Comments likes Peter Meininger, natuurman 'Eerst controleren en dan pas bijstand geven' 18 Peter Meininger kreeg vorig jaar hulde voor zijn werk aan de Flora Zeelandica. Dat succes krijgt een gevleugeld vervolg in de Avifauna Zeelandica. In gesprek met een natuurman. Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Net voor de zomer van vorig jaar kon Peter Meininger (1956) het folie van zijn Flora Zeelandica af pellen. Een monumentaal werk waarin alle planten staan be schreven die ooit in Zeeland groeiden en nog steeds groeien. Hij schreef 'de bulk' van de arti kelen en was eindredacteur. Hij is niet zo van officiële presentaties. Maar deze keer kon hij er niet omheen. Een volle zaal genodigden in de Middelburgse abdij, een strak programma met als klap op de vuurpijl een toespraak, jawel, van hemzelf. ,,Ik was nog niet klaar toen er een man binnenkwam. Goh, wie is dat ook weer, oh ja onze Commissaris van de Koningin, hij is kennelijk te vroeg voor het volgende overleg. Dat dacht ik. Tot het moment dat ik de Goes- sche Diep Fondsprijs kreeg overhandigd. Noem het een oeuvreprijs voor mijn bijdrage aan de kennis van de natuur in Zeeland. Ik was blij, vond het een eer. En ik kon er een e-bike mee aanschaffen." Vrijwilliger Dat was nog niet het slot van 2018. In het najaar was Peter Meininger met zijn Flora - waarvan nu de tweede druk beschikbaar is - genomi neerd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Weer stond hij in de schijnwerpers voor een volle zaal. Hij won net niet, de eer ging naar Franca Treur. Op zijn werkkamer in Vlissingen heeft hij de oorkonde staan die hij toen kreeg uitgereikt voor de 'Beste wetenschappelijke uitgave'. Als we bijna afscheid hebben genomen herinnert hij zich nog net: ,,Ik was in 2018 ook vrijwilliger van het jaar van Floron, de organisatie voor on derzoek naar wilde planten in Nederland. Naar de prijsuitreiking ben ik niet geweest. Ik sta niet zo graag in de belangstelling. Noem het verlegenheid, bescheidenheid." We zitten aan tafel met een natuurman. Hij woont in Vlissingen. De vogeltelpost op de Nolledijk is aan het eind van zijn straat te vin den. ,,In het najaar een toplocatie voor zang- en roofvogels", zegt hij. Dat hij zich zo'n 25 jaar geleden met zijn vrouw Greetje Boerma - ge boren Vlissingse uit Groningse ouders - in de Scheldestad vestigde, heeft zeker met die tel- post te maken. Hij heeft zicht op zijn achter tuin. Twee heggenmussen en drie koolmezen achterin, hij meldt het tussen neus en lippen door terwijl we het nog even over de e-bike hebben. Afvallen ,,Die fiets is welkom. Vroeger sjouwde ik voor mijn werk veel op slikken en platen. Nu heb ik meer een zittend ambtenarenbestaan. We gaan geen gewicht noemen. Maar afvallen, dat is bij mij wel nodig. Sinds 1 oktober volg ik het Pi- oppi-dieet. Dat is genoemd naar een plaatsje in Italië waar de mensen heel oud worden omdat ze gezond eten. Geen pasta en brood, wel fruit en groente. Ook eieren, minimaal tien per week. En een glas rode wijn per dag. Bij mij is dat dan wel een Duvelglas, er zijn grenzen. Ik ben nu ruim tien kilo afgevallen." ,,In Leidschendam, waar ik in 1956 geboren ben, woonden we aan de rand tegen de polder aan. Mijn ouders hadden niks met natuur. Ik wel, slootje springen, nesten zoeken, vanaf mijn tiende jaar was ik geïnteresseerd en verza melde planten, schelpen, vlinders, vleugels, po ten en schedels. Zo ging ik serieus vogels kij ken. Toen ik een jaar of veertien was ben ik mijn waarnemingen op gaan schrijven. We woonden in de buurt van Vlietland, een opge spoten gebied. Mijn eerste getypte verslagjes heb ik laten inbinden, ze staan hier in de boe kenkast: 'Vlietland rapport 1970-1971'. Na de havo ging ik naar de Rijkshogeschool voor Tuin- en Landschapsinrichting in Boskoop. Daar ben ik na twee jaar gestopt omdat ik een ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 GO Dat meer Zeeuwen bijstand terug moeten betalen, omdat ze er geen recht op hadden, is vervelend. Ook al omdat het vaak niet te wijten is aan uitkeringsgerechtigde, maar aan een administratieve vertraging. „Administratieve vertraging? Administratieve puinhoop zal je bedoelen'' Marjoke Klaver reageert fel op de Facebookpagina van de PZC. ,,Ik zit in hetzelfde schuitje. Ze kunnen niet eens onderbouwen waar het terug te vorderen bedrag vandaan komt.'' Jacoba Van De Burgt Knuist komt op voor de gedupeerden: „Eigenlijk moet dat niet kunnen... vertraging... Juist hierdoor kun je denk ik verder in de misère zakken. Immers je krijgt niet voor niets bijstand? Beter éérst kijken of het nodig is en dan pas uitkeren.'' Het Carnaval Festival van de Efteling leverde deze week de nodige discussie op. Het pretpark gaat de attractie verbouwen. De dansende Afrikaanse en Aziatische poppen, die door critici als 'racistisch' en 'discriminerend' worden gezien, gaan op de schop. Het gevolg: honderden Facebookreacties van mensen, die over elkaar heen vielen. Aukje Oosterink: „Diep triest kan het allemaal niet begrijpen in Nederland wat een heisa alles wordt verpest. Onbegrijpelijk dat de Efteling hierin meegaat.'' Met de twintig miljoen die minister Hugo de Jonge beschikbaar stelt voor Arduin kan de stichting de komende jaren flink reorganiseren. Lezers van de PZC-site hebben daar zo hun bedenkingen bij. B. Lagaaij schrijft: ,,Je gunt Arduin - en iedereen, die erbij betrokken is - uiteraard het beste. Maar waarom is het er zo'n (niet alleen) financiële rotzooi geworden? Tien, twintig jaar geleden flonkerde het als landelijk voorbeeld.'' Tom Eijk reageert: „Arduin mocht voor velen wel een voorbeeld lijken, echter men is veel te ver gegaan met het aankopen van panden. Er was op den duur veel te weinig personeel voor al die woningen!!'' Tussen Zeeuwse planten en vogels JAN VAN DAMME U staat nu in Zeeland op de kaart als de man van de Flora Zeelandica. Waar komt die na tuurlijke inslag vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66