Er is leven na de verslaving Tot haar 28ste was Loïs Bisschop alcoholist. Nu, zes jaar en twee boeken over het onderwerp later, drinkt ze geen druppel meer. ,,Ik had nooit gedacht dat ik zonder alcohol gelukkig kon worden.'' Tip 1: Kun je niet zonder alcohol, dan heb je een probleem. Accepteer dat Tip 2: Besef dat je ook een leuk weekend kunt hebben zonder te zuipen Tip 3: Zie in dat te veel drinken niet normaal is, ook al zie je overal reclames voor drank 5 Compleet beneveld het fiet senhok uitklimmen, je ex uitschelden, niet meer weten hoe je de avond er voor bent thuisgekomen. Loïs Bisschop (34) leefde jarenlang met een structureel alcoholprobleem. Zelf had ze, tot ze instortte op haar 28ste, niet in de gaten dat het ravijn naderde. Toen een collega haar wees op haar alcoholisme werd ze furieus. ,,Ik een alcoholprobleem? Mijn col lega had een zeikprobleem." Bisschop zit tijdens het interview aan de jasmijnthee. ,,Daar ben ik tegenwoordig dol op'', zegt ze. ,,Sinds ik niet meer drink, is er een knop bij me om. Eén drankje drinken gaat echt niet, dan ga ik onherroepelijk weer voor de bijl. Ja, ik ben een alcoholist, dat zal ik vermoedelijk ook altijd blijven, en ik ben niet de enige.'' Daarom schreef Bisschop Ik drink niet meer. ,,Ik wilde dit onderwerp bespreekbaar maken, omdat mijn verhaal niet op zichzelf staat.'' Qua taalgebruik is het een rauw, ongepo lijst boek. Het ruige uitgaansleven van Bisschop echoot erin na. De ras- echte Amsterdamse neemt geen blad voor de mond en vertelt onomwon den wat ze allemaal meemaakte toen ze als student begon te drinken. Met humoristische observaties ('De Jelli- nek is de H&M van de afkickcentra') wordt de lezer meegezogen in Bis schops verbazingwekkend wilde we reld van uitgaan, feestjes, dansen, tongen tot in de vroege uurtjes en rusteloosheid. Afkicken Als lezer krijg je al snel het gevoel dat deze levensstijl zijn tol moet eisen, maar als je er middenin zit werkt het kennelijk anders. ,,Dat is dan ook mijn belangrijkste tip voor mensen die niet zonder drank kunnen: accep teer dat je een alcoholist bent. Op het moment dat je niet zonder kunt, heb je een probleem. Erken je die afhan kelijkheid, dan ben je al een heel eind. Ik schaamde me kapot! Afkicken van alcohol is extreem zwaar, zowel emotioneel als geeste lijk. Je voelt je ongelooflijk kwetsbaar. De opmerkingen die je soms naar je hoofd krijgt... Vrienden die je vertel len dat het toch wel meeviel met hoeveel je dronk, die je vijf jaar gele den leuker vonden. Niet voor niets verwaterde 90 procent van die vriendschappen nadat ik stopte met drinken.'' Die sociale druk blijft ze voelen. Als ze lezingen over het onderwerp geeft, vragen mensen Bisschop vaak hoe ze haar weekends tegenwoordig doorkomt. ,,Alsof dat alleen zou kun nen met drank! Lange tijd heb ik dat natuurlijk ook gedacht. Ik werkte in de horeca, ging vooral om met men sen die dronken en drugs gebruikten en ik kom uit een familie waar versla vingen niet ongewoon zijn. Boven dien begon ik met drinken om mijn intrinsieke onzekerheid over bijna alles te maskeren, ik dronk mezelf letterlijk moed in. Maar mijn leven is nu veel leuker dan mét alcohol. Echter en puurder.'' Jellinek De weg naar het afkicken was een zoektocht. Zo ging Bisschop onder meer naar alcoholkliniek J ellinek, waar ze zich een nummer voelde en een begeleidster kreeg aangewezen die ze tijdens het uitgaan straalbezo pen tegenkwam. Een andere therapeut, beschrijft Bisschop, vraagt haar bij binnen komst of ze iets wil drinken. Ze besloot haar verslaving zelf aan te pakken, hoewel ze goede hulp zoe ken iedereen aanraadt. ,,Ik heb mijn alcoholisme op mijn eigen manier overwonnen. In de Jellinek had ik te weinig vertrouwen. Maar het is retemoeilijk. Je bent je grote vriend - alcohol - kwijt en dat is eenzaam. Het is een kwestie van acceptatie, je emoties toelaten en heel goed voor jezelf zorgen voordat je beter wordt.'' Smeermiddel Bisschop vergelijkt het afkicken met liefdesverdriet. De meeste mensen kunnen het niet alleen. Ze maakt zich kwaad om alcoholreclames op tv. ,,Het is toch te zot voor woorden dat die telkens langskomen? Een kater vinden we niet raar, daar lachen we om. Ik keek toen ik dronk regel matig naar de tv-serie Gooische Vrouwen, waar de witte wijn rijkelijk vloeit. Dan dacht ik: zie je wel? Drin ken is heel normaal. Een van de rede nen om zo openhartig te schrijven over wat ik meemaakte is dat ik vind dat we fundamenteel anders zouden moeten kijken naar de rol van alco hol. Alcohol is in Nederland het smeermiddel van de samenleving.'' Het blijft vechten, ook nu nog. ,,Of ik ooit weer zal drinken weet ik niet. Vooral als ik iets moeilijks meemaak, activeren mijn hersenen altijd de drang. Vroeger dronk ik dan twee flessen weg, nu doe ik geen ruk. Ik zit op de bank en accepteer dat ik even door een moeilijke peri ode heen moet. Stapavondjes probeer ik te vermijden. Dat mijn vriendin nen wél drinken, kan ik hebben. Soms ruik ik stiekem even in hun glas.'' GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 RONIT PALACHE Weg van de drank Loïs Bisschop: „Stoppen met drin ken is retemoeilijk. Je bent je grote vriend kwijt en dat is eenzaam.'' FOTO SHODY CAREMAN mlk drink niet meer van Loïs Bisschop is verschenen bij Uitgeverij Spec trum (€15).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77