m. T4 f 8 NIEUWS Op 8 februari is het precies 8070 dagen geleden dat de laatste Elfstedentocht werd verreden. Niet eerder was het zo lang wachten op een nieuwe Tocht der Tochten. Komt die er ooit nog? De echte Fries twijfelt niet, maar het ziet er somber uit. ELFSTEDENTOCHT OPWARMING k heb geen goed nieuws.'' De I ijsdikte is in 2012 van zijn ge zicht af te lezen als Wiebe Wieling van het Elfstedenbe- stuur plaatsneemt achter een tafel. Met vijf rake woorden zet hij resoluut een streep door de 16de editie van de Elfstedentocht. Het besluit wordt live op televisie uitgezonden. Weer geen tocht, en dat na vijftien jaar wachten. Iedereen en alles was er klaar voor. Behalve het ijs. Lammert Hingstman (75) uit het Drentse Bronneger trainde al volop. De ex-marathonschaatser had de route zelfs al verkend. Eindelijk zou hij zijn felbegeerde kruisje halen. De enige prijs die nog ontbreekt in zijn kast, ondanks zijn deelnames in 1985, 1986 en 1997. Pech achtervolgde hem al die keren. Zijn eerste en laatste edi tie kwam hij te laat over de finish, de tweede keer brak hij zijn been. 2012 zou zijn jaar worden. Nu kon hij eindelijk revanche nemen en afre kenen met zijn vrienden die hem al jaren uitlachten. Totdat Wiebe Wie ling zijn woorden uitsprak na die ene vraag die heel Nederland al dagen in de greep hield. ,,Wat was ik daar ziek van.'' Balk Friesland, nee heel Nederland snakte naar een nieuwe Elfstedentocht, weet Auke Hylkema, destijds rayon hoofd van Balk. Als de herinnering aan die paar hectische dagen er gens levend wordt gehouden, dan is het wel hier. Op de buitenmuur van zijn woning, met uitzicht op het riviertje De Luts in Balk, hangt een gigantisch grote foto, genomen op maandag 3 februari 2012. Te zien zijn zo'n dertig ijsfanaten die in de weer zijn met sneeuwschuivers om het ijs op De Luts, dwars door Balk, schoon te vegen. De kwaliteit van het bevroren water in en rond Balk is een van de spelbrekers van het Elfste- denfeest. Lang wilde het riviertje niet dichtgroeien door te sterke wind, maar nu er eindelijk een dun laagje van 4 centimeter op ligt, ver prutst sneeuw de pret. Hylkema: ,,Het ijs was nog te dun om het met machines schoon te maken. Maar als de sneeuw er niet af ging, maakten we zeker geen kans. Uiteindelijk hebben we met honderden vrijwilli gers sneeuw staan schuiven.'' De ultieme poging om de schaat sers toch van start te kunnen laten gaan, blijkt niet genoeg. De wind houdt ook nog andere wateren rond Balk open. Niet eerder wa ren ze sinds 1997 zo dicht bij een nieuwe Elfstedentocht, maar het mag niet zo zijn. Auke Hylkema baalt nu nog. ,,We hebben er alles aan gedaan. Dan kun je er alleen maar vrede mee hebben. Maar zonde was het wel.'' Hij troost zich met de gedachte dat het vast nog wel een keer zal gebeuren. Nog eentje De Friese weerman Piet Paulusma houdt zijn hoop en die van nog ruim een half miljoen Friezen graag levend. Binnen tien jaar kan echt een Elfstedentocht worden verreden, voor spelde hij drie jaar geleden al. En dat denkt hij nog steeds, ook al warmt de aarde heel langzaam op. ,,Die opwar ming geeft extremen in het weer. Dat betekent dat er ook kans is op koude extremen. In 1997 is er ook nog een Elfstedentocht gereden. Toen was de opwarming al volop gaande. Ik ga er dus vanuit dat er nog zeker één komt.'' Maar zo optimistisch als Paulusma is zeker niet iedere weerkundige. Me teoroloog Gerrit Hiemstra ziet het heel somber in, al zou hij in zijn hart dolgraag willen dat het anders was. Zeker nu hij langs de route komt te wonen. ,,Maar als ik heel eerlijk ben, denk ik niet dat het er nog van komt.'' Het KNMI becijferde al eens dat er vorige eeuw elke winter 15 procent kans was op een Elfstedentocht. In middels ligt dat percentage rond de 6 procent. In 2050 is de kans ergens tussen 2 en 0,2 procent. Rond 2100 zal dat nog lager zijn. De opwarming van de aarde is ook volgens het KNMI de grootste boosdoener. De Elfstedentocht was met' vijftien edities al een zeldzaamheid en zal al leen nog maar zeldzamer worden, denkt Hiemstra. Toch is er volgens hem nog wel een sprankje hoop. .Het is denkbaar dat door de klimaatver andering de golfstroom van de ocea nen verandert. Als het ijs bij Groen land smelt worden de temperatuur verschillen tussen de warmste en koudste plekken op aarde kleiner. Dat zou ertoe kun nen leiden dat de warme golf stroom zwakker wordt. ,,Die warme zaterdag 2 februari 2019 GO Iedereen is er klaar Raymond Boere Minne Hoekstra, win naar van de eerste Elfstedentocht in 1909. m Lammert Hingstman haalde driemaal de finish niet. FOTO CORNE SPARIDAENS i Hindeloopen, 1997. De vijfde stempelplaats. foto Kippa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8