9 tips voor meer online privacy GLisa, we hebben je gevonden! P6 'Je bent zelf het product' P8 Profiel beller in een uurtje achterhaald arts aan de Ziekenhuisstraat in de woonplaats. Even daarna volgt een bezoekje aan de schaatsbaan in Lonneker. Er lijken meerdere rondjes te zijn geschaatst, zo zien we. Voorkeuren De bekeken YouTube-video's vertellen welis waar veel over iemands voorkeuren, maar hel pen ons nauwelijks bij het vaststellen van de identiteit. Er zijn vooral muziekclips bekeken, van AC/DC, Ed Sheeran en Queen. Vervolgens pluizen we de geregistreerde zoekopdrachten uit. Er lijkt in de testweek een ongelukje te zijn gebeurd, want zoektermen als 'enkel verstuikt of gebroken' en 'verzwikte enkel' duiden op een pijnlijk probleem. 'Kos ten huisartsenpost' wijst zelfs op een mogelijk bezoek aan de dokter. Dan stuiten we op informatie die mogelijk belangrijk is: zoekopdrachten voor handtassen verraden het vermoedelijke vrouwelijke ge slacht van ons 'doelwit'. Onze testpersoon zoekt regelmatig naar producten en program ma's over beeldbewerking en videomontage. Zegt dat iets over zijn of haar beroep? Tot een naam komen we nog niet. De voltreffer komt als we andere zoekop drachten vinden, die allemaal te maken heb ben met genderdiversiteit en seksuele geaard heden. Na het vinden van die informatie, ge koppeld aan de achternaam die we op het woonadres vonden, denken we het te weten: onze proefpersoon is Lisa Schiphorst, een vrouw van 20 jaar, uit Borne. We vinden haar in een online artikel over de Gay Straight Alli ance, een organisatie die gendergelijkheid en acceptatie van seksuele geaardheden stimu- leert. En laat diezelfde vereniging nou ook een van de zoekopdrachten zijn. Het duurde 53 minuten voor we de naam met bijbehorende foto op ons beeldscherm zien staan. Het is tijd om onze proefpersoon te confronteren met alles wat we over haar we ten. Want slechts een week aan Google-gege- vens was voldoende om te achterhalen wie ze is, waar ze woont, wat haar denkbeelden zijn en hoe haar muzieksmaak eruitziet. Als onze proefpersoon naar ons toe komt, weten we direct dat we goed zitten. Een jonge vrouw op krukken strompelt de kamer bin nen, met een flinke enkelbandage. Bingo! We lezen op wat we precies over haar gevon den hebben. Eigenlijk dreunen we stap voor stap op wat ze de afgelopen zeven dagen alle maal gedaan heeft. De uitdrukking op Lisa's ge zicht betrekt af en toe, variërend van giechelig tot geschrokken en verbaasd. „Het klopt alle maal. Maar dat wisten jullie vast al." Spannend Is ze geschokt? „Nee dat niet, maar ik vond het wel heel spannend. Ik wist wel dat er veel ge gevens werden opgeslagen, ik wist alleen niet wat het allemaal precies zou zijn. En ook niet dat het zo gemakkelijk zou zijn om mij te vin den. Zeker als je de gegevens allemaal bij el kaar optelt." Op basis van een Google-account is dus bin nen een uur de identiteit vastgesteld, zelfs na slechts een week gegevens verzamelen. Voor Lisa reden om nog eens naar haar privacy- instellingen te kijken? „Ja, al weet ik niet hoe ik die kan aanpassen. Maar dat google ik wel even GO ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 hebben je gevonden! Lisa Schiphorst: ,,Ja, ik moet mijn privacy-instellin- gen aanpassen.'' FOTO EMIEL MUIJDERMAN j Sterke wacht woorden I Gebruik minimaal tien tekens, waaronder leestekens, hoofdlet ters en getallen. Ezels bruggetje: gebruik een zin als 'Ik rij elke dag over de A1 naar huis!', voor het wachtwoord 'IredodAlnh!' 2 Verschillende wachtwoorden Gebruik verschil lende wachtwoorden voor verschillende ac counts. Sla je wacht woord niet op in je in- ternetbrowser. 3 Veilige plekken Kijk of een web site veilig is: geef alleen gegevens door als er 'https' in je adresbalk staat, en niet alleen 'http'. Log ook nooit in op een publiek netwerk, zoals in restaurants (slecht beveligd). 4 Denk na Vraag je af of het gebruiken van gegevens nodig is. Moet er een locatie gekoppeld worden aan je foto's, als je deze opslaat in de cloud? 5 Vragen om toestemming Lees een toe- stemmingsvraag goed door. Vind je het nodig dat een zaklamp-app je locatie opslaat? 6 Gebruik een trackblocker Installeer een zo genaamde trackbloc- ker in je internetbrow- ser. Voorbeelden zijn uBlock Origin, Privacy Badger of Adblock Plus. Je laat minder di gitale sporen achter. 7 Alternatieven Gebruik eens an dere software, die beter omgaat met jouw privacy. Om te zoeken bijvoorbeeld DuckDuckGo.com of Startpage.com, als in- ternetbrowser bijvoor beeld Firefox of Cliqz. 8 Maak Google persoonlijk Neem eens de tijd om de Google- voorwaarden en instel lingen door te nemen; pas de instellingen aan aan jouw wensen. 9 Schakel opslag gegevens uit Open je browser en log daarna uit bij Google. Ga dan naar myaccount.google.co m/intro/data-and-per- sonalization. Schakel daar alle opslag van gegevens uit (zoals bij voorbeeld zoekop drachten en persoon lijke advertenties) zodat er ook niets achterblijft als je bent uitgelogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55