uurtje buiten helpt al' Gekke bekken trekken is goed voor baby's Dit zegt de wetenschap Eureka! Pil kan het verschil maken 'Taal leer je door woorden te horen en die te koppelen aan watje ziet' 'Elke ochtend bij het ontbijt een tabletje slikken is goed' kort, omdat in die leeftijdsperiode de botten een snelle groei doorma ken. Als die te weinig calcium en fosfaat inbouwen, zijn de botten minder sterk. Dat kan leiden tot ra chitis, een skeletaandoening met als gevolg O-benen, een scheve ruggengraat of gebitsproblemen. Rachitis wordt ook de 'Engelse ziekte' genoemd, omdat een tekort aan vitamine D vaak geassocieerd wordt met bedompte Engelse fa briekssteden tijdens de industriële revolutie. Maar het was niet alleen een En gels probleem, blijkt deze week uit promotieonderzoek van fysisch an tropoloog Barbara Veselka (Univer siteit Leiden). Rachitis kwam in voorgaande eeuwen ook vaak in Nederlandse plattelandsgemeen ten voor. Daarbij spelen sociaal-cul turele gebruiken een rol, zegt Ve selka. ,,Veel mensen gingen tot voor kort zeer bedekt gekleed. Vrouwen droegen lange jurken, mannen hadden meestal een hoed of pet op hun hoofd, en ook de kinde- V ren werden vaak als een soort L mini-volwassenen van top tot teen aangekleed." Veselka onderzocht 632 ske- letten op begraafplaatsen. Ze keek naar afwijkingen zoals O-benen, maar ook naar het tandbeen uit kiezen en hoek- tanden. Daaraan is te zien op I welke leeftijd iemand een tekort aan vitamine D heeft opgelopen. ,,Bijéén persoon waren maar liefst zeven periodes van een vi tamine D-tekort zichtbaar, ver moedelijk iedere winter weer. Die man had het niet getroffen.'' Het gaat weliswaar om archeolo gisch onderzoek, maar de uitkom sten zijn volgens Veselka nog steeds relevant. ,,Je kunt mijn onderzoek zien als een waarschuwing voor wat de ziekte kan aanrichten.'' Volgens de Gezondheidsraad heeft iedereen 10 microgram vitamine D per dag nodig. Bij risicogroepen is dat twee keer zoveel. Supplemen ten helpen dat tekort aan te vullen. Dat is volgens Gertjan Schaafsma niet schadelijk, zolang het onder de 100 microgram per dag blijft. ,,Zo'n supplement is niet duur. Elke och tend bij het ontbijt een tabletje slikken, is goed. En dan niet alleen als de 'r' in de maand is, maar het hele jaar door.'' Bijna iedereen doet het: gekke bekken trekken tegen een baby. Waarom eigenlijk? 11 'Ooohh, wat ben jij een schatje. Koetsie koe!' Iedereen die wel eens boven een wieg of kinderwagen hangt, komt het bekend voor: zo dra we een baby zien, beginnen we gekke bekken te trekken en met een piepstemmetje onzin uit te kramen. Maar waarom doen we dat? ,,Als volwassenen communiceren we vooral met taal'', verklaart Sabine Hunnius, directeur van het Baby Research Center en hoogle raar aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. ,,Maar baby's spreken natuurlijk nog niet. Door ons ge zicht in vreemde grimassen te wringen, proberen we de aandacht van het kind te winnen en een re actie te ontlokken. Het is een vorm van non-verbale communicatie.'' Andere factoren, zoals vertrouwen wekken en niet als bedreigend overkomen, spelen mogelijk ook een rol. Een brede glimlach of een gek gezicht werkt ontwapenend. ,,Je wilt een kindje niet al bij de eerste ontmoeting aan het huilen maken. Dat voorkom je door het vriendelijk aan te kijken'', aldus de gedragsexpert. Boven de wieg en achter de kin derwagen verandert niet alleen onze gezichtsuitdrukking. Als we tegen een baby praten, passen we ook onze taal aan. We zetten een hoog stemmetje op, spreken lang zamer, versimpelen zinnen, her halen woorden en articuleren overdreven. Deze babytaal wordt in de ontwikkelingspsychologie ook wel 'motherese' of 'ouderpraat' genoemd. ,,Dat doen we allemaal instinctief', zegt Hunnius. ,,Op een of andere manier voelen we dat aan. We zien het verschijnsel in verschillende culturen." Ouders hoeven zich niet te scha men voor hun onnozele gezichts uitdrukkingen en infantiele stem metjes. Hun gedrag is volstrekt normaal en bovendien goed voor baby's. ,,De allerkleinsten hebben er baat bij dat hun aandacht wordt getrokken. Het is belangrijk voor hun ontwikkeling dat ze zien hoe we ons gezicht gebruiken, hoe we onze mond bewegen en waar al die gekke klanken vandaan ko men'', vertelt Hunnius. Daarnaast leren baby's door al dat gebrabbel van volwassenen hun moedertaal aan. ,,Taal leer je door woorden te horen en die te koppe len aan wat je ziet'', legt de baby expert uit. Ouderpraat legt ook de basis voor het voeren van echte gesprekken op latere leeftijd. ,,Het leert kinde ren hoe onze sociale dynamiek in elkaar steekt en hoe we met ande ren communiceren, verbaal en non-verbaal.'' Maar wat nu als een pasgeborene onvoldoende aandacht krijgt? Heeft dat nadelige gevolgen voor het kind? Hunnius: ,,We zien dat kinderen die weinig aandacht krij gen, bijvoorbeeld omdat de moe der een postnatale depressie heeft, minder responsief worden. Maar gelukkig kan dit zich ook herstel len, als bijvoorbeeld andere ver zorgers een belangrijkere rol gaan spelen en er meer tegen ze wordt gelachen en gepraat.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Deze keer Christiaan Vinkers (38), psychiater en stress onderzoeker bij het Amsterdam UMC. „Ongeveer 800.000 mensen in Nederland hebben een depressie en 20 procent van hen slikt langer dan een jaar anti depressiva. Dit aantal is al vijftien jaar vrij stabiel en vorig jaar zelfs iets af genomen. Mensen gebruiken anti depressiva niet alleen te gen depressie maar ook tegen ernstige angst klachten of tegen pijn. In mijn boek Even slikken en op de site antidepres- siva.nl probeer ik eerlijk en nuchter te vertellen wat wel en niet klopt aan antidepressiva. Op depressies rust na melijk een taboe en daar komt het taboe op anti- depressiva nog bovenop. Het zou de makkelijke oplossing zijn, geluk uit een potje. Nou, dat is echt niet zo. Mijn eureka-moment beleefde ik bijna tien jaar terug toen een man van in de vijftig werd opge nomen die onlangs een suïcidepoging had ge daan. Hij zag het leven niet meer zitten, er was amper contact met hem te maken en in alles was hij vertraagd. Met anti depressiva was het zes weken later echt een we reld van verschil. Er was weer een twinkeling in zijn ogen te zien, hij maakte grapjes en de somberheid was verdwe nen. Ik zag: dit is echt le vensreddend geweest. Hiermee zeg ik overi gens niet dat iedereen aan de antidepressiva moet. Soms werken pil len, soms werkt praten. Aan ons de taak mee te denken wat het beste bij wie werkt. Deze man die ik aan het begin van mijn opleiding tegenkwam ben ik nooit vergeten. Psychiater zijn is een uitdagend maar prachtig vak: mensen helpen om beter te wor den zodat de kwaliteit van hun leven toe neemt.'' GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 zon Immuunsysteem Vitamine D, binnen gekregen door zonlicht of voedsel, wordt eerst omgezet in een actieve vorm: het hormoon calcitriol. Dit stimuleert de productie van een eiwit dat bacteriën onschadelijk maakt en het immuunsysteem verbetert. Kijk op de site bij /wetenschap FOTO SHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL J Ook een vraag over wetenschap? wetenschap@persgroep.nl Twinkeling -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NGWSCiGfltiSt en met i f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59