /l,29jul/26 aug/16 sep etc Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 22 apr720 mei 7 24 jun 15 jul 719 aug 7 9,30 sep. Vertrekdata: 22 apr 713 mei 7 3,24 jun 715 jul/5.26 aug 716 sep 714 okt Vertrekdata: 15,29 apr/13,27 mei 7 10,24 jun 78 jul 719 aug/2 sep etc Vertrekdata: 8,22 apr76,20 mei 7 3,17jun 71,15 jul726 aug7 9 sep etc Vertrekdata: 29 apr727 mei 7 24 jun 722jul 7 5 aug 116 sep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23