\^m ECONOMIE 13 'Nieuwe regels eisen aanvullende afspraken' r AAN HET WERK Prioriteiten zijn de heilige graal van productiviteit en stressvaardigheid. Ze zijn het antwoord op zo ongeveer alles: hoe deel ik mijn tijd efficiënt in, hoe zorg ik ervoor dat ik stop met uitstellen? Hoe krijg ik die perfecte work-life balance? Simpel: duidelijke prioriteiten stellen! Klinkt allemaal geweldig, maar helaas is de praktijk vaak een stuk minder eenvoudig. Hoe goed jij je prioriteiten voor je eigen werk ook op een rij hebt, elke dag zijn er wel dingen die om je aandacht smeken. Wat doe je bij voorbeeld wanneer er opeens een collega aan je bureau staat met een acute vraag, of wanneer je ongevraagd wordt ingedeeld in een vergadering? Wat doe je met een verzoek om in je vrije tijd voor een collega in te vallen, of met het mailtje met dat opeens promi nent in je inbox staat? Een eenvoudige methode om in zulke situ aties je prioriteiten te bepalen, leerde ik van een bevriende coach. Telkens als je twijfelt over de vraag of een taak, verzoek of vraag belangrijk genoeg is om je mee bezig te hou den, stel je jezelf de volgende vraag: 'Moet ik dit nü doen?' Deze op het oog eenvoudige vraag is eigenlijk een soort Inspector Gadget achtig hulpmiddel, want hij bestaat uit vier delen, waarbij je de klemtoon steeds ergens anders legt. De eerste vraag is: MOET ik dit nu doen? Ben ik hiertoe verplicht of mag ik zelf kiezen? Mag ik hier 'nee' tegen zeggen? En zo ja: wiï ik dit dan eigenlijk wel? Het tweede onder deel is: moet IK dit nu doen? Ben ik hiervoor de juiste of de enige persoon, of zou ik dit ook door iemand anders kunnen laten doen? Vervolgvraag: bestaat er misschien een slimme manier om de taak te delegeren? Derde deel: moet ik DIT nu doen? Kan ik mijn tijd niet beter investeren in iets wat meer prioriteit heeft? Is dit echt de verstandigste besteding van mijn kostbare tijd en aandacht op dit moment? En tot slot: moet ik dit NU doen? Is dit echt het ding waar ik op dit moment het beste mijn tijd en aandacht aan kan besteden? Moet dit nü gebeuren of kan het best nog even wach ten? Is er iets wat nu belangrijker is? Moet dit nu gebeuren of kan het best nog even wachten? Is er iets wat nu zwaarder weegt? Als een van de antwoorden op deze magische vraag 'nee' is, dan is het niet iets waar je je nu op dit moment druk over hoeft te maken. Je kunt het dan beter negeren, dele geren of desnoods voor later inplannen. Jouw tijd en energie kun je beter ergens anders aan besteden. 'Nigeria onder druk Shell' k\ V 1'^" Als het aan de pensioenfondsen ligt, kan een scheiding pas worden uitgesproken als er goede afspraken zijn gemaakt over de verdeling van de pensioenen. ,,Het pensioen is na het huis vaak het grootste vermo gensbestanddeel dat verdeeld moet worden'', aldus Mandy Ros van de Pensioenfederatie, de koepel van pensioenfondsen. In de praktijk wordt er vaak niets geregeld. De scheidende echtelie den hebben wel andere dingen aan hun hoofd, zoals de omgangsrege ling met de kinderen. Ook bij de scheidingsprofessionals is vaak geen aandacht voor het pensioen. De huidige situatie gaat uit van verevening. Dat wil zeggen dat de ex-partner recht heeft op de helft van het pensioen. Daar zitten wat haken en ogen aan. Zo krijgt de ex-partner zijn of haar deel pas uitgekeerd wanneer de ander met pensioen gaat. Bovendien moeten scheidende partijen wel binnen een bepaalde periode melden bij het pensioenfonds dat er sprake is van verdeling van het pensioen. Gebeurt dit niet, dan krijgt de ex- partner niet automatisch zijn of haar deel uitbetaald. Om dat alsnog te regelen, is er vaak weer contact nodig met de voormalige partner, en dat is niet altijd wenselijk. Wetsvoorstel In een nieuw wetsvoorstel wordt de verdeling automatisch geregeld. Als er geen andere afspraken worden gemaakt over de verdeling, krijgt de ex-partner de helft van het pen sioen dat tijdens het huwelijk of samenwonen is opgebouwd. Dat heet conversie. Het verschil met nu is dat die verdeling direct wordt doorgevoerd bij de pensioen uitvoerder. De ex-partner kan ook zelf bepalen wanneer het pensioen ingaat. Hij of zij is niet langer afhan kelijk van het moment waarop hun ex met pensioen gaat. Op papier lijkt het goed geregeld in de toekomst. Toch pleit de Pen sioenfederatie voor een verplicht pensioenplan. ,,Als de partners niets regelen bij scheiding volgt er conversie. Die is onomkeerbaar'', aldus Ros. Afwijkende afspraken moeten tijdig worden gemeld bij de uitvoerder In de huidige situatie gebeurt de verdeling van de pensioenen op initiatief van de scheidende echte lieden. Straks gaat die verdeling automatisch, tenzij andere afspra ken worden gemaakt. Die moeten tijdig worden doorgegeven aan de pensioenuitvoerder. De conversie kan na het uitspreken van de schei ding niet meer worden terug gedraaid. ,,Afwijkende afspraken moeten dus tijdig worden gemeld bij de pensioenuitvoerder'', waar schuwt de Pensioenfederatie. Gedoe Dat kan een hoop gedoe opleveren, vreest de Pensioenfederatie. Schei dingsprofessionals kunnen met een claim worden geconfronteerd, om dat ze bij een scheiding niet hebben gewezen op de mogelijke gevolgen voor het pensioen. En de pensioen uitvoerders krijgen boze en teleur gestelde klanten aan de telefoon. Dat willen ze voorkomen. Met een verplicht pensioenplan bespreken de partijen straks expli ciet wat de mogelijkheden zijn en wat de financiële consequenties zijn van elke keuze. Op het jaarlijks pensioenoverzicht staat straks weliswaar hoe hoog het pensioen wordt na de conversie, maar veel mensen lezen dat overzicht niet. Als direct duidelijk is welk gat er in het pensioen wordt geslagen na een scheiding, kunnen mensen nog zelf maatregelen nemen dat tekort aan te vullen. maandag 4 februari 2019 GO Moet ik c nu doen? Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef het boek Fokking Druk. AMSTERDAM Shell misbruikte het handelsak koord tussen Nederland en Nigeria om een olieveld in han den te krijgen tegen opvallend goede voor waarden. Dat zeggen onder- zoeksorgani- satie Somo en Milieudefensie in een studie naar interne mails van het concern. Er loopt al een strafzaak over de kwestie. SUNDERLAND Zorgen om Nissanfabriek Autofabrikant Nissan gaat het nieuwe model van de X-Trail toch niet in het Britse Sunderland maken. De Ja panners con centreren de productie liever in eigen land. Het nieuws is een schok voor de circa zeven duizend mede werkers in Sun- derland, die be zorgd zijn over de toekomst van hun fabriek. o o i;ivï" w MLl 1 si ft Pensioenplan moet ex behoeden voor ellende De pensioenfondsen en ver zekeraars willen dat er een verplicht pensioenplan komt bij scheidingen. Nu spreken partners vaak niets af over het pensioen en dat kan later tot problemen leiden. Peet Vogels Den Haag -Mandy Ros, Pensioenfederatie Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nummer 1: burn out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: prioriteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13