Hoe reageert Trump op ruzie in zijn achtertuin? boldErm3n.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl Vraag bij het nieuws 4 Criticasters stellen dat Klaas Dijkhoff (38) deze week 'slappe knieën had' en 'door de pomp ging' in de onderhandelingen rond het kinderpardon. Zelf is de VVD- fractieleider niet ontevreden. ,,Ik heb bereikt wat er in zat.'' De machtsstrijd in Venezuela is de eerste test voor het buitenlandbeleid van Trump in Latijns-Amerika. Wat staat er op het spel? Hij heeft parlementsvoorzitter Juan Guaidó meteen erkend als 'interim-president'. Trump treft het Venezolaanse bewind van Nicolas Maduro vol met sanc ties, waaronder een olie-em bargo. Zijn taal daarbij is dub bel. Enerzijds pleit Trump voor een vreedzame machtsover dracht, anderzijds schiet hij uit de heup: ,,Maduro is een door gedraaide communist, die geen enkele genade verdient.'' Spier- ballentaal laat Trump over aan zijn nationale veiligheidsadvi seur, die dreigt met militair in grijpen. Dat die adviseur werd 'betrapt' met de notitie 'vijfdui zend man in Colombia' op een vertrouwelijk document is geen vergissing, maar een waarschu wing aan Maduro om Guaidó met rust te laten. Diplomaten en bondgenoten halen opgelucht adem. Voor het eerst sinds zijn aantreden werkt Trump samen met andere lan den in zijn buitenlandse beleid. De Amerikaanse oud-ambassa deur bij de Navo, Ivo Daalder, spreekt van een goed teken nu Latijns-Amerikaanse partners en bondgenoten worden be trokken bij Trumps optreden in Venezuela. Of dat zo blijft, is onduidelijk. Achter de scher men zal ongetwijfeld worden overlegd over een gezamenlijk militair ingrijpen als Maduro en zijn strijdkrachten zich vergrij pen aan oppositieleider Guaidó, maar niemand lijkt daar echt happig op. De Amerikaanse hoop is vooral gevestigd op re bellie binnen de Venezolaanse strijdkrachten die Maduro tot nu toe door dik en dun steunen. Als zij hem laten vallen, is het gedaan met de dictator. Vladimir Poetin en Xi Jinping staan vierkant achter Maduro. Zij hameren erop dat niemand zich mag bemoeien met de 'in terne aangelegenheden van een land'. Zij waarschuwen Trump dat een interventie 'grote gevol gen' zal hebben voor de betrek kingen. Maar nee, een Koude Oorlog zijn te grote woorden. De controverse is wel het zo veelste teken dat de concurren tie tussen de VS en Rusland/ China steeds heviger wordt, al dus Ivo Daalder. Op papier wel, in de praktijk is de invloed lang niet zo groot meer als in de vorige eeuw. De Amerikaanse diplomatie heeft de eigen regio ernstig verwaar loosd. De 'slechte landen' - Cuba, Venezuela en Nicaragua - kregen aanhoudend tegengas, bij andere landen richt het Amerikaanse beleid zich (zeker onder Trump) vooral op de strijd tegen illegale immigratie en drugs. China is in de regio al een grotere investeerder dan de VS, Poetin neemt ook daar graag de handschoen op. Voor de VS is er veel achterstallig onderhoud. INTERVIEW KLAAS DIJKHOFF Luister, zegt Klaas Dijk- hoff kalmpjes. ,,Ik had ook helemaal met kun nen bewegen. Maar dan hadden we afgelopen donderdag ook gezien hoe een meerderheid in de Tweede Kamer een motie had aangenomen voor een ruimer kinderpardon. Dan was ik nog verder van huis ge weest.'' Het is de nieuwe realiteit waar hij mee te stellen had, wil de VVD-fractieleider maar zeggen. Nadat het CDA draaide ('laat ^k het een veranderd standpunt noe men') in de discussie rond het kin- derpardon, was er een meerder heid in de Tweede Kamer voor een ruimere interpretatie van de regels. Die had de Kamer dus kun nen afdwingen. En dus kwamen coalitiepartners VVD, CDA, D66 en Christenunie tot een eigen asieldeal waarin er nog één keer royaal pardon wordt verleend aan zo'n zevenhonderd gezinnen, en de regeling daarna verdwijnt. ,,Dat klopt. Daarom stond het ook niet in het regeerakkoord. Feit is nu wel: het pardon is afgeschaft. Alleen voor de bestaande groep wordt coulance verstrekt. Dat zijn twee zijden van de medaille: de ene kant vind ik heel prettig. Maar ik steek niet onder stoelen of ban ken dat ik ook wat heb moeten toegeven aan de anderen. Daar ga ik niet om juichen.'' Partijen die nooit iets hoeven in te leveren, stellen nooit teleur. Maar ze krijgen ook nooit iets voor mekaar ,,Wat andere politici me nadragen, vind ik niet zo interessant. Het is aan mij om uit te leggen waarom ik iets doe. Dan moet iedere Ne derlander zelf bepalen wat hij vindt en hoe hij stemt. Ik heb niet zoveel met het verwijt dat ik 'slappe knieën' heb als dat komt van mensen die niet eens verant woordelijkheid durven te nemen, er niet eens aan beginnen. Als je nergens aan begint, kun je het ook niet fout doen.'' Mag hij er bovendien op wijzen dat de discretionaire bevoegdheid wel wordt afgeschaft? Een voorstel waar de coalitiepartners in no vember nog niet van wilden we ten. Die speciale bevoegdheid om schrijnende gevallen buiten de re gels om asiel te geven, komt nu primair bij het hoofd van immi gratiedienst IND te liggen. Hier mee moet worden voorkomen dat asielkinderen 'in talkshows druk zetten' op de staatssecretaris. ,,Dan wordt het niet zo op de persoon gespeeld, want daar werd ik echt nukkig van.'' Begrijp hem goed: dat het hier om kinderen gaat, raakt hem ook, zegt Dijkhoff. ,,Als een kind voor je staat, gun je dat het beste: die geef je het liefst een aai over de bol en zeg je: 'Voor jou maken we een uitzondering'. Maar ik denk ook aan de gevolgen: er worden ook mensen afgewezen en die gaan netjes terug. Aan die ongelijkheid doen we nu ook iets.'' ,,Zo voel ik het niet.'' Dijkhoff zegt dat 'kiezers drie din gen van mij willen'. Eén: niet toe geven aan de roep om een ruimer Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Soltau, Lüneburger Heide 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra 8 dagen Venetië en omgeving 10 dagen Istrië, Opatija 10 dagen Bantry Bay en subtropisch Ierland zaterdag 2 februari 2019 Hans van Zon Wat heeft president Trump tot nu toe gedaan? Hoe doet Trump het tot nu toe? Rusland en China waarschu wen Trump. Keert de Koude Oorlog terug in Zuid-Amerika? Is Latijns-Amerika nog wel de 'achtertuin' van de VS? GO 'Ik geef deze week een voldoende' Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Toch was de VVD fel tegen een ruimer kinderpardon. Slappe knieën, klinkt het toch. Toch wordt u als de verliezer van de onderhandelingen beschouwd. De kop van Jut. Vertrekdata: 15,22,29 apr/ 6,13 mei 19.16,23 30 sep 7 okt. Vertrekdata: 4,11,18 mei 1,15,22 jun 14.21,28 sep. Vertrekdata: 28feb 7,14,21 mrt/ 4,8,11,15,18,29 apr/13 mei etc. Vertrekdata: 8,29 apr/13 mei 10 jun H jui/7,21 okt. Vertrekdata: 8,15,22,29 apr/6, 13 mei/3,10,17,24 jun/1 jul etc Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 22 apr/13 mei/10 jun 8 jul/19 aug 9,23,30 sep 7 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4