Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd Ze woont in het Brabantse dorp Wouw, maar is geboren en getogen in Hoek. Nu Eveline Jansen (34) Zeeland al 16 jaar heeft verlaten staat ze pas stil bij de luxe positie om op te groeien omringd door rust en ruimte. Ik behandelde één van de geiten maar als 'mijn paard'. Ik ging ermee wandelen 21 Als tiener vond ze Zeeuws-Vlaanderen 'ontzettend saai'. Ze kon niet wachten het ouderlijk huis in te ruilen voor een studentenkamer in het Belgische Gent. ,,Het laatste jaar in Hoek kon ik het wel van de daken schreeuwen: Er is hier niets te beleven! Pas nu kan ik mijn jeugd op waarde schatten en koes ter ik juist vele dierbare herinne ringen aan een onbezorgde tijd." Eveline denkt terug aan haar jaren op het Zwin College. ,,Daar hin gen jassen, tassen en helmen ge woon aan de kapstok. Het kwam niet in je op dat iemand anders jouw spullen mee kon nemen. In Hoek was alles zo onschuldig en iedereen vertrouwde elkaar." De meeste herinneringen heeft Eveline aan de jaren dat het gezin net buiten het Hoek woonde op een industrieterrein. ,,Mijn vader werkte in loondienst en had daar naast een eigen bedrijf, Kent Elec tronics. Hij verkocht alle toebeho ren voor radioamateurs, dat was zijn levenswerk. De eerste jaren na mijn geboorte woonden we in een rijtjeshuis en de zolder stond vol met spullen voor mijn vaders be drijf. We struikelden bijna over de ontvangers, buizen, radio's en an dere apparaten. Vandaar dat we zijn verhuisd naar een plek net buiten het dorp, waar mijn vader een loods bouwde speciaal voor zijn radioapparatuur." Rondhangen en spelen in de loods vond Eveline een leuke be zigheid, maar nog liever was ze buiten. ,,Ik heb drie oudere zussen en één jonger broertje. Gezien het grote leeftijdsverschil trok ik vooral mijn eigen plan. Al vroeg werd ik gebombardeerd tot 'chef dieren'. Niet gek, want ik was altijd met dieren in de weer en er schar relden de nodige beesten op ons erf. Ik gaf ze eten en verschoonde de hokken. Mijn grootste droom was een eigen paard, maar als ba sisscholier moest ik me tevreden stellen met geiten, eenden en kip pen. Daarom behandelde ik één van de geiten maar als 'mijn paard'. Ik ging ermee wandelen en deed net of ik zijn hoeven moest uit krabben. Mijn moeder herinnert me daar nog steeds aan." Ook de kippen waren Eveline haar lievelingetjes. ,,Daar liep ik mee onder mijn arm en ik wilde ze leren vliegen. Op een dag beklom ik een hoge stapel pallets en liet de kip los met het idee, nu moet je zelf weg fladderen. Helaas, een paar dagen later was de kip dood. Vliegen bleek niet zo'n goed idee." Het was slechts een incident, want Eveline zorgde goed voor de die ren. Als brugklasser kreeg ze ein delijk haar langverwachte paard. ,,Van onze buurman mochten we een extra stukje gras pachten en ik was helemaal 'happy'. Lekker paardrijden in de polders en mijn moeder die gezellig meefietste. Ondertussen regelmatig bij be vriende boeren 'een bakkie doen' en weer verder. Het toppunt van een onbezorgd leven." Eveline sliep de eerste jaren op de kamer bij haar oudste zus. „Wij schelen negen jaar en omdat zij al vroeg uit huis ging kreeg ik al snel mijn eigen ruimte. Mijn andere twee zussen deelden ook een ka mer en mijn broertje had zijn ei gen plekje van een paar vierkante meter. We hadden niets te klagen met een groot huis en zoveel ruimte buiten." De locatie net buiten Hoek was erg ruimtelijk. Achter het huis la gen de moestuinen en in de verte zag je de fabriek van Dow. ,,Touw- tjespringen met vriendinnen of in de bosjes met pvc-buizen besjes schieten, ik heb heel wat afge speeld. Ook hield ik van crossen op de fiets. Zolang het maar buiten was, vonden mijn ouders het prima. Als ik na een tijdje naar bin nen kwam, zei mijn moeder: 'ga maar weer buiten spelen'. Pas ja ren later snapte ik waarom. Met vijf kinderen in huis die allemaal vriendjes en vriendinnetjes mee namen werd het binnen veel te druk. We hadden de ruimte buiten te spelen, vandaar dat het enorm werd gestimuleerd." De moeder van Eveline was ac tief in de Hervormde Kerk. De vele kinderactiviteiten die de kerk or ganiseerde speelde een grote rol in het gezin. ,,Ik ben opgegroeid met de knutselclub en het kerkkoor. Ik ben niet meer gelovig, maar draag die periode wel een warm hart toe. Het voelde heel beschermend en het was leuk met leeftijdsgenoot jes te spelen en te zingen." Dier bare herinneringen heeft Eveline ook aan het jubileum van haar ba sisschool. ,,Ik zat op de christelijke school Het Kompas en het 100-ja- rig bestaan werd uitgebreid ge vierd. Alle kinderen mochten in ouderwetse kleding naar school. Dat maakte op ons allemaal diepe indruk." Eveline ging na haar middelbare schooltijd journalistiek studeren in Gent. Ze woonde er zeven jaar, waarna ze zich met haar man set telde in Brabant. Nog regelmatig bezoekt ze haar geboortegrond. ,,Alle drie mijn zussen wonen nog in Zeeuws-Vlaanderen. Ik volg Fa- cebookgroepen over Hoek en de evenementen die voorbijkomen zijn dezelfde als vroeger. Van de kerstboomverbranding tot de Hoekse feesten, er lijkt niets ver anderd." En toch is één ding totaal anders. De manier waarop Eveline naar haar jeugd en naar het dorp kijkt. ,,Dat is enorm versterkt na het overlijden van mijn vader, ander halfjaar geleden. Ik was echt een papa's kindje. Wanneer zo'n be langrijk persoon in je leven weg valt, ga je anders aankijken tegen vroeger. Steeds vaker denk ik, wat heb ik toch een fijne opvoeding ge had en het is bijna jammer dat ik nu pas inzie hoeveel vrijheid ik had. Het geeft me een nostalgisch gevoel dat we met een groot gezin de dorpse sfeer van 'ons kent ons' en de rust en ruimte volledig omarmden. Voor alle onbezorgd heid en liefde in mijn kinderjaren blijf ik mijn ouders voor altijd dankbaar." GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 Ik zie nu pas hoeveel vrijheid ik toen had HANS PUIK Eveline Jansen voor de ouderlijke woning in Hoek. foto peter nicolai Eveline Jansen (rechts) speelde vroeger heel veel buiten. „Touw tjespringen met vriendinnen of in de bosjes met pvc-buizen bes jes schieten." reproductie peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69