G Andreas Peter van de Universiteit Twente is deskundige op het gebied van online privacy en veiligheid. „Google is extreem slim, maar ook te machtig. Geen enkele organisatie zou zo veel informatie moeten bezitten.'' 'Google maakt het leven makkelijker, maar wel tegen een prijs die hoog is in mijn ogen' Google weet alles over je Het leven van Martijn in 6 gigabyte Lisa, we hebben je gevonden! Profiel beller in een uurtje achterhaald 'Je bent zelf het product' Deskundige: De prijs is hoog MARTIJN BEKHUIS EN PETER LINDEMAN Extreem slim, geweldige diensten, en zeer nuttig. De superlatieven vlie gen je soms om de oren als dr. An dreas Peter over Google praat. Maar er klinkt deze middag ook een dui delijk tegengeluid in het kantoor van de onder zoeker van Universiteit Twente. „Google weet zo veel van ons, dat is echt een potentiële disas ter." Eigenlijk is Google geen techontwikkelaar maar een advertentiebedrijf, zegt Peter, expert op het gebied van online privacy en veiligheid. „Het bedrijf maakt veruit de meeste winst met het aanbieden van persoonlijke advertenties. Maar om dat te kunnen doen, moeten ze het beste profiel over jou kunnen maken, en daar voor hebben ze heel veel data nodig." Die risico's van de datahonger van Google komen volgens Peter door een combinatie van factoren. „Allereerst de hoeveelheid data die ze hebben, en het feit dat die allemaal op één plek zijn opgeslagen. Je moet er niet aan denken dat al die gegevens door een hack in handen vallen van een bad guy. Jouw creditcardgegevens, zoekopdrachten, locaties, bijna alles wat je in je leven doet." Dat sluit meteen aan op de tweede kwetsbaar heid: geen computersysteem is waterdicht. „Alles is te hacken. Kijk naar de Duitse over heid. Die heeft veel specialisten in dienst, maar is al twee keer gehackt. In 2015 na een cyber- aanval op de Bondsdag, en vorig jaar via een achterdeur in de e-mailsoftware van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Dat kan ook met Google gebeuren. Bovendien is in het verleden gebleken dat alle data langs de Amerikaanse in lichtingendiensten gaan. Waarvoor onze gege vens worden gebruikt, hangt dus in zekere zin af van wie in Amerika aan de macht is." Maar misschien vormen de gebruikers van Google nog wel de grootste bedreiging voor zichzelf, zegt Peter. Iemand heeft slechts een inlognaam en wachtwoord van een ander no dig om bij diens data te kunnen. En het wacht woord van een account achterhalen is betrek kelijk simpel. „Bijvoorbeeld omdat mensen te simpele wachtwoorden gebruiken, of dezelfde wachtwoorden gebruiken bij diensten die minder goed beveiligd zijn." Beperken Een oplossing die volgens de onderzoeker veel risico's wegneemt, is het beperken van data- opslag tot gegevens die echt relevant zijn. „Naar mijn mening moeten er geen partijen zijn die zo machtig zijn als Google. Zij kunnen namelijk bepalen welke informatie wij te zien krijgen, op basis van een profiel dat ze met onze gegevens bouwen. Dan kom je in een zo- genaamdefiIter bubble terecht. Google heeft op die manier invloed op de democratie. Ik geloof heel erg in decentralisatie van gegevens en het beperken van de opslag. Dat moet in mijn ogen echt op Europees niveau geregeld worden." Maar als de risico's van het datamonopolie van Google zo logisch klinken, waarom keren mensen het dan niet de rug toe? „Google is ge woon extreem goed in wat het doet. Zijn dien sten zijn superslim en het heeft een heel vrien delijk en betrouwbaar imago." Dit blijkt bij voorbeeld uit de manier waarop Google zich zelf presenteert als het om privacy gaat: in kleurrijke video's wordt benadrukt dat Google de privacy heel serieus neemt. Dat gevoel wordt versterkt door gebruikers de mogelijk heid te bieden hun gegevens te downloaden. „Daardoor krijg je het gevoel dat ze toch van jou zijn. Heel slim, maar Google toont niet alles wat ze over je weten. En alle diensten zijjn gra tis. Als een product gratis is, moet je ervan uit gaan dat je als gebruiker zelf het product bent." Toch weigert Peter te zeggen dat Google al leen als bedreiging moet worden gezien. „Neem bijvoorbeeld de zoekmachine. Als je een andere gebruikt, eentje zonder persoon lijke zoekresultaten zoals DuckDuckGo, dan mis je veel relevante informatie maar bescherm je ook je privacy. Bij Google is het tegenoverge steld. Het maakt je leven dus makkelijker, maar wel tegen een prijs die in mijn ogen hoog is." Andreas Peter: ,,Google beïnvloedt de democratie 'Je bent zelf het product van Google' FOTO CARLO TER ELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56