John is gelukkig <f;' op nummer Oppermachtig! Geen vervangers te vinden, klassen noodgedwongen naar huis JOL Monica Sanderse laat moeilijke periode achter zich Walcheren Vlissingse atlete wordt bij rentree tweede tijdens Midwinter Halve Marathon John van Halen woont in Vlissingen. In een seniorenflat op nummer 13. En dat is geen ongeluksgetal. Vergeleken bij zijn oude leven, is John heel gelukkig. In de eerste plaats dankzij zijn fretten Eddy en Crash. De gemeente Vlissingen en de HZ University of Applied Sciences lanceren vandaag een onderzoek naar geluk in Vlissingen. Matthieu van der Poel is na drie WK-missers weer de beste veldrijder van de wereld Uit twee peilingen van de Alge mene Vereniging Schoolleiders (AVS) onder ruim 1400 schooldi recteuren blijkt dat vervanging van leerkrachten een verschrikking is nu de griepgolf is losgebarsten. Tachtig procent van de directeuren kreeg met zieke leraren te maken. Het tekort aan leraren laat zich daardoor extra hard voelen. Gemiddeld waren per school 2,5 leerkrachten vijf dagen lang afwe zig, vooral wegens ziekte. Voor een derde van de uitval was er geen op lossing, waardoor de kinderen naar huis moesten of een andere vorm van opvang kregen. In een derde van de gevallen kwam er een nood oplossing, zoals een directeur voor de klas. ,,Het is elke keer bingo. Al dat pleisters plakken leidt straks al leen maar tot nog meer ziekmel dingen en burn-outs onder lera ren'', stelt AVS-voorzitter Petra van Haren. De vervanging van zieke leer krachten bezorgt de schoolleiders al langer hoofdbrekens. ,,Het gaat steeds meer schuren. Ik merk dat vooral op zondagmiddag. Dan word ik rond drie uur onrustig en dat duurt tot de volgende ochtend ze- ven uur: als er maar geen zieke col lega is die mij beltschrijft een directeur. Ik word op zondag rond drie uur onrustig. 'Als er maar geen collega zich ziek meldt' De AVS roept schooldirecteuren deze week op helemaal geen ver vanging te regelen voor zieke colle ga's. Zo wil ze de politiek, maar ook de hele samenleving, laten zien hoeveel energie het kost om de klassen draaiende te houden nu het lerarentekort groeit. ,,Ze kampen met allerlei dilemma's. Leraren zijn er bijvoorbeeld wel eens niet, om dat ze bijscholing hebben. Wat doe je dan? Laat je de leraar toch naar school komen of stuur je een klas naar huis als een collega zich ziek meldt? Maar ja, als je leerkrachten niet meer bijschoolt, gaat dat ook ten koste van de kwaliteit van het onderwijs'', stelt Van Haren. Steeds meer schoolbesturen zoe ken manieren om het ziektever zuim te drukken. Het aantal basis scholen met een hoog ziektever zuim groeit, stelt het Vervangings fonds dat scholen helpt met advies en bedrijfsgezondheidszorg. Ter wijl het landelijk gemiddelde ziek teverzuim van alle sectoren rond de 3,5 procent schommelt, is het ver zuim op basisscholen gemiddeld 6 procent. Liefst 340 van de ruim dui zend schoolbesturen kampt met een verzuim dat nog hoger ligt. Het Vervangingsfonds wist de af gelopen jaren het ziekteverzuim bij tientallen besturen met een kleine 2 procent terug te dringen, met goed verzuimbeleid en hulp voor schoolleiders bij de uitvoering. ,,Onder andere een goed gesprek werkt om ziekteverzuim tegen te gaan'', zegt Herman van Liere, ma nager dienstverlening. ,,Als alle scholen hiermee aan de slag gaan, hoeven op jaarbasis 1500 voltijdba nen minder te worden vervangen. Het is geen oplossing voor het lera rentekort, maar draagt zeker bij.'' »P8 maandag 4 februari 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" SPORT 14 SPORT6 Griepgolf nekt basisscholen Voor een op de drie zieke lera ren op de basisschool was de afgelopen twee weken geen ver vanger te vinden. Schooldirec teuren hebben daardoor klassen naar huis moeten sturen. Ellen van Gaalen Utrecht Vandaag nog winterse perikelen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: 4°C Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1