De savanne van de vensterbank Zuinig VANDAAG? ELKE DAG 16:45 Eigen tuin eerst Romke van de Kaa De bej aardenorchidee is een taaie rakker. Maar er zijn meer planten die zich senang voelen boven de radiator, weet Romke van de Kaa. KANAAL 24 24Kitchen.nl Tuingoeroe Romke van de Kaa laat de tuin even met rust. Hij weet ook veel van kamerplanten. is eenmaal in de maand bewateren genoeg en 's zomers kun je dit opvoe ren tot eens in de twee weken. De ideale plant voor mensen die vaak uithuizig zijn. Er bestaan meer plan ten die woestijnroos worden ge noemd, maar die zijn zonder uitzon dering lastiger in de omgang dan de kalanchoë. Dan hebben we nog de cowboy cactus. Dat is helemaal geen cactus. Het is een plant uit de wolfsmelk- familie, maar het silhouet komt over een met dat van de cactus uit wes terns. Geen goedkope plant, deze euphorbia ingens, zoals-ie officieel heet, maar wel een investering voor het leven. De cowboycactus heeft aan eenmaal in de maand water genoeg. Tot slot: er zijn weinig planten die je aan het lachen maken, maar cras- sula 'hottentot' is een komisch ven sterbankplantje met dikke blaadjes die als kralen aan de bladstengels ge regen lijken. In die kraaltjes kan hij veel vocht opslaan. De afstammelingen van het Afri kaanse Hottentotten-volk worden overigens liever 'Khoi' genoemd. Met symmetrie moet je voorzichtig zijn. Plant twee bolcatalpa's aan weerszijden van de oprit en je zult zien dat er één doodgaat. Twee buxusbollen bij de voordeur: de één doet het altijd beter dan de ander. Het nastreven van symmetrie is vra gen om ellende. Het toppunt van symmetrie vind je op de vensterbank, waar meestal twee dezelfde planten in twee de zelfde sierpotten voor de vitrage staan. Of soms zelfs vier dezelfde planten, of zes. Ook dit is vragen om moeilijkheden. De ene plant zal har der groeien dan de andere. Sommige mensen laten hun sierpotten daarom maar leeg. Zo'n rijtje dezelfde planten op de vensterbank vind ik een vreem de mode. Je hangt toch ook geen rijtje van dezelfde schilderijen aan de muur? eenvormigheid uit nood geboren. Als er één plaats in huis is waar plan ten voor proble men zorgen, dan is het wel de venster bank, zeker als daar onder 's winters ook nog de radiator loeit. Natuurlijk is een ven sterbank op het noor den heel anders dan eentje op het zuiden, maar alle vensterban- ken hebben één ding gemeen: de lucht is er zo droog als op de sa vanne. Misschien dat dit verandert als we straks allemaal onze huizen verwarmen met een warmtepomp, maar dat zie ik voorlopig niet gebeuren. Die monotonie op de vensterbank kan ook te maken hebben met een gebrek aan mogelijkheden: je zet daar de enige plant die in le ven blijft. Vroeger was dat de chris tusdoorn, tegenwoordig de bejaardenorchidee. Hoe hoog je de thermostaat ook zet, die blijft vrolijk door leven en bloeien. Maar er is meer mo gelijk, boven de radiator. Een gemakkelijke plant is de woestijnroos, kalanchoë thyrsiflora. Met een roos heeft de plant weinig te maken. De woes tijnroos is een vet- plant met grote grijze, peddelvormige blade ren die in de zon een rode blos krijgen. Hij is lastig dood te krijgen. De enige manier waardoor je hem om zeep helpt is te véél water geven. 's Winters Kitchen f 24kitchen 24kitchen nl 24kitchen ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 GO De cowboycactus (geen cactus) is een investering voor het leven. Misschien is de 24' WAT ETEN WE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76