'Een verjaardag levert altijd leesvoer op' 16 We strijken neer in de zithoek ter wijl de maandagclub van Jan Lauret aan tafel zit. Een woonhuis met plat dak in de Isaac Beeckmanstraat in Middelburg. Blokkendozen, zoals Lauret zelf zegt. Wie vanuit de hal de woonkamer binnenstapt, ervaart dat niet alleen in oude herenhuizen de plafonds hoog kunnen zijn. Ga maar uit van 3,75 meter. Kamerhoge ramen in de achtergevel bieden zicht op de tuin en de daaraan gren zende vaart. „Ideaal om te schaat sen", wijst Lauret naar het water. De vorst leverde deze winter nog geen ijsvloer op die sterk genoeg was: maximaal 2,5 centimeter terwijl er 4 centimeter nodig is. Op het dressoir staat een foto van Jan op schaatsen, vorig jaar genomen. Hij kreeg de af druk onlangs van een buurtbewo ner voor zijn tachtigste verjaardag. De leesclub deelt zijn enthousi asme: ,,Er zit dynamiek in." Filosofisch Vandaag staat de roman De middag vrouw van Julia Franck op het pro gramma. Na het opwarmrondje, waarin iedereen een willekeurige li teraire vondst te berde kan brengen - vandaar Judith Herzberg en Froukje Ans - geeft gespreksleider Lauret alle deelnemers de gelegen heid om een algemene waardering van De middagvrouw te geven. Riet Roos zegt 'mooi' en geeft een zeven plus. Greet Boertjes komt tot een acht min en is uitvoeriger: ,,Ik vond het wel goed, maar in de stijl wat houterig. Dat kan aan de vertaling liggen." Carin Zuidema dacht aanvanke lijk aan een mager zesje, het mid delste deel pakte haar niet. Omdat ze begin en eind van het boek wel heel sterk vindt, komt ze toch tot een acht. Net als Greet Kalk, die na de proloog eigenlijk niet meer kon stoppen met lezen. Jopie Tevel is ook enthousiast en schat Julia Franck net zo hoog in. Jan Lauret sluit zich daarbij aan: ,,Het boek pakt je bij de strot. Af en toe is het wel te filosofisch, dan gaat het tempo eruit." ,,Ja", zegt Greet Boertjes, ,,dat gesprek tussen Karl en zijn vriendin, dan haak y ik af." Jan: ,,En als ze voor de eerste keer met elkaar naar bed gaan, dan gaan ze elkaar voorle zen." Het boek van Julia Franck speelt na de Tweede Wereldoorlog in het door de Russen bezette Oost-Duitsland. Een moeder van joodse afkomst vlucht naar het Westen en laat haar zoontje op een treinstation achter. Greet Kalk: ,,Ze kon niet meer voor hem zorgen en dacht goed te doen hem zo achter te laten." Jan Lauret: ,,Dat perron zie ik als een drempel. Als je die over bent, hoefje niet meer over je verleden en voorbije daden na te denken." Riet Roos: ,,Het werkt niet om in één keer je verdriet weg te stoppen." Greet Kalk: ,,Er zit een rare zussenliefde in het boek, het lijkt wel incest." Er komen meerdere liefdesaf faires in het verhaal voor. Een man, is de algemene conclusie, kan affaires hebben en wordt een Casanova ge noemd. Jopie Tevel: ,,En als je als vrouw een jonge minnaar hebt, dan ben je meteen een lellebel." Anneke Jakobsen kan niet bij de bijeenkomst aanwezig zijn. Ze heeft wel een recensie van De middagvrouw ingeleverd. Daarin laat ze onder meer weten: ,,Een prachtig boek dat de moeilijkheden laat zien waarmee Duitse joden werden geconfronteerd voor, tijdens en na de oorlog. Ik vond het boeiend van begin tot eind." De bespreking oogst lof. Greet Boertjes sluit het eerste deel van de ochtend af. Ze vertelt wat ze over Julia Franck te weten is gekomen. Jarig Tijd voor koffie en thee. Met cake. Jan was immers jarig. Hij heeft nog meer te vieren. Binnenkort is hij 55 jaar ge trouwd met Joke. Zijn vrouw wordt ook nog eens 75 jaar. Alle reden om een familiebijeenkomst te beleggen op een vakantiepark in Nieuwvliet. Daarmee is Jan even terug aan de kant van de Schelde waar hij vandaan komt. Hij werd geboren in Hoek. Na de Rijkskweekschool - heel bijzon der voor een jongen uit een arbei- dersgezin - was hij zes jaar onderwij zer in Sluiskil. Van daaruit trok hij Nederland in en werd - „rusteloos als ik ben" - ontwikkelaar van leersyste- men bij grote uitgeverijen. In 2001 kwam hij terug naar Zeeland, naar Middelburg: ,,Jokes ouders wonen op de Breeweg en ik heb een zus in Vlis- singen en eentje in Goes." Schrijfader De terugkeer in Zeeland maakte wat los, zijn schrijfader werd aangespro ken. Omroep Zeeland vroeg hem co lumns in het Hoeks voor te dragen. In 2010 bundelde hij die verhaaltjes in Oekse proat. In bejaardenhuizen, voor vrouwenverenigingen, allerlei clubs, hij werd een veelgevraagde entertai ner. Een tweede bundel volgde, Ra diocolumns, die precies bood wat de titel beloofde. Inmiddels heeft hij ook twee romans op zijn naam staan: Mu- ralt en Krom liggen. Het manuscript voor een derde ligt klaar. Semper liber- tas, in de woorden van Jan: ,,De prijs ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 FOTO'S LEX DE MEESTER De leesclub van Jan Lauret komt iedere laatste maandag van de maand bijeen. Boeken op tafel en zeggen wat je van het gelezen boek vindt, is de kern van de lees club. Daarnaast vertellen de leden elkaar ook andere dingen die opvielen op cultuurgebied, zodat ook toneel, film en ook an dere boeken aan bod komen. Aan tafel zitten van links naar rechts: Riet Roos, Jan Lauret, Jopie Tevel, Greet Kalk, Carin Zuidema en Greet Boertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64