Mobiel INHOUD VOORWOORD Fotograaf Isabella Rozendaal ging tien jaar op jacht ^'Ik regel mijn dates gewoon in het echte leven, niet via Tinder' Mark Roos (50) stond voor het eerst op ski's - en vond het leuk Ooit mocht ik voor een klus naar Frankrijk. Het was eind jaren 90. Ik werkte voor een krant en mijn redactie telde twaalf mensen. Samen hadden we één beeldscherm met internet en één mobiele telefoon. 'De gsm' noemden we die. D e gsm lag onder in de bureaulade van de chef, en werd pas onder de rotzooi vandaan getrokken als er een collega voor een verhaal naar het buitenland vertrok. Eenmaal op de hotelkamer in Parijs, haalde ik het ding uit zijn doosje, plugde het oplaadsnoer in het contact en belde gezellig een vriendin. En toen nog een, en nog een. Toen ik weer op de redactie zat, vroeg de hoofdredacteur of ik even met hem mee wilde lopen. Op zijn kamer liet hij een telefoonnota zien van 600 gulden. En dat hij maar hoopte dat het 'belangrijk nieuws' was geweest wat ik te vertellen had gehad. Kent u dat filmpje uit 1998 waarin Frans Bromet Nederlanders vraagt of ze een mobiele telefoon zouden willen? Het staat op YouTube en het is, met de kennis van nu, hilarisch. Bijna niemand dacht ooit een mobiel aan te schaffen. Want waar zou je die nu voor nodig hebben? Het leek mensen ook vervelend om steeds bereikbaar te zijn. Mij ook. En toch schafte ik in 1999 een exemplaar aan. Ik noemde haar Toos. Toos en ik hadden een vrij koele, maar verder prima verstandhouding. Een jaar of tien geleden kreeg ik van mijn werkgever een iPhone. Het was mijn eerste smartphone en ik was de koning te rijk. Wat ik nooit had kunnen bedenken, is dat veel meer dan mijn halve leven in dat dingetje zou belan den. Van agenda tot foto's, van muziek tot boodschappenlijst. En zes keer per dag vertelt- ie dat ik een glas water moet drinken. Het gaat te ver, denk ik weieens. En die gedachte hebben meer mensen. Fotograaf Shody Careman (trotse geen-smartphonebezit- ter) en journalist Jette Pelle mans zochten mensen op die geen smartphone (meer) hebben. Ik moet zeggen: inspirerend! 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Lenny Kuhr 14 Fijn Spul 15 BV De Liefde 16 Geen smartphone 22 Op jacht 28 Vliegschaamte 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Bart Jansen, Janneke Koorevaar Medewerkers Nadine Ancher, Edith Andriesse, Monica Beek, Shody Careman, Suzanne Eijgenraam, Vivian de Gier, Ronald Giphart, Annet de Groot, Karlijn van Houwelingen, Joost Hoving, Dennis Jansen, Annemarie Kleywegt, Rianne van der Molen, Jette Pellemans, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Pim Ras, Egbert Jan Riethof, Isabella Rozendaal, Peter Sierksma, Studio Ski, Erik Smits, Pam van der Veen Reageren? magazine@persgroep.nl Instagram IÜJ @admagazine_ EFacebook @admagazine De foto op de voorkant is gemaakt door Erik Smits Anniek van den Brand ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91