men. Zeg maar de voorloper van Idols en The Voice. Toen ik vertelde dat ik niet in het Nederlands zong, stelde Phonogram voor een liedje te laten vertalen door Armand. Dat vond ik te gek. Tegelijk dacht ik: na tuurlijk kan ik in het Nederlands zingen. Mijn moeder komt uit Amsterdam. Die kan ik altijd nadoen. Dan verbloem ik mijn zachte g en is er niets aan de hand. Vanaf dat moment zing ik in het Nederlands." Winnaar ,,Begin januari 1969 speelde zat ik op mijn kamer een liedje te spelen toen mijn moe der opgetogen naar boven riep. Ze had een brief opengemaakt, waarin ik werd uitge nodigd voor het Nationale Songfestival, in het Circustheater. Ik weet nog dat ik niet meteen naar beneden ging. Misschien besefte ik de impact niet. De brief die ik terugstuurde, kwam ik laatst nog tegen. Daarin schreef ik dat ik een ander nummer dan De troubadour geschikter achtte. Dat was Mais non monsieur. Misschien kwam het omdat ik dat als laatste had gemaakt. Het laatste liedje vind je meestal het mooist. En het had iets internationaals, vond ik. De troubadour was uiteindelijk nog inter- nationaler. De tekst is geschreven door David Hartsema die ik leerde kennen tij dens een liedjesbeurs. Daar kwamen tekst schrijvers en componisten samen. Met hem ben ik aan de slag gegaan. Een schot in de roos. Toen ik zijn tekst ontving, was ik heel enthousiast. Ik ben meteen naar boven ge gaan om de muziek te componeren en doorgegaan tot in de nacht. Ik wist: dit wordt te gek. Ik weet nog dat ik de slaapka mer binnenliep van mijn ouders, maar die lagen te slapen. Mijn vader mompelde iets van 'hartstikke mooi schatje, ga nu maar lekker slapen'. De troubadour is een voor spelling van mezelf geweest. Ik herkende me in hem. 'Hij zat zo boordevol muziek PASPOORT Helena Hubertina Johanna Kuhr Britannië. Ze ontvangt in november 1969 de Zilveren Harp, een aanmoedigings prijs die voor het eerst wordt uitgereikt. In 1974 krijgt ze een Edison en brengt ze bondscoach Rinus Michels een ode met De generaal, een variant op De trouba dour. Ze wordt benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (2007) en krijgt in 2017 bij de Buma Awards de Lifetime Achieve ment Award voor haar ge hele oeuvre. Privé Geboren 22 februari 1950 in Eindhoven. Opleiding Mulo. Loopbaan Wint in 1967 het Cabaret der Onbekenden en maakt later dat jaar haar televisiedebuut in het VARA-programma Nieuwe Liedjes. Wint vier dagen na haar 19de verjaar dag het Nationaal Songfesti val in het Scheveningse Circustheater. Een maand later, op 29 maart 1969, ze geviert zij ook op het Euro visie Songfestival in Madrid; ze deelt de winst met Spanje, Frankrijk en Groot- Getrouwd met Rob Frank. Twee dochters uit een eerder huwelijk, vier klein kinderen. ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 99