Aantal meeuwen, strandplevieren en visdieven loopt dramatisch terug Wil je een goed salaris? Ga werken in de zeevaart »P20 De jaarlijkse show van de Middelburgse dansschool Dazzle had een bijzonder tintje. Er werd dit weekend gedanst in het gerenoveerde theater in Middelburg. Met een nieuwe vloer en nieuw licht. Mede daardoor zagen de honderden toeschouwers een knallend optreden. Voor de vierde keer sinds 1997 zijn in het Verdronken Land van Saef tinghe de broedvogels geteld. De laatste keer was in 2012. Vooral bij de kustbroedvogels is een sterke af name te zien. Soorten als de bont- bekplevier, strandplevier, storm- meeuw, zwartkopmeeuw en geel- pootmeeuw zijn zelfs geheel als broedvogel verdwenen. Sterk afge nomen zijn onder meer de zilver meeuw, kokmeeuw en visdief. Ook de voor Saeftinghe typerende ture luur is afgenomen, van 1492 in 2006 naar 698. Rovers Niet toevallig gaat deze afname ge paard met de opkomst van de vos. De onderzoekers houden dit roof dier voor een groot deel verant woordelijk voor het verdwijnen van de meeste soorten. De laatste zes jaar is de vos in het broedseizoen nagenoeg in het gehele gebied te zien. Ook andere vogels die op de grond broeden en daarom al snel ten prooi vallen aan rovers, laten sterke afnames zien. Daaronder val len grote Canadese gans, bergeend en wilde eend. Positiefis de toename van rietvo gels, dankzij de steeds maar groei ende rietvelden in Saeftinghe. Er is een stijging in het aantal territoria van baardman, kleine karekiet, riet gors, rietzanger, snor, springhaan zanger en waterral. Zo'n territo rium is een leefgebied dat door een vogel of groep vogels tegen soortge noten wordt verdedigd en waarbin nen zij hun voedsel vinden en jon gen verzorgen. De populatie baard mannen is een van de grotere van de Benelux, goed voor 18 procent van alle Nederlandse baardman nen. Onderzoekers namen daarnaast bijzondere soorten waar als kwar telkoning en porseleinhoen. Voor de graszanger is Saefthinghe hét bolwerk van Nederland, met 54 leefgebieden. Dat is grotendeels te danken aan de instroom van zuide- De laatste zes jaar is de vos in het broedseizoen nagenoeg in het hele gebied te zien lijker populaties. Ook blijven door de zachte winters meer overwin terende vogels in leven. Al eind maart bevolkten de eerste groepen graszangers territoria, piekend naar mei en juni. Vroeger werden de meeste territoria pas van eind juli tot in september genoteerd. Saeftinghe is in de loop der jaren iets soortenrijker geworden, al stokte die trend in 2018. Werden er in 1997 vijftig soorten geteld, in 2004 waren dat er al 63 en in 2012 67. Het afgelopen jaar daalde dat aantal licht tot 62. Dat komt door het ver dwijnen van enkele meeuwensoor ten, pionier-kustbroedvogels en ander vogels die aan de randen van het gebied broeden. I maandag 4 februari 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO RUBEN OREEL Vos slacht vogels Saeftinghe af Het aantal broedvogels in Saef tinghe loopt dramatisch terug. Het gaat vooral om meeuwen en visdieven. De strandplevier en nog een aantal bijzondere meeuwensoorten zijn inmiddels helemaal verdwenen. Grote boosdoener is de vos. Ondine van der Vleuten Nieuw-Namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15