£3 e? Help niet alle zeehonden Nicky Broos trots op verkoop van Skidome Opvallend veel dode zeekoeten op strand Knopje 16 ZEELAND ,,Wat maakt u gelukkig?" Het is één van de vragen die studenten gaan stellen aan Vlissingers die op nummer 13 wonen. HZ ONDERZOEK IN VLISSINGEN maandag 4 februari 2019 Commentaar De opvang van zeehonden symboliseert sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw het hart voor de natuur. Pieterburen werd een begrip. Er kwam een netwerk van redders en opvangcentra. Nu is de populatie weer op sterkte. Dus de opvang kan een tandje minder. Maar ja, laat eens een zielige zieke zeehond liggen. Dat gaat er niet bij iedereen in. Minister Carola Schouten pakt het zeer voorzichtig aan. Zij volgt het advies van een wetenschappelijke commissie (WAZ). Die kwam vorig jaar met aanbevelingen: Mens, doe een stapje terug en laat de natuur haar gang gaan, want de zeehonden kunnen het hebben. Uitzondering zijn dieren die gewond raak ten door visserij of scheepvaart. En de commissie stelt als voorwaarde dat de hulp geen natuurlijke mechanismen ver stoort. De WAZ adviseert bijvoorbeeld minder hulp te geven bij de zeehondenkinderziekte longworminfectie. Prima leidraad zou je zeggen. Sommige betrokken partijen, waaronder Red dingsteam Zeedieren van Middelburger Jaap van der Hiele, zijn het echter niet eens met deze 'harde' aanpak. Dus stappen ze uit het landelijk overleg dat de nieuwe werkwijze moet regelen. Het is begrijpelijk dat mensen die al jaren begaan zijn met de zeehonden de hulp liever niet op een laag pitje zetten. Dat voelt verkeerd. Toch is 'handen af, tenzij' het beste voor de zeehon denpopulatie. Het Reddingsteam Zeedieren doet er goed aan zich te beperken tot de uitzonderingen die de adviescommissie noemt. Het voelt misschien niet goed, maar 'handen af, tenzij' is het beste voor de zeehondenpopulatie Zakenman Nicky Broos (50) is blij dat hij zijn Skidome in Ruc- phen en Terneuzen en Indoor Skydive Roosendaal (samen de SIS Leisure Group) heeft ver kocht aan Snowworld in Lim burg. ,,Ik ben zo trots als een pauw. Wij waren een mooi mkb- bedrijf en pioniers, maar Snow world is dé marktleider in de we reld van indoorsport in Europa!" Hessel de Ree Kruisland Met de transactie is de toekomst van de Zeeuwse en West-Bra bantse bedrijven volgens de op richter zeker gesteld. De beursge noteerde nieuwe eigenaar is vorig jaar zelf overgenomen door de ka pitaalkrachtige investeringsmaat schappij Alychlo van de Belgische miljardair Marc Coucke. ,,Een grote ALMANAK sterke aandeelhouder in wie ook de banken groot vertrouwen hebben. In zo'n grote groep heb je natuurlijk meer slagkracht", oordeelt Broos. Snowworld was voor de Kruis- lander de ideale partij. ,,We hebben maanden gepraat en onderhandeld Die jongen uit Vlissingen is een echte computergek en weet bijna alles af van appara ten. Techniek is zijn ding. Sinds kort zit hij op voetbal. Terwijl zijn moeder kleumend langs de lijn staat, rent hij over het voetbalveld tijdens de avondlijke training. Snowworld is dé marktleider in de wereld van indoorsport - Nicky Broos, zakenman over de toekomst, werkgelegen heid, nieuwe investeringen, enzo voort. En als ik dan alle kansen, be dreigingen, sterke punten en zwak tes op een rij zet, is dit de beste zet", zegt Broos. Tip? redactie@pzc.nl Gezien de winterse kou koopt zij voor hem een thermoshirt. Verbaasd neem hij het aan en vraagt wat het is. Zijn moeder antwoordt: ,,Dit is een ther- moshirt, dat houdt de warmte langer vast." ,,Nou bedankt mam, maar hoe activeer ik het?" ZIERIKZEE Man opgepakt voor inbraak De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 37-jarige Roemeense man aange houden in Zierikzee voor een mogelijke inbraak. De tweede verdachte ont kwam. Nadat de melding binnenkwam waren de agenten snel bij de wo ning. Hier zagen ze dat er inderdaad twee mannen aan het inbreken waren. De inbrekers probeerden te ontsnappen. Eén van de mannen sprong uit een raam en klom over de schutting. De politie zette de wijk af en maakte gebruik van Bur- gernet. Maar de tweede man werd niet gevonden. SLUIS Prijsvraag voor zonneparken Op bedrijventerreinen in Breskens en Schoondijke komen zonneparken waar de gemeente Sluis initiatiefnemers voor zoekt. Er wordt een prijs vraag uitgeschreven voor geïnteresseerde onder nemers. Op Deltahoek in Bres kens en Technopark in Schoondijke is grond op geruimd die te lang braak lag. De twee bedrijven terreinen zijn minder in trek bij ondernemers. Sluis kreeg eerder subsi die van de provincie om de terreinen om te vor men en vervolgens toe stemming om daar zon neparken aan te leggen. VLISSINGEN Drie mensen van geweld verdacht De politie heeft in nacht van zaterdag op zondag drie mensen aangehou den in Vlissingen. Ze werden verdacht van een geweldsincident eerder die nacht. Een 30-jarige Vlissinger zou door een aantal mensen zijn bedreigd en achtervolgd. Na een melding zocht de politie naar de auto waarin drie van de verdachten zou den zitten. Op de Nieuwe Zuidbeekseweg werden de inzittenden door de politie aange houden. Het ging om een 42-jarige Vlissingse en twee Vlissingers van 30 en 17. Ondine van der Vleuten Vlissingen HZ University of Applied Sciences en de gemeente Vlissingen lance ren vandaag het onderzoeksproject Geluk By The Sea. De gemeente wil de uitkomsten gebruiken om het geluksgevoel van haar inwoners te vergroten. Amsterdam, Tilburg, Leiden en Utrecht gingen Vlissingen al voor met het vergelijkbare project Gelukop13.nl. Ook daar gingen stu denten de wijken in voor ontmoe tingen met stadsgenoten, om hen te vragen waar zij gelukkig van worden in de stad waar zij wonen, werken en leven. Ervaringen ,,Vlissingen is voor het onderzoek verdeeld in vijf gebieden: Paauwen- burg, Groot-Lammerenburg/West- Souburg, Oost-Souburg/Ritthem, het Middengebied en het stadscen trum", legt docent Social Work Dennis Karel uit. Karel is projectlei der voor de HZ. Vanaf eind februari tot eind mei bellen HZ-studenten Social Work aan bij huisnummers 13 in tien wil lekeurige straten om met de bewo ners te spre ken over ge- lukservarin- gen. Karel: ,,Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid. Vanuit de ge meente zijn de wijkcoördinatoren bij het project betrokken. Na het kennismakingsgesprek krijgen de bewoners een vragenlijst en het verzoek een notitie te maken als ze een geluksmoment ervaren. Later volgt een tweede bezoek, waarbij de HZ-studenten de uitkomsten bespreken." Van de nummer 13-huishoudens die meedoen, wordt een foto ge maakt waarin geluk centraal staat, met daarbij met een persoonlijke uitspraak van een van de bewoners. Deze portretten worden tentoon gesteld bij de officiële afsluiting van het project Dan - naar verwachting op 13 juni - worden ook de uitkom sten gepresenteerd. Geluk is bin nen de hulp- en dienstverlening belangrijk, omdat het sterk 'de kwaliteit van leven' beïnvloedt. Hoe gelukkiger iemand zich voelt, hoe weerbaarder en sterker die in het leven staat. De gemeente Vlis- singen wil de uitkomsten van het onderzoek dan ook analyseren en gebruiken. Met welke maatregelen kan het geluksgevoel van haar in woners vergroot worden? Na het gesprek krijgen de bewoners L een vragenlijst Dennis Karei, docent Social Work en projectleider Geluk By The Sea bij de HZ Ondine van der Vleuten Neeltje Jans Langs de kust bij Neeltje Jans en Westenschouwen zijn zaterdag ochtend zo'n vijftien dode zeekoe ten en alken gevonden. Sterfte onder zeekoeten komt in de winter meer voor, maar mo menteel worden wel heel veel dode en verzwakte zeekoeten gevonden, meldt vinder Jaap van der Hiele uit Middelburg. ,,Pas nog zeventig op Ameland en zo'n veertig op Ter schelling." Mogelijk gaat het om een ziekte, zoals vogelgriep of om verhonge ring. Onderzoekers sluiten echter niet uit dat er een verband is met de containerramp met de MSC Zoë vorige maand. Wie dode vogels vindt, kan die opsturen naar Wageningen Biove- terinary Research, Dutch Wildlife Health Centre en Wageningen Ma rine Research (0317-480900). Zij onderzoeken de doodsoorzaken. Ook de Zeeuwse zeekoeten en al ken zijn opgestuurd, geeft Van der Hiele aan. Belangrijk om te weten: ook ver zwakte dieren kunnen nog hard pikken. Aangeraden wordt de vo gels eerst met een lap of kleding stuk te bedekken en dan pas op te pakken. Meer informatie staat op de website van Wageningen Marine Research. Zoektocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16