Saskia Noort De onttakeling van de romantiek Zo doen zij dat Chinezen maken huis aan kant om Nieuwjaar te vieren VEEL GEDEELD A Het monster dat mensen opvrat, bleek bang voor de kleur rood en geknal 14 Hoe zouden wij het doen, Temptation Island, op een dieet van baco's? Happen naar lucht Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. og een kleine week en dan is het zover: een nieuw seizoen Temptation Island. Je zou het niet verwachten van een feminazi, maar ik tel de da gen af. Niets is heerlijker dan te kijken naar men sen die zo gek zijn om voor het oog der natie hun relatie te grabbel te gooien, met als filosofie dat het een ul tieme test betreft en het hen uiteindelijk sterker zal maken, ook al pakt dat telkens bedroevend slecht uit. Uiteindelijk heeft de liefde er niets mee van doen, en draait alles om het binnenslepen van sponsorcontracten teneinde bil-implantaten, lipfillers, tattoos en extensions met de haren van Indiase kindertjes gratis en voor niets te krijgen, in ruil voor een Insta-post. Maar de weg hiernaartoe is niet alleen van begin tot eind een lust voor het oog, het is ook een ontluisterende les in mensenkennis, of om eerlijk te zijn mannenken- nis. Want waar de deelne mende vrouwen zich direct wenend op de bank storten, knuffelend met een kussen, niet slapend van verlangen naar hun geliefde, zetten de mannen meteen na de in check een fles sterke drank aan de mond, doen een bommetje en verdwijnen in zee met een topless verleid ster. Vreemdgaan, voor de Rosanna's en Deborah's is het een wraakoefening, voor de Nielsen en Mezdi's gaat het over oermannelijke drif ten die anno 2019 nog steeds niet zijn te beteugelen, evenmin als de jaloezie. Het wordt daarom pas echt leuk na de sadistische exer citie die ze kampvuur noe men en waarbij de deelne mers beelden te zien krijgen van hun liefje, starnakel twerkend tegen het kruis van een verleider, die een string naar beneden trekt met zijn grote teen of tongt in het zwembad. Nog leuker wordt het als ook de verlei ders elkaar naar het leven gaan staan, of in hun deli rium gaan geloven in de oprechtheid van hun liefde, en zo doende de toxische cocktail van zon, zee, zuipen en zaad op scherp zetten. Het verschil in beleving, de vrouwen die zich wanen in een tearjerkende soap, de mannen in een videoclip van een of andere rapper. De vrouwen die hun geliefde na één glimp van dronken onbezonnenheid al afschrijven als ware hij de vader van alle kwaad, de mannen die snikkend uitroepen hoe ze dit nu kan doen, die hoer, hij had haar nota bene aan zijn ouders voorgesteld. Maar vooral, en dat maakt het zo heerlijk, de pijnlijke hypocrisie. Kleine kinderen zijn het, verongelijkt wijzend naar de ander, totaal voorbijgaand aan zichzelf. De onttakeling van de romantische liefde, dat is het, een Who's afraid of Viginia Wolf van deze tijd. Nee, blij word je er niet van, maar je ontkomt niet aan het gesprek, de volgende dag. Hoe zouden wij het doen, daar op dat eiland, op een dieet van baco's, omringd door sportver- slaafde heren? Vast niet veel beter. Hoewel ik er wel meer een feestje van zou maken. Zoals de mannen doen. Die heb ben het meestal veel leuker en kijken achteraf wel of er nog iets valt recht te breien. In Nederland lijkt de jaarwisseling alweer een eeuw geleden, maar voor 2 miljard Chinezen begint het nieuwe jaar op 5 februari. Dan moeten alle huizen er spic en span uitzien. BOB VAN HUËT De voorbereiding op het nieuwe jaar is voor Chine zen een serieuze zaak. De dag ervoor nog snel even je huis schoonmaken is not done. Net zoals je op nieuw jaarsdag niet in je huis veegt, geen vuilniszak bui tenzet of je haar gaat was sen. Je wil het vers gearri veerde geluk immers niet verjagen. Gelijk maar twee feiten om veelvoorkomende misver standen weg te nemen on der Nederlanders: 1. Chinees Nieuwjaar valt niet altijd op dezelfde dag. 2. Chinees Nieuwjaar vier je niet één dag, maar twee we ken. Het grootste probleem voor Chinezen in China is om bij al dat gefeest te komen. Want de familie wacht, net zoals hier op eerste en tweede kerstdag. Wie zijn treinticket al niet lang van tevoren heeft gereserveerd, kan de reis in de provincie wel vergeten. 200 miljoen Chinezen stappen deze week in de hogesnelheids treinen en vliegtuigen om het Jaar van het Zwijn in te luiden. Statistisch is dit de grootste menselijke migra tie van het jaar. Het traditionele menu wordt vooral bepaald door de klanken van een gerecht. 'Vis', 'kip' en bepaalde groenten klinken in het Chinees als 'geluk' of syno niemen daarvan, dus daar lust je wel pap van. De prachtige draken- en leeuwendans hoort er na tuurlijk bij. In een lange sliert en met ingestudeerde passen gaan de beesten door het centrum van stad of dorp langs middenstanders die een krop sla in de muil van het monster stoppen. De uitgespuugde sla belooft een jaar van voorspoed. En dat vele rood bij alle fes tiviteiten? Om ook misver stand 3 weg te nemen: dit heeft niets te maken met communisme. Het is de tra ditionele kleur van vreugde en oprechtheid. Volgens de legende was er ooit een monster dat Chinese dorpe lingen opvrat. Tot ze merk ten dat het beest bang was voor de kleur rood en voor geknal. Het monster werd verjaagd en de mensen leef den nog lang en gelukkig. Met dank aan Chi-Chi Lau die met haar familie al 27 jaar betrokken is bij het Chinees Nieuwjaar Festival, zaterdag 9 februari in Den Haag China Town. chineesnieuwjaarfestival.nl In vluchtelingenkamp Deir Al-Ballut in het noorden van Syrië krijgt een meisje met ademhalingsproblemen verse lucht toegediend uit een grote zuurstoftank. Het grensgebied met Turkije is het strijdtoneel van Turkse militairen, Koerden en Syrische rebellen. foto afp ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62