Afzeiken EGBERT JAN Cabaretiers, acteurs, politici, farmaceuten: Egbert Jan heeft het er niet zo op. hekel aan gezeik over geld. Als mijn stiefdochter Manon boodschappen doet, hoefik geen bonnetjes te zien." Femke: ,,Manon doet een opleiding en helpt veel in huis. Financieel hoeft ze niets aan het huishouden bij te dragen." Edward: ,,Ze verdient 300 euro per maand met een bijbaantje in de bakke rij van een supermarkt." Femke: „Boodschappen doen is niet mijn favoriete bezigheid. Ik bestel veel bij Picnic, voor rond de 100 euro per week." Edward: ,,Soms ga ik naar de super markt voor de extra's." Femke: ,,Alles bij elkaar geven we een kleine 600 euro per maand uit aan boodschappen." Edward: ,,We moeten altijd geld achter de hand houden, een arbeidsonge schiktheidsverzekering is in mijn branche niet te regelen. Ik vind dat pen sioen en arbeidsongeschiktheid gere geld zouden moeten worden vanuit de overheid. Ik heb wel een ongevallenver zekering, maar als ik mijn arm breek en uit de roulatie ben, heb ik geen inko men. De WA-verzekering voor stunts kost me jaarlijks zo'n 1000 euro." Femke: ,,Edward houdt de financiën bij. Meestal betaalt hij alles op tijd." Edward: ,,Ik heb weleens een brief van een deurwaarder gekregen omdat ik een rekening vergeten was te betalen. Maar ik hou goed in de gaten dat er genoeg geld is. Soms hebben we een maand waarin het een uitdaging is rond te komen." Femke: ,,Dan gaan we een keer niet drie keer per maand uit eten." Edward: ,,Ik denk dat we met lunches erbij soms wel acht keer per maand bui ten de deur eten." Femke: ,,Je hebt zoveel leuke eetgele- genheden in Leiden." Edward: ,,We betalen 1100 euro huur. Qua inkomen kunnen we makkelijk een huis kopen, maar Femke zit vast aan een koophuis dat ze met haar ex kocht." Femke: „Dat is eigenlijk mijn stomste aankoop geweest." Het afgelopen jaar heb ik, zonder dat dat aanvankelijk de opzet was, wat groeperingen in de gordijnen gejaagd: vooral makelaars, misofonen en vrou wen met een snor. Lekker, man. Een makelaar schreef: een fijn 2019 meneer, en veel succes met het afzeiken van bevolkings groepen. Nou, 's kijken. Cabaretiers. Vrijwel nooit moet ik om ze lachen. Lopen te ijsberen op een podium met surrealistisch decor, kletsnat van het zweet. Altijd boven hun theewater. Stem een register te hoog. En heel even een olijke blik naar een denkbeeldige toeschouwer: kijk mij toch eens leuk doen! Nauwelijks timing, een lange golf wisecracks kotsen ze uit; toe maar, toe maar. Zo, eens zien. Acteurs. Misschien vooral die van vroe ger, de Jeroen Krabbés, de Rutger Hauers, de Derek de Lints. Man nen die speelden in zwaar over schatte filmproducties als Turks fruit, Spetters, De vierde man, Sol daat van Oranje, De aanslag. Een Rutger Hauer had in zijn dagen toch zeker twee soorten mimiek in huis: boos en beteuterd. Eh, wie nog meer. Politici. Mark Rutte tijdens zijn eerste publieke optreden na de jaarwis seling, over geweld tegen hulp verleners: 'Ik zou ze in elkaar wil len slaan, de lui die dat doen'. Kranig. Maar maatregelen nemen, of een aanzet daartoe? Nee, we moeten 'als samenleving een antwoord formuleren'. Je ziet het voor je. Afgevaardigden uit alle lagen van de bevolking en het maatschappelijk middenveld komen bij elkaar in Rotterdam Ahoy en formuleren samen na uren van debat een vernietigend antwoord: 'Relschoppers, niet meer doen, hoor!' Even denken Mensen die genoeg hebben van #MeToo. Het is inmiddels alweer zo in om genoeg te hebben van #Me- Too, dat ik het zat ben. Dat ge dram over 'doorgeslagen'. Laten we #MeToo nieuw leven inbla zen en het goede behouden. Leve ons, de zwijgende meerderheid van saaie, maar correcte mannen. En verder: gebedsgenezers, BN'ers, mensen die hun auto pal voor mijn huis parkeren, belas tinginspecteurs, farmaceuten, vuurwerkverkopers, snackbar houders die de afgekoelde frieten nog een keer in de olie gooien. Bevolkingsgroepen af zeiken - echt 'mijn ding', ook in gezelschap. Laatst zei iemand: ,,Nu snap ik waarom jij in je eentje woont in een huis met drie verdie pingen." Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95