II 16 VV GROEDE GOED HUWELIJK Inwoner van Breskens is vanaf de zomer de langst zittende trainer in het Zeeuwse voetbal. Hij staat voor zijn zesde 'Hij loopt vooraan in de polonaise' jaar. AANVOERDER Het Nederlands voet balelftal mocht zich nog gewoon tot Sportploeg van het Jaar kronen, Ajax vierde zijn laatste landstitel, Ilse en Waylon waren nog dikke vriendjes op het succesvolle Euro visiesongfestival en Nederland rouwde om de MH17-ramp. Dat gebeurde allemaal in het jaar 2014. Het ligt alweer ver achter ons en er is het nodige veranderd. Maar er is ook altijd nog ene André de Nooijer. Al sinds 2014 een stabiele factor bij voetbalvereniging Groede. Hij tekende onlangs bij voor volgend seizoen, wat hem de langst zittende trainer in het Zeeuwse voetbal maakt. Onder De Nooijer ontwikkelde Groede - voor zijn komst net ge degradeerd - zich van een be scheiden vijfdeklasser tot een vierdeklasser om rekening mee te houden. Maar wat is nou het ge heim van de Bressiaander, die daarvoor enkel de jeugd van VV Breskens vijftien jaar lang onder zijn hoede had? ,,Ik ben wel an ders dan de meeste trainers, denk ik'', begint de vijftigjarige De Nooijer aan zijn relaas. „Tactisch zal ik misschien niet zo sterk zijn, maar ik weet wat voor werk jij en je vrouw doen. En dat weten de spelers ook van mij. Het sociale, het schouderklopje: belangrijk. Spelers van buitenaf die bij Groede komen voetballen, zijn er gens anders vaak buiten de boot gevallen. Door vertrouwen te ge ven, bloeien ze hier vaak op.'' Onlangs kreeg De Nooijer van Na m'n eerste gesprek was mijn indruk: klein, niet zo professioneel speler Bart van den Hemel nog een mooi compliment. Er was in zijn herinnering namelijk nog geen één training hetzelfde ge weest. Van verzadiging dus wei nig sprake, maar toch twijfelde De Nooijer zelf voor het eerst over een contractverlening. ,,Daarom heb ik het bestuur gevraagd om écht met iedere speler te praten. Twijfelden er een stuk of vier, zou ik stoppen, maar dat gebeurde niet.'' En dus blijft de kale vijftiger, net als zijn gehele staf. Assistent trainer, leider, grensrechter, ver zorger: ze zitten er allemaal al vanaf het aantreden van De Nooi- jer. ,,Alleen de keeperstrainer is er later bijgekomen. Maar die ver lengt ook.'' De Nooijer denkt nog regelmatig terug aan die ene avond dat hij met zijn hond door het park liep. Nog maar net had hij het besluit genomen om, mis schien wel voorgoed, te stoppen als jeugdtrainer, toen Groede aan de lijn hing. ,,Ik was volledig ver rast dat ze bij me aanklopten. Trainerspapieren had ik niet en als voetballer ben ik nooit tot de senioren gekomen.'' Überhaupt wist hij niets af van het seniorenvoetbal. In al die ja ren reisde hij slechts één keertje met Breskens 1 mee en ook bij de buurtverenigingen had hij nooit enige betrokkenheid. ,,Ik had echt geen idee hoe het bij Groede functioneerde. Na m'n eerste ge sprek was mijn indruk: klein, niet zo professioneel. Maar de warmte die ik meteen voelde, was ongelo felijk.'' Bij de Breskens-jeugd was De Nooijer ook een tijdje materiaal verzorger. Ieder teampje had zijn eigen ballenhokje, maar bij Groede trof hij één grote contai ner aan. ,,Dat bedoel ik met pro fessioneel. Het is hier echt geen carnavalsvereniging natuurlijk, maar de druk is wel heel anders. Bij Breskens was het nooit goed, hier staat de vereniging echt altijd voorop.'' Met name de heroïsche beker wedstrijd in 2015 tegen huidig derdedivisionist ASWH, toen nog hoofdklasser, veranderde zijn beeld van Groede compleet. ,,Zo'n klein dorpje, maar zóveel mensen die voor de club in de weer waren. Ik weet nog goed dat ASWH-trai- ner Jack van den Berg na de wed strijd in de kantine de microfoon pakte en zei: 'Jongens, zo zou amateurvoetbal overal moeten zijn.''' De Nooijer, die zich met zijn team opmaakt voor de derby te gen IJzendijke, verloor met zijn elftal de laatste drie wedstrijden. ,,Als trainer van een club als Groede moet je dan gewoon zor gen dat het gezellig blijft binnen de vereniging. Ik weet ook niet of ik dit kunstje bij een andere club zou kunnen of willen. Ambitie om hogerop te gaan? Niet per se. Ik zie wel wat er op m'n pad komt.'' zaterdag 2 februari 2019 PM ,,Gaan we ooit nog een trainer krijgen waar de spelers zomaar over de vloer kunnen komen, die regel matig even het kleedlokaal schoonmaakt?'' Een terechte vraag van Groede-aan- voerder Arno van den Hemel, die die per ingaat op de persoon André de Nooijer. „Eerlijk ge zegd kende ik 'm niet toen hij hier te kende. André is nogal van de spelle tjes. Toen de kan tine eens sloot, op perde hij om bij hem thuis verder te spe len. Zorgde z'n vrouw 's nachts voor de bitterballen. Hij kan een groep perfect bij elkaar houden. André loopt vooraan in de polonaise. Hij weet hoe een dorpsclub in elkaar steekt.'' En de trainer André de Nooijer? „Recht voor z'n raap, no- nonsense. Er zijn spelers geweest die daar van schrokken en ook zijn gestopt. Kijk, André is recht lijnig, maar staat zeker open voor een gesprek. Er zijn trainers die op dit niveau pappen en nathouden. Daar is André niet van.'' Heerste er binnen de spelersgroep écht geen twijfel over de contract verlenging? ,,Of André tactisch de meest uitmuntende trainer is, dat laat ik in het midden, slechts één speler opperde laatst voorzichtig of er niet een keer ver frissing nodig was. Dat kreeg weinig bijval. Een nieuwe trainer? Persoonlijk ben ik een beetje bang voor het alter natief." Juriën Dam Breskens - André de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44