Zij heeft geleefd 'Het is simpel: je hebt recht op anonimiteit' Circusolifant Rekka redde zich door eigenwijs te zijn Maak je eigen kaart 9 'We kunnen weinig, opereren gaat niet bij een olifant' Vincent Böhre, directeur Privacy First Brenno de Winter, expert digitale privacy Annemarie Haverkamp praat over het leven en het einde dat nadert. et getrompetter klinkt schel en klaaglijk. Dan volgt een lage, langgerekte brom. ,,Ja meissie, ik weet het, ik kan er ook niks aan doen'', praat Egbert Vrieling op zachte toon tegen zijn bejaarde pa tiënt. ,,Och, och, och...'' Voor één keer heb ik me niet ge meld bij een huis of hospice, maar aan de receptie van een dierentuin. Hier, in Burgers' Zoo in Arnhem, woont een van de oudste olifanten van Europa. Rekka is 52 en heeft een tumor in haar blaas. Het is een won der dat ze daar al zo oud mee is ge worden. Maar nu is ze ziek. Door haar lichaam van 3500 kilo golven kram pen. In het binnenverblijf trekt ze een van haar achterpoten op. Ze slin gert haar slurf door het hekwerk en snuffelt aan haar vaste verzorger Eg bert, die slechts twee jaar ouder is dan zij. ,,Ze zoekt steun'', zegt hij, als hij het uiteinde van haar gerimpelde slurf kroelt. ,,Zo aanhankelijk is ze anders nooit.'' De haartjes op zijn hand wuiven even als zij zuchtend uitblaast. In een vorig leven slofte Rekka rond jes door de piste van een Duits fami liecircus. Een handstand of pirouette vertikte ze te doen. Haar collega-oli fant verzorgde de acrobatische trucs, zij wilde alleen lopen en liggen. Tot de politie de twee olifanten ruim tien jaar geleden in beslag nam om die- renwelzijnsredenen. ,,Rekka had geen goed leven'', zegt Egbert. ,,De meeste tijd bracht ze door in een transportwagen. 's Nachts stond ze vast aan kettin gen.'' Burgers' Zoo was een bekende opvangplek voor olifanten op leeftijd, en daarom gingen ze daarheen. Rek- ka's maatje was er slechter aan toe: zij had een lamme slurf van veertig jaar handstand doen (steunend op haar slurf) en stierf binnen een jaar. Rekka was een eigenwijs beest, niet bereid te luisteren naar mensen. ,,Dat is haar geluk geweest'', vertelt Egbert. ,,Ze is heel stoïcijns. Daardoor kon ze zich ook bij ons makkelijk aanpassen.'' Ze had alleen problemen met plassen. Waar een gezonde oli fant zich van 20 liter in één keer ont doet, hield zij het bij plasjes van een liter. Een team dierenartsen uit Ber lijn kwam naar Arnhem om een echo te maken en ontdekte de tumor. ,,We hebben haar altijd pijnstilling gege ven, voor het geval ze er last van had. Eigenlijk ging het heel goed.'' Maar vanmorgen was het opeens helemaal mis. De Aziatische olifant wilde niet naar buiten, liet de smake lijke winterpenen links liggen. Ze plaste geen straal, maar druppels. ,,Ze stond daar maar.'' De gealarmeerde dierenarts stelde koliek vast. Levens bedreigend. Hij injecteerde haar met een medicijn dat haar darmen moet ontspannen, in de hoop dat de kram pen stoppen en ze de boel laat lopen. Terwijl Rekka haar slurf onafgebro ken om Egberts pols draait, uit hij zijn zorgen. 50 tot 60 kilo hooi eet een olifant per dag. Plus 20 kilo (ber- ken)takken. Brood en fruit als tus sendoortjes. Als een dier niet eet, is dat een heel slecht teken. ,,Maar wat kun je doen?'' Een olifant kan zo'n 60 jaar worden, dus de antieke Rekka zal binnen een paar jaar ergens aan dood moeten gaan. Wildlife-dierenarts Henk Luten meldt zich opnieuw. ,,Haar buik is nog meer opgeblazen dan vanmor gen'', constateert hij met een frons. Rekka heeft haar slurf in haar bek gestopt. Het is een soort duimzuigen, dat ze doet als ze zich niet goed voelt. ,,We kunnen weinig'', zegt de dieren arts. „Opereren gaat niet bij een oli fant. Er is geen hechtingsdraad die zo veel gewicht aankan, het knapt ge woon open. Honderden kilo's rusten erop.'' Hij besluit nog twee pijlen met injecties in haar billen te schieten in de hoop dat haar darmen ontspan nen. Rekka reageert met luid getrom petter. Boos stampt ze door haar ver blijf. Olifanten mogen dan een dikke huid hebben, ze voelen alles. Mocht het lijden aanhouden, dan zal de dierenarts besluiten Rekka te laten inslapen. ,,Dat is heftig hoor. Ik pro beer het niet emotioneel te maken, maar je bent wel degene die beschikt. Wanneer is het dan zover?'' Een pa tholoog uit Utrecht zal naar Arnhem komen om sectie te verrichten op het lichaam. Daarna wordt het dier in containers getransporteerd naar een destructiebedrijf. Misschien worden delen van het skelet nog bewaard. ,,We hebben al een olifantensche del'', zegt Egbert. ,,Dat gebruiken we tijdens rondleidingen om iets bij te vertellen.'' Rekka zal niet voor niets hebben geleefd. Egbert beschouwt haar als ambassadeur voor haar soortgenoten in het wild. ,,De missie van onze die rentuin is mensen verwondering over de natuur bij te brengen. Dat we zuinig moeten zijn op de dieren.'' Achter de tralies laat Rekka een harde wind. ,,Goed zo meissie'', prijst Egbert haar. Buiten toetert huisge noot Pinky (53), die wil weten waar Rekka blijft. Egbert zal erbij zijn als 'zijn' olifant sterft. Maar daar wil hij nog niet aan denken. ,,J e hecht je er toch aan, net als bij een huisdier.'' Zijn dienst zit er bijna op, misschien gaat het morgen beter. GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 ,,Als je iets zoekt in een zoek machine, zoals Google, moet je niet constant het gevoel hebben dat alles wat je intypt ergens wordt opgeslagen en ooit misschien wel tegen je kan worden gebruikt. Tenzij je er echt totaal geen moeite mee hebt. Maar het mag nooit automatisch gaan.'' „Vanuit het recht is het heel sim pel: je hebt recht op anonimiteit in het openbare domein. Daartoe behoort ook het internet. Dan moet je dus ook anoniem kun nen zoeken. Je mag wettelijk ook alleen pri vacygevoelige gegevens op slaan als het noodzakelijk is. Wat betreft zoekopdrachten moeten die wat mij betreft dus direct worden gewist. Want wat heeft Google eraan? Ja, ze maken er profielen van en verdienen daar geld mee. Maar wat heb ik eraan als burger? Er wordt een profiel opgesteld over je persoonlijkheid, je ge zondheid, alles. Dat gaat ver schrikkelijk ver. Het bedrijf zegt natuurlijk dat je overal toestem ming voor geeft, en er dus ei genlijk zelf voor kiest. Maar ik betwijfel of ze aan de juridische eisen voldoen. Wij vinden dat je anoniem moet kunnen blijven. De zoekmachine Startpage.com biedt een goed alternatief. Die slaat niets op.'' ,,We kunnen eigenlijk niet ver baasd zijn over de hoeveelheid data die Google over ons ver zamelt, want dat is wat ze doen. Daar zitten ook mooie kanten aan.'' „Veel informatie wordt op die manier bijvoorbeeld op een ge bruikersvriendelijke manier toe gankelijk. Maar Google zit tege lijkertijd heel diep in ons leven. Waar ik me zorgen om maak is het gebrek aan toezicht en waarborgen over wat Google met onze data doet. We weten nu gewoon niet genoeg om een eerlijk beeld te krijgen van de betrouwbaarheid van Google. Zelf vertellen ze namelijk niet het hele verhaal. We weten bijvoor beeld dat er volledige toegang was voor de Amerikaanse inlich tingendienst NSA. Dat hebben de documenten van Edward Snowden bewezen (Snowden is de ex-systeembeheerder van de NSA die in 2013 klokkenluider werd, red.). Ik vind het echt een taak voor de overheid om voor waarborgen en toezicht te zorgen. Maar die lijkt zich veel te weinig druk te maken om toezicht en digitale privacy en er is een gebrek aan kennis. Onze Tweede Kamer is echt niet up-to-the-job. Dat zien we bijvoorbeeld bij de onmacht om met ict-problemen, spionage en beveiliging om te gaan.'' Op de site van deze krant kun je een kaart maken van alle locaties die Google ooit van jou heeft opgeslagen. Precies zoals in deze bijlage. Zo zie je direct hoe het met jouw privacy gesteld is. De gegevens komen op je eigen computer en worden niet door ons opgeslagen. Verder op de site: - Een groot leesverhaal met interactieve visualisaties en meer reacties - Een uitlegvideo over hoe Google jouw gegevens opslaat ZpYi - De eerste reactie van proefpersoon Lisa op film - Het complete dossier over Google en online privacy pzc.nl/google K FOTO BURGERS' ZOO Rekka, voormalig circusolifant Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57