Naar de vaantjes na een halfuur babyzwemmen 1 Lekker makkelijk Groentechips zijn gewoon vette, zoute, gefrituurde schijffes Dan kakt ze natuurlijk in haar zwemluier zodat alles weer uit kan 9 Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. De afgelopen twee jaar probeerde Nynke babyzwemmen. Ze hoopt dat die investering zich uitbetaalt in de vorm van minder zwemlessen. 450 gram groente en fruit is wel veel. Hoe komen we daaraan? ,,De enige oplossing is om de hele dag door groente en fruit te eten. Neem 's ochtends een stuk fruit bij je yoghurt, tijdens de lunch een salade of een kop soep en ga 's avonds los met lekker veel groente op je bord. Wortels uit de oven met een beetje olijfolie en komijnzaad zijn bijvoor beeld heerlijk." Groentechips mogen geloof ik niet bij die 450 gram worden opgeteld, hè? ,,Nee, helaas. Groentechips klinkt misschien als een gezonde keus, maar het blijven gewoon gefrituurde schijfjes die veel calorieën, vet en zout bevatten. Groenten bevatten natuurlijk vitamines, maar die gaan door het frituren grotendeels verlo- Voor Steffi Haazen werkt de 80/20-regel heel goed. ren. Het zou wel mooi zijn als men sen door die groentechips eens biet of pastinaak proeven en denken: wat lekker, misschien kan ik eens pasti- naak uit de oven maken." Tot slot: heb je nog een 'million dollar' voedingstip? ,,Wat voor mij al jaren heel goed werkt, is mijn 80/20-regel: 80 pro cent van de tijd eet ik gezond en voedzaam, die andere 20 procent is om te genieten van lekkere dingen. Want jezelf opleggen dat je nooit meer een taartje mag, doet je er jmst naar verlangen. Die 20 procent- regel haalt de druk ervan af dat altijd alles perfect moet zijn. Wel zo pret tig.'' Ten minste houdbaar tot; Van suikers tot glutenvrij en van E-nummers tot keurmerken van Steffi Haazen ver schijnt bij uitgeverij Carrera (€17). In basis is babyzwemmen hele maal geen lifehack waarmee je je leven als jonge ouder makkelijker maakt. Want zwemmen met een baby ^s helemaal niet makkelijk. Het is topsport. Het is te warm in het subtropisch zwemparadijs, je probeert een baby in een klein badpakje te wurmen. Je loopt paars aan terwijl je de zwemvleu- geltjes opblaast. Dan kakt ze na tuurlijk in haar zwemluier zodat alles weer uit kan. En als je dan uiteindelijk je baby helemaal babyzwemproof hebt gemaakt, kom je erachter dat je zelf nog in je normale kleren staat. Baby weer in de maxicosi, baby huilen, jij samen met baby in zo'n piepklein kleedhokje. Als iedereen aange kleed is moet je nog zonder je nek te breken - of die van je kind - het bad zien te bereiken, om vervolgens een halfuur lang met allemaal andere volwassen men sen 'zo gaat de molen' te zingen terwijl iedereen een kind in het water laat spetteren. Het ergste onderdeel bij onze babyzwemlessen is het voorstel rondje. Want dan moet je je kind voor je houden en naar een andere ouder toezwemmen, en dan 'hallo, ik ben Janne, wie ben jij?' zeggen. En dat die andere vader of moeder dan ook de naam van zijn of haar kind zegt. Mijn man weigert dat, maar ik ben zo'n sukkel die altijd precies doet wat de juf zegt. Enfin, een half uur spetterplezier, en daarna mag je aan de militaire operatie beginnen om jezelf en je kind weer afgedroogd en aange kleed te krijgen. Wij doen na elke zwemles altijd een dutje van een uur of drie, aangezien iedereen na een les van een halfuur helemaal naar de vaantjes is. Ouders én kin deren. Waarom gaat een ouder dan in vredesnaam babyzwemmen met het kroost? Omdat het halve uur in het water echt alles waard is. Het is magisch om te zien hoe een baby instinctief precies weet wat het in het water moet doen. Alsof ze weer in de baarmoeder dobbert. En het is zo fantastisch om te zien hoeveel progressie ze boekt. Onze dochter heeft er inmiddels twee jaar baby- en peuterzwemmen op zitten, en ze weet precies wat ze in het water moet doen. Ze voelt zich er vrij, ze geniet onwijs. Ze gaat kopje onder zonder te huilen. En die lifehack? Hopelijk krijgen we die over een paar jaar, wanneer de kinderen écht op zwemles moeten. Hopelijk hebben ze dan zo'n enorme voorsprong op al die kinderen die op zaterdagochtend nooit met hun ouders in het water lagen, dat ze binnen no time hun zwemdiploma's hebben. Dat zou een fantastische beloning zijn voor al die keren dat ik een halfnat, doodmoe kind in een maxicosi heb staan wurmen. -Nynke de Jong Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 FOTO JOOST HOVING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81