Ondine Sterkte met je goede voornemens, had hij geschreven In het nieuws Spy Uit het nieuws Studenten krijgen les in proeffabriek 'Ik wil elk festival platspelen' DEZE WEEK IN Z iBf Dit is ideaal voor studenten Ik kreeg veel toffe reacties 2 Iedereen pikte wel eens een paar sigaretten thuis 18 PETER MEININGER, DUIZENDPOOT IN DE NATUUR 21 EVELINE GROEIDE OP IN ALLE VRIJHEID 22 MELLE HOORTNU ECHT BIJ HET GEZIN Goede voornemens? Stoppen met roken wel licht? J. maakt een wegwerpgebaar. Alsjeblieft niet, zeg. 'Sterkte met je goede voornemens', had hij op zijn kerstkaarten geschreven. Hij neemt een stevige trek en blaast kordaat uit. Om hem heen instemmend gebrom. De ruimte ziet blauw van de rook. Vriend K. draait bedachtzaam een shaggie. ,,Weet je", zegt hij, ,,De eerste keer dat ik tabak proefde was ik vijf. Zat ik op schoot bij mijn grootvader. Een sigarenroker. Hij zei: ,,Wil jij ook een trekkie, jongen?" Waarop hij dat gore ding tussen mijn lippen duwde, nat en bitter. Dagen later proefde ik het nog op mijn tong. Sigaren hebben me daarna nooit meer kunnen bekoren. Alleen van de geur al word ik misselijk." Hij trekt genietend aan zijn shaggie en blaast uit. ,,Mijn vader heeft nooit gerookt. Behalve als hij meer dan twee borrels op had. Dan vroeg hij om een sigaar en stak van wal, bevlogen tira des over geloof en politiek. Mijn moeder daarentegen, samen met veel van haar vriendinnen, mocht graag een sigaret opsteken. Bij elk woord rolde de rook eruit. Het was gewoon kunst." J. veert op. ,,Kringetjes ro ken! Dat vond ik zo mooi! Daar is het met mij mee be gonnen." R. valt in: „Moesten jullie op verjaardagen ook glazen met sigaretten vullen om te presenteren? Net zoals je nu bakjes met pinda's op tafel zet?" Er wordt geknikt. Andere tijden, jawel. ,,En jij", vraag ik aan K., ,,Wanneer begon jij met ro ken?" Dat was in de jongeren- soos van de kerk, voor de jeugd van acht tot vijftien. Je kon er Heinekenbier kopen en sigaretten uit het pakje van de pater, los, voor een dubbeltje per stuk, vertelt hij. „Runner Blauw. Zo'n pakje kostte destijds tachtig cent en er zaten er 25 in. Dus reken maar uit, hij rookte gratis." Zijn eerste sigaret had hij al veel eerder op. ,,Ik was zeven. Iedereen pikte wel eens een paar sigaretten thuis en dan rookten we die met zijn allen op. Een goede vriendin van mijn moeder had een kennis bij de douane. Die kreeg vuilniszakken vol in beslag genomen sigaretten mee. Van allerlei merken. John Player Special, Rothmans, Dunhill, Chief Whip, die heel gore menthol Alaska, Russische ook. Ik had een plakboek, met voorop een afbeelding van een heel grote sigaret, en erin alle sigaretten merken. De goedkoopste waren zo'n 80 cent, de duurste 2 gulden 10. Ik heb ze allemaal gerookt." En zijn ouders, vonden die dat dan goed? ,,Ben je gek! Die hadden geen idee dat ik rookte. Voor zo ver zij wisten was ik zestien toen ik ermee begon. Mijn va der gaf me een pijp voor mijn verjaardag. Met Clan Toffee tabak. Toen heb ik een tijdje pijp gerookt, maar dat was voor de show. Gauloises, dat was toen mijn merk." ,,Ben je nooit gestopt?", vraag ik. ,,O ja! Toen ik zeventien was. Meer dan een jaar niet ge rookt. Tot ik op een feestje kwam. Kreeg ik er een aangebo den. Ik zeg: maar ik rook niet meer. Dus die jongen zegt: nou, dan rook je er nu een. En dan kap je morgen." Hij inhaleert diep. ,,Dat is nu 44 jaar geleden." Een kort lachje. ,,Het moet nog steeds morgen worden." Voor tweedejaars studenten ener gie-procestechniek van de HZ en Scalda is les in een fabriek gewoon onderdeel van het schoolrooster. In een proeffabriek in Terneuzen gaat vanaf 8 februari een project van start waarin studenten van de HZ én Scalda voor het eerst tege lijk in de proeffabriek werken. Frank Leenhouts is docent pro cesbeheersing op de HZ en bege leid de studenten. ,,Tijdens het project kijken ze hoe processen verlopen en starten de studenten zelf ook een machine op. Alles wat er staat is ook te vinden in echte fabrieken: machines, reactors en controlekamers. Het enige verschil is dat de werking van deze machi nes wordt gesimuleerd." In de praktijk houdt dit in dat een ma- chine waar normaal 30 bar druk op zou staan, wordt teruggevoerd tot 2 bar. ,,Voor studenten is zo'n om geving ideaal. De simulatietech niek is vorig jaar nog vernieuwd en de fabriek is voorzien van de modernste apparatuur. Bovendien zijn de processen goed te zien door doorzichtige delen in de machines. De kers op de taart is volgens Leenhouts misschien wel de bier brouwer. ,,Studenten zijn vaak heel enthousiast over de bierbrou werij." Na de fabriekervaring gaan de studenten zelf aan de slag om een chemische reactor te ontwer pen. Definitief afscheid van de fa briek nemen ze dan nog niet. ,,Er zijn nog genoeg projecten waar voor ze de in de fabriek moeten. Dit is de ideale leeromgeving." Rapper Lucien van de Vreede (22) uit Middelburg bracht afgelopen maandag onder de naam Chav zijn eerste album uit, Plus. De release datum van Plus was geen toeval. ,,Mijn voorbeeld, J. Cole, publi ceerde zijn album twee keer op mijn verjaardag", vertelt de rapper. ,,Toen bedacht ik dat het leuk zou zijn om mijn album op zijn ver jaardag te droppen. Dat was maan dag 28 januari." Na de vrijgave van Plus voelt Chav zich opgelucht. ,,Er is echt een last van mijn schouders af. Het is nu de wereld in. Nu kan ik vooruitkijken." Twee weken geleden stond hij al in de krant. ,,Ik heb daar veel toffe reacties op gehad. Een goede vriend van me vertelde me dat ik erin stond als een legende, met die grote foto op de pagina." Chav zit sinds dit jaar op de Rockacademie in Tilburg, waar ook grote namen als Boef en Firebeatz studeerden. ,,Dat grote artiesten het hier heb ben gemaakt, voelt als een druk en als een opluchting", vertelt de Middelburger. ,,Je moet er preste ren, maar je zit op de goede plaats om dat te doen. Sowieso staat er druk op het muzikantenleven, het is onzeker of je doorbreekt." Toch blijft Chav ambitieus. ,,Ik heb een doelstelling: in mijn carrière elk festival platspelen." ZATERDAG 2 FEBRUARI 2019 GO v VI "3^ IJskoud 10 Vitamine D haal je bij de zon Tonny van der Mee KIEK! P 12-13 11 Antidepressiva: wat klopt en wat niet? Jim Jansen 11 Gekke bekken trekken goed voor baby's Kaj van Arkel 23 Zondag op Tholen nooit meer hetzelfde Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50